Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - polojasno 5°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Ceny Prahy 1 převzali Halík, Čermák, Nevyjelová a Kopečková
Cenu Marko Čermákovi (vlevo) předal starosta Prahy 1 Petr Hejma. Foto: P1

Ceny Prahy 1 převzali Halík, Čermák, Nevyjelová a Kopečková

V Brožíkové síni Staroměstské radnice včera převzali Ceny Prahy 1 katolický kněz Tomáš Halík, kreslíř, hudebník a tramp Marko Čermák, tajemnice Masarykova demokratického hnutí Jindřiška Nevyjelová a stenografka Jarmila Kopečková. Ceny radnice uděluje za významná umělecká, vědecká a jiná díla mající vztah k městské části Praha 1.

Tomáš Halík je katolický kněz, teolog, sociolog, psycholog, filozof a spisovatel, který působí jako farář akademické farnosti při pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora. Za svou činnost získal řadu zahraničních ocenění včetně prestižní Templetonovy ceny. 

„Člověk je až šokován, že jednou dostane ocenění dokonce i doma. Pánbůh zaplať," řekl při přebírání ceny s úsměvem Halík.

Dalším oceněným byl Marko Čermák, který proslul ilustracemi komiksů o Rychlých šípech Jaroslava Foglara. Kromě toho kreslil i nejdéle vycházející český kreslený seriál Modrá Pětka a založil trampskou kapelu Greenhorns vycházející z country a bluegrassu.

Čermák při předání ceny uvedl, že v Praze 1 bydlel 35 let a většina jeho díla vznikla právě tam. „Nikde jinde jsem nebydlel déle než na Praze 1," řekl.

Cenu obdržela také Jindřiška Nevyjelová, bývalá učitelka a kulturní referentka a v posledních 11 letech tajemnice Masarykova demokratického hnutí, které se zabývá šířením myšlenek a odkazu prvního československého prezidenta. Poslední oceněnou byla Jarmila Kopečková, která od roku 1993 jako stenografka zapisuje zastupitelstva Prahy 1.


Autor: ČTK

Praha 12 má schválený rozpočet

Včera ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru