Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 11°C
Čtvrtek 22. 2. 2024
Svátek má Petr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ceny v menzách v Praze se upravují průběžně, reagují na ceny surovin i změnu DPH
Technická menza se nachází na okraji Univerzitního kampusu v Dejvicích. Foto: ČVUT

Ceny v menzách v Praze se upravují průběžně, reagují na ceny surovin i změnu DPH

Ceny jídel v menzách vysokých škol v Praze se upravují postupně, reagují na ceny surovin i změnu daně z přidané hodnoty (DPH). Některé školy zvýšily cenu hlavního jídla od ledna letošního roku, jiné úpravy kvůli změně DPH teprve plánují. Zájem o stravování v menzách na některých školách vloni v porovnání s předchozím rokem stoupl. Menzy chystají i úsporná opatření, ta by se měla týkat především energií. Vyplývá to z vyjádření mluvčích pražských vysokých škol, které ČTK oslovila.

„Ceny jídel Správa účelových zařízení ČVUT upravuje průběžně. Aktuálně se tak stalo v lednu, kdy došlo ke zvýšení ceny hlavního jídla o asi pět korun. Ceny hlavního jídla v menze pro studenty začínají asi na 90 korunách, polévky pro studující stojí stále 15 korun," řekla ČTK mluvčí ČVUT Kateřina Veselá. Ceny se podle ní zvýšily kvůli aktuálním cenám surovin, energií a služeb i změně sazby DPH od začátku letošního roku.

„Ceny v menze ČZU (České zemědělské univerzity v Praze) jsou tvořeny jako ceny nákladové. Odrážejí tedy průběžně případný nárůst cen surovinových vstupů. Z uvedeného je tedy zřejmé, že ceny v naší menze nerostou skokově, ale průběžně kopírují ceny vstupních surovin na trhu,“ sdělila mluvčí ČZU Karla Mráčková. Studenti podle údajů, které ČZU poskytla, zaplatí za jídlo v průměru 53 korun, za polévku 12 korun.

„Chystáme úpravu v souvislosti se změnou sazby DPH na stravovací služby, tzn. navýšení na úrovni dvou procent,“ řekl mluvčí VŠCHT Michal Janovský. Na VŠCHT se podle jídelníčku na webu školy pohybují ceny jídel od 94 do 114 korun. Za polévku zaplatí studenti 24 korun.

Na Univerzitě Karlově (UK) podle mluvčího Václava Hájka využívají menzy a koleje k výpočtu cen jídel kalkulační vzorec. „V případě, že došlo ke zdražení ceny jídla, stalo se tak z důvodu zejména zvýšených cen pořizovaných surovin a energií a navýšení minimální mzdy. K zvýšení ceny přispělo i zvýšení sazby DPH,“ řekl.

Podle jídelníčku si v menze na Právnické fakultě UK mohou studenti vybrat z pěti jídel a polévky. V nabídce jsou jídla za 72 až 127 korun za hlavní jídlo, za polévku studenti zaplatí 22 korun. Ceny jednotlivých pokrmů podle Hájka vychází z cen potravin.

Na UK se podle Hájka množství vydaných teplých jídel za rok 2023 v porovnání s předchozím rokem zvýšilo. Stejně tak je tomu i na ČVUT. V roce 2022 evidovala škola 634 000 jídel, která si podle údajů školy přes studentské karty ISIC odebrali studenti, v roce 2023 to bylo 677 000 jídel. Naopak na VŠCHT podle Janovské strávníků v menzách pomalu ale setrvale ubývá.

Na VŠCHT stejně jako na ČZU i UK se počítá s úspornými opatřeními, týkat se budou především úspor energií. Na VŠCHT zároveň uvažují o výměně některých technologií, rychlejší obměnu ale podle Janovského brzdí počáteční finanční náročnost investic. ČVUT úsporná opatření přijalo v roce 2020, další v roce 2021, podle Veselé nezbývá mnoho prostoru pro další úspory.


Autor: ČTK

Radnice Prahy 13 vypsala výběrová řízení na další pracovní pozice

Včera v 15:18

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.  

Praha 2 pomáhá s bydlením mladým rodinám, samoživitelům i sociálně potřebným

Včera v 10:58

Nová Pravidla sociální bytové politiky radnice Praha 2 reagují jak na vývoj situace na trhu s bydlením, tak i na změny v sociální politice. Cílí zejména na případy, kde selhává či nedostačuje státní podpora. Adresná a sociálně citlivá podpora se tak dostane těm, kteří ji opravdu potřebují,...

Praha 14: Přihlaste se na festival Antifetfest 2024

Včera v 08:18

Další ročník soutěžního festivalu Antifetfest je již tradiční přehlídkou žákovských a studentských filmů, které se zaměřují na palčivá témata dnešní doby – kriminalitu, drogy, šikanu, domácí násilí, záškoláctví a další patologické jevy.

Festival Na hlavu 2024

Včera v 08:00

Festival o duševním zdraví a mysli Na hlavu letos nese téma Diverzita: Chceme hledat cesty k tomu, co nás spojuje – ať už se jedná o odlišnou sexuální orientaci, psychické či jiné onemocnění, rozdílnost v náboženském vyznání, v tom jak vypadají naše těla, v barvě pleti...

Na Dni otevřených dveří FEL ČVUT nahlédnete do studia robotiky, elektroniky či (bio)informatiky

Včera v 07:37

Sedm bakalářských programů, které lze studovat na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze (FEL ČVUT), si mohou studenti a studentky středních škol projít už 23. února 2024. Bohatý program se uskuteční jak ve fakultní budově v Dejvicích, tak na Karlově náměstí. Návštěvníci a návštěvnice během něj...

Peníze na podporu Domu národnostních menšin a Integračního centra Praha

Včera v 06:56

Rada Prahy na svém pondělním zasedání souhlasila s poskytnutím více jak 11 milionů korun na zajištění provozu Domu národnostních menšin o.p.s. a Integračního centra Praha o.p.s. Finance budou sloužit k zabezpečení základních provozních nákladů v roce 2024. Zároveň hlavní město plánuje...

Neděle: Procházka Vyšehradským hřbitovem

20. února 2024 ve 12:21

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února v 11 hodin se projdete Vyšehradským hřbitovem.

Další články
Nahoru