Dnes Neděle - zatazeno 23°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 16°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ceny Prahy 1 převzali Halík, Čermák, Nevyjelová a Kopečková
Cenu Marko Čermákovi (vlevo) předal starosta Prahy 1 Petr Hejma. Foto: P1

Ceny Prahy 1 převzali Halík, Čermák, Nevyjelová a Kopečková

V Brožíkové síni Staroměstské radnice včera převzali Ceny Prahy 1 katolický kněz Tomáš Halík, kreslíř, hudebník a tramp Marko Čermák, tajemnice Masarykova demokratického hnutí Jindřiška Nevyjelová a stenografka Jarmila Kopečková. Ceny radnice uděluje za významná umělecká, vědecká a jiná díla mající vztah k městské části Praha 1.

Tomáš Halík je katolický kněz, teolog, sociolog, psycholog, filozof a spisovatel, který působí jako farář akademické farnosti při pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora. Za svou činnost získal řadu zahraničních ocenění včetně prestižní Templetonovy ceny. 

„Člověk je až šokován, že jednou dostane ocenění dokonce i doma. Pánbůh zaplať," řekl při přebírání ceny s úsměvem Halík.

Dalším oceněným byl Marko Čermák, který proslul ilustracemi komiksů o Rychlých šípech Jaroslava Foglara. Kromě toho kreslil i nejdéle vycházející český kreslený seriál Modrá Pětka a založil trampskou kapelu Greenhorns vycházející z country a bluegrassu.

Čermák při předání ceny uvedl, že v Praze 1 bydlel 35 let a většina jeho díla vznikla právě tam. „Nikde jinde jsem nebydlel déle než na Praze 1," řekl.

Cenu obdržela také Jindřiška Nevyjelová, bývalá učitelka a kulturní referentka a v posledních 11 letech tajemnice Masarykova demokratického hnutí, které se zabývá šířením myšlenek a odkazu prvního československého prezidenta. Poslední oceněnou byla Jarmila Kopečková, která od roku 1993 jako stenografka zapisuje zastupitelstva Prahy 1.


Autor: ČTK

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

Včera v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Praha 6 hledá zájemce do volební komise

Včera v 06:44

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek 7. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin. Zájemci o práci v okrskové volební komisi se mohou hlásit na odboru Kancelář starosty ÚMČ Praha 6.

Praha 6 zve do Café Jirásek

12. dubna 2024 v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

12. dubna 2024 v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Praha podpoří volnočasové činnosti dětí a mládeže

11. dubna 2024 v 11:33

Pražští radní schválili poskytnutí dotace pro fungování dětských a mládežnických kroužků a oddílů. Volnočasové aktivity působící pod nestátními neziskovými organizacemi obdrží od hlavního města v letošním roce 44 100 000 Kč. Peníze jsou určeny například na rekonstrukce a provoz kluboven, tábory či...

Další články
Nahoru