Dnes Úterý - zatazeno -1°C
Zítra Středa - zatazeno 0°C
Úterý 7. 12. 2021
Svátek má Ambrož, Benjamín
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Ceny Prahy 1 převzali Halík, Čermák, Nevyjelová a Kopečková
Cenu Marko Čermákovi (vlevo) předal starosta Prahy 1 Petr Hejma. Foto: P1

Ceny Prahy 1 převzali Halík, Čermák, Nevyjelová a Kopečková

V Brožíkové síni Staroměstské radnice včera převzali Ceny Prahy 1 katolický kněz Tomáš Halík, kreslíř, hudebník a tramp Marko Čermák, tajemnice Masarykova demokratického hnutí Jindřiška Nevyjelová a stenografka Jarmila Kopečková. Ceny radnice uděluje za významná umělecká, vědecká a jiná díla mající vztah k městské části Praha 1.

Tomáš Halík je katolický kněz, teolog, sociolog, psycholog, filozof a spisovatel, který působí jako farář akademické farnosti při pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora. Za svou činnost získal řadu zahraničních ocenění včetně prestižní Templetonovy ceny. 

„Člověk je až šokován, že jednou dostane ocenění dokonce i doma. Pánbůh zaplať," řekl při přebírání ceny s úsměvem Halík.

Dalším oceněným byl Marko Čermák, který proslul ilustracemi komiksů o Rychlých šípech Jaroslava Foglara. Kromě toho kreslil i nejdéle vycházející český kreslený seriál Modrá Pětka a založil trampskou kapelu Greenhorns vycházející z country a bluegrassu.

Čermák při předání ceny uvedl, že v Praze 1 bydlel 35 let a většina jeho díla vznikla právě tam. „Nikde jinde jsem nebydlel déle než na Praze 1," řekl.

Cenu obdržela také Jindřiška Nevyjelová, bývalá učitelka a kulturní referentka a v posledních 11 letech tajemnice Masarykova demokratického hnutí, které se zabývá šířením myšlenek a odkazu prvního československého prezidenta. Poslední oceněnou byla Jarmila Kopečková, která od roku 1993 jako stenografka zapisuje zastupitelstva Prahy 1.


Autor: ČTK

Praha 5 zvažuje zavedení bilingvní výuky na školách

Dnes v 18:06

Praha 5 si pohrává s myšlenkou, že by v několika školách, které zřizuje, podpořila zavedení bilingvní výuky. Na svém facebookovém profilu to uvedla poslankyně a starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Mistrovství Evropy seniorských týmů v šachu podpořil magistrát

Dnes v 11:06

Radní Prahy schválili individuální neinvestiční účelovou dotaci ve výši 120 tisíc korun na konání Mistrovství Evropy seniorských týmů v šachu. Akce se historicky poprvé uskutečnila na území České republiky, konkrétně se konala v termínu od 29. srpna do 8. září 2021 v pražském Hotelu Don...

Praha 4 vyhlásila dotační programy pro rok 2022

Dnes v 08:53

Praha 4 dlouhodobě podporuje fyzické osoby a nestátní neziskové organizace, které systematicky pečují o obyvatele městské části, nebo svou činností přispívají k prevenci bezpečnosti a sociálně patologických jevů a integraci národnostních menšin, pomáhají rozvíjet volnočasové a jiné aktivity...

Město uvolní na nákupy vybavení do škol další peníze

Dnes v 08:48

Radou hl. m. Prahy byl odsouhlasen tisk na malé investiční akce a nákupy na pražských středních školách za celkem 15 milionů korun. Součástí materiálu je i pořízení koncertního křídla značky Steinway & Sons pro Pražskou konzervatoř Na Rejdišti v hodnotě 4 milionů...

Ředitelé škol zřizovaných Prahou 2 dostanou mimořádné odměny

Včera v 18:53

Ředitelé základních a mateřských škol zřizovaných Prahou 2 dostanou z rozpočtu těchto příspěvkových organizací mimořádné odměny v celkové výši 540 tisíc korun. Schválili to radní na svém dnešním jednání, jak v tiskové zprávě informovala mluvčí městské části Andrea...

Další články
Nahoru