Dnes Neděle - polojasno 27°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 27°C
Neděle 14. 8. 2022
Svátek má Alan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Ceny Prahy 1 převzali Halík, Čermák, Nevyjelová a Kopečková
Cenu Marko Čermákovi (vlevo) předal starosta Prahy 1 Petr Hejma. Foto: P1

Ceny Prahy 1 převzali Halík, Čermák, Nevyjelová a Kopečková

V Brožíkové síni Staroměstské radnice včera převzali Ceny Prahy 1 katolický kněz Tomáš Halík, kreslíř, hudebník a tramp Marko Čermák, tajemnice Masarykova demokratického hnutí Jindřiška Nevyjelová a stenografka Jarmila Kopečková. Ceny radnice uděluje za významná umělecká, vědecká a jiná díla mající vztah k městské části Praha 1.

Tomáš Halík je katolický kněz, teolog, sociolog, psycholog, filozof a spisovatel, který působí jako farář akademické farnosti při pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora. Za svou činnost získal řadu zahraničních ocenění včetně prestižní Templetonovy ceny. 

„Člověk je až šokován, že jednou dostane ocenění dokonce i doma. Pánbůh zaplať," řekl při přebírání ceny s úsměvem Halík.

Dalším oceněným byl Marko Čermák, který proslul ilustracemi komiksů o Rychlých šípech Jaroslava Foglara. Kromě toho kreslil i nejdéle vycházející český kreslený seriál Modrá Pětka a založil trampskou kapelu Greenhorns vycházející z country a bluegrassu.

Čermák při předání ceny uvedl, že v Praze 1 bydlel 35 let a většina jeho díla vznikla právě tam. „Nikde jinde jsem nebydlel déle než na Praze 1," řekl.

Cenu obdržela také Jindřiška Nevyjelová, bývalá učitelka a kulturní referentka a v posledních 11 letech tajemnice Masarykova demokratického hnutí, které se zabývá šířením myšlenek a odkazu prvního československého prezidenta. Poslední oceněnou byla Jarmila Kopečková, která od roku 1993 jako stenografka zapisuje zastupitelstva Prahy 1.


Autor: ČTK

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek potřebný pro smíchovský terminál

6. srpna 2022 v 17:58

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek za účelem realizace „Terminálu Smíchov“, na němž bude po celý rok 2024 zřízeno stanoviště pro stavbu. O rozhodnutí městské části informovala její mluvčí Lenka Abessi.  

Praha 1 je podle Hlídače státu nejlépe hospodařící městská část

5. srpna 2022 v 07:53

První městská část má podle Hlídače státu nejlépe hospodařící radnici v celé Praze. Zároveň je zde také nejnižší riziko korupce.

Další články
Nahoru