Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Ceny plynu jsou jako na houpačce. Jaký bude vývoj?
Ilustrační foto: archiv

Ceny plynu jsou jako na houpačce. Jaký bude vývoj?

Obchod s komoditami, zejména pak s plynem zasáhly v roce 2021 turbulentní změny cen, jednalo se především o plyn, který dosáhl v prosinci tohoto roku svého historického maxima. To pak bylo znovu překročeno na jaře 2022 spolu s vpádem ruských jednotek na Ukrajinu. Určitý růst cen byl predikovaný v dlouhodobém výhledu cen, skutečný růst cen však převýšil všechny sestavené scénáře, což zaskočilo i ostřílené obchodníky. V současné době jsou ceny plynu jako na houpačce a předvídat jejich vývoj je poměrně složité, ale je tu několik ukazatelů, které mohou poskytnout, alespoň částečnou představu.

Období přebytku skončilo dle očekávání

V posledních letech ovlivňovalo cenu plynu hned několik skutečností, jednou z nich byla rostoucí poptávka v určitých regionech rozvojových zemí, ale i klesající těžba zemního plynu v Evropě.

Dalším aspektem, jež se výrazně podepsal na proměnách trhu se zemním plynem a CNG je pak skutečnost, že vzrostl podíl plynových elektráren v celkové produkci elektrické energie. Právě odklon od uhelných a atomových elektráren, jež je v současné době velmi aktuální donutil společnost hledat náhradní zdroj. V roce 2021 činil poměr plynových elektráren na trhu již 25 procent.

Původní predikce sice nepočítala s poklesem těžby v období pandemie koronaviru, kdy došlo nejprve k výraznému poklesu poptávky a následně k jejímu skokovému růstu. Stanovovala datum, kdy již nebude plyn přebytkový na rok 2020, díky pandemii se však datum posunulo až na rok 2021.

Střední a západní Evropu pak výrazně ovlivnil i vpád ruských vojsk na Ukrajinu. Právě s Ruskem má většina evropských států uzavřený dlouhodobý bilaterální kontrakt na dodávky zemního plynu. Zde pak v rámci sankcí, které byly na Rusko řadou států uvaleny došlo k jistým a očekávatelným komplikacím. Ty navíc eskalovaly jen před několika dny sabotáží plynovodů Nord Stream.

Nad čím by se měl zamyslet koncový odběratel?

Z výše uvedeného je zřejmé, že se s poklesem ceny zemního plynu nepočítá. To je také důvodem, proč řada států Evropské unie včetně České republiky přistoupila k zastropování cen energií, a to včetně plynu. V České republice dochází od zastropování ceny plynu od listopadu 2022 do konce roku 2023. Maximální cena plynu může po tomto zásahu činit nejvíce 3,025/KWh s DPH.

Ačkoli to dává spotřebitelům jistotu přijatelné ceny plynu, nabízí se další komplikace, kterou může být samozřejmě krach dodavatele nebo zrušení smlouvy. Příkladem mohou být velké společnosti jako Bohemia Energy nebo NWT.

Vhodné tak je zvolit si jako dodavatele plynu opravdu stabilní společnost. Skvělou volbou jsou především společnosti, které nakupují tuto komoditu do zásoby s předstihem a jsou tak schopné svým odběratelům poskytnout záruku dodávek na delší období. Mezi nejstabilnější dodavatele na českém trhu patří společnost ČEZ, která byla založena v roce 1992 a má několik dceřiných společností. Majoritním vlastníkem je v případě společnosti ČEZ Ministerstvo financí.


Autor: Karel Netolický

Velká výstava bezobratlých

Včera v 06:15

Výstava v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 zahrnuje tři okruhy: fotografické panely s obrázky bezobratlých, pobytové stopy a trvalé preparáty (požerky, hálky, hnízda, sušené exempláře) a především expozice velkého počtu živých...

Hard Rock Cafe oslaví 52. narozeniny

26. května 2023 v 18:22

První Hard Rock Cafe bylo otevřeno 14. června 1971 na adrese 150 Old Park Lane, Hyde Park v Londýně a jeho majiteli byli dva Američané, Isaac Tigrett a Peter Morton. Uskutečnili tím svůj sen spojit poctivé americké jídlo, skvělou muziku a memorabilia hudebních hvězd. Značka se za dobu své...

Do konce května nepoteče voda v těchto ulicích

26. května 2023 v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 9: Noc kostelů na Proseku

26. května 2023 v 10:27

V pátek 2. června se v rámci akce Noc kostelů můžete podívat do kostela sv. Václava na Proseku. Připraveny jsou přednášky, koncerty a na farní zahradě program pro rodiny.

Praha 4 ocenila emeritní zaměstnance ve školství

26. května 2023 v 09:28

V první polovině května se sešli nominovaní zaměstnanci školských zařízení zřizovaných Prahou 4, aby slavnostně převzali ocenění za svoji celoživotní práci a přínos v oblasti školství a vzdělávání. Oceněné doprovázely zvuky harfy a odnášeli si jak pamětní list, tak...

Červnové letní kino v Kasárnách Karlín

26. května 2023 v 08:51

Letní kino se znovu vrací do Kasáren Karlín. Startuje už ve čtvrtek 1. června projekcí populárního českého filmu Obecná škola. Červnový program láká celkem na sedm projekcí, od prověřených filmových klasik až po aktuální hity.

Knihex 13: Setkání malých nakladatelů a čtenářů

26. května 2023 v 07:45

Letošní Knihex se uskuteční v sobotu 10. června od 10 do 20 hodin v Kasárnách Karlín. Představí malá a menší nakladatelství a jejich produkci. 

Festival Praha žije hudbou společně s buskery rozehraje Prahu

26. května 2023 v 07:10

Ulice, náměstí, parky a další veřejná prostranství v centru Prahy i přilehlých městských částech ovládne opět po roce kvalitní pouliční umění. Osmý ročník akce Praha žije hudbou nabídne 23. a 24. června stovky vystoupení pouličních umělců – buskerů, ale také domácích hvězd rapu, jazzu, folku,...

Žižkovské pivobraní se představí 33 minipivovarů

26. května 2023 v 06:25

Velkou pivní slavnost zažije 2. a 3. června park Parukářka. Uskuteční se zde desátý ročník Žižkovského pivobraní, na němž návštěvníci budou moci ochutnat produkci celkem 33 minipivovarů. Vedle toho na akci vystoupí řada kapel a součástí programu bude i mistrovství Žižkova v otáčení...

Žižkovská ulice patřila na jeden den jen dětem

25. května 2023 v 18:17

Praha 3 společně s dalšími čtyřmi organizacemi uspořádala první ročník sousedské akce UŽIJ SI ULICI! Konala se ve středu 24. května odpoledne zejména přímo na ulici U Zásobní zahrady, jako i v přilehlých zahradách organizací IC Zahrada, MŠ U Zásobní zahrady, MŠ Paleček a Základní škola...

Festival kreativní byrokracie 2023

25. května 2023 v 10:20

Festival kreativní byrokracie propojuje úředníky s politiky, akademiemi, byznysem a neziskovým sektorem, aby společně pracovali na řešeních pro lepší fungování našich institucí a veřejné správy. Na programu jsou inspirativní přednášky, workshopy a debaty – ale také filmy, živá hudba i temná...

Další články
Nahoru