Dnes Úterý - obcasny-dest 5°C
Zítra Středa - zatazeno 5°C
Úterý 29. 11. 2022
Svátek má Zina
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Ceny plynu jsou jako na houpačce. Jaký bude vývoj?
Ilustrační foto: archiv

Ceny plynu jsou jako na houpačce. Jaký bude vývoj?

Obchod s komoditami, zejména pak s plynem zasáhly v roce 2021 turbulentní změny cen, jednalo se především o plyn, který dosáhl v prosinci tohoto roku svého historického maxima. To pak bylo znovu překročeno na jaře 2022 spolu s vpádem ruských jednotek na Ukrajinu. Určitý růst cen byl predikovaný v dlouhodobém výhledu cen, skutečný růst cen však převýšil všechny sestavené scénáře, což zaskočilo i ostřílené obchodníky. V současné době jsou ceny plynu jako na houpačce a předvídat jejich vývoj je poměrně složité, ale je tu několik ukazatelů, které mohou poskytnout, alespoň částečnou představu.

Období přebytku skončilo dle očekávání

V posledních letech ovlivňovalo cenu plynu hned několik skutečností, jednou z nich byla rostoucí poptávka v určitých regionech rozvojových zemí, ale i klesající těžba zemního plynu v Evropě.

Dalším aspektem, jež se výrazně podepsal na proměnách trhu se zemním plynem a CNG je pak skutečnost, že vzrostl podíl plynových elektráren v celkové produkci elektrické energie. Právě odklon od uhelných a atomových elektráren, jež je v současné době velmi aktuální donutil společnost hledat náhradní zdroj. V roce 2021 činil poměr plynových elektráren na trhu již 25 procent.

Původní predikce sice nepočítala s poklesem těžby v období pandemie koronaviru, kdy došlo nejprve k výraznému poklesu poptávky a následně k jejímu skokovému růstu. Stanovovala datum, kdy již nebude plyn přebytkový na rok 2020, díky pandemii se však datum posunulo až na rok 2021.

Střední a západní Evropu pak výrazně ovlivnil i vpád ruských vojsk na Ukrajinu. Právě s Ruskem má většina evropských států uzavřený dlouhodobý bilaterální kontrakt na dodávky zemního plynu. Zde pak v rámci sankcí, které byly na Rusko řadou států uvaleny došlo k jistým a očekávatelným komplikacím. Ty navíc eskalovaly jen před několika dny sabotáží plynovodů Nord Stream.

Nad čím by se měl zamyslet koncový odběratel?

Z výše uvedeného je zřejmé, že se s poklesem ceny zemního plynu nepočítá. To je také důvodem, proč řada států Evropské unie včetně České republiky přistoupila k zastropování cen energií, a to včetně plynu. V České republice dochází od zastropování ceny plynu od listopadu 2022 do konce roku 2023. Maximální cena plynu může po tomto zásahu činit nejvíce 3,025/KWh s DPH.

Ačkoli to dává spotřebitelům jistotu přijatelné ceny plynu, nabízí se další komplikace, kterou může být samozřejmě krach dodavatele nebo zrušení smlouvy. Příkladem mohou být velké společnosti jako Bohemia Energy nebo NWT.

Vhodné tak je zvolit si jako dodavatele plynu opravdu stabilní společnost. Skvělou volbou jsou především společnosti, které nakupují tuto komoditu do zásoby s předstihem a jsou tak schopné svým odběratelům poskytnout záruku dodávek na delší období. Mezi nejstabilnější dodavatele na českém trhu patří společnost ČEZ, která byla založena v roce 1992 a má několik dceřiných společností. Majoritním vlastníkem je v případě společnosti ČEZ Ministerstvo financí.


Autor: Karel Netolický

Zabezpečte řádně vodoměry, upozorňují PVK před zimou

Včera v 19:51

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Giving Tuesday na náměstí Míru

Včera v 19:37

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos Praha 2 připojí už popáté v řadě. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájí radnice v úterý 29. listopadu v 15 hodin na náměstí Míru.

VFN Praha pořádá dobročinný jarmark

Včera v 10:19

Od 1. do 4. prosince v nákupním centru Westfield Chodov najdete obchod VFN plný zajímavých módních kousků. Celý výtěžek z prodeje oblečení, bot a doplňků putuje na canisterapeutické psy, kteří dělají radost pacientům na klinikách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Praha 4 hledá nejlepšího sportovce za rok 2022

27. listopadu 2022 v 11:38

Praha 4 má mnoho úspěšných sportovců napříč různými kategoriemi, kteří si zaslouží za své výjimečné sportovní výkony získat ocenění. Úspěchy na poli sportu i tentokrát ocení radnice Prahy 4 ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií (PTU) v již tradiční Anketě o nejlepšího sportovce Prahy 4 za...

Přednáška: Betonová Praha 70. a 80. let

25. listopadu 2022 ve 12:08

Barevnost architektury 60. let byla násilně upozaděna vpádem okupačních vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Následující éra normalizace se nesla ve znamení šedého chladného betonu, který charakterizoval snahu o znovu nastolení pořádku ve společnosti.

Výstava: Betlémy – živá tradice

25. listopadu 2022 v 08:34

Muzeum města Prahy pořádá v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu věnovanou tradici betlémářství. Výstava je připravená ve spolupráci se Spolkem českých betlémářů a seznamuje návštěvníky s tradicí stavění betlémů, která je na našem území dosud živá. Představuje pestrou škálu materiálů, jejich užití...

Fakulta dopravní ČVUT zve na Den otevřených dveří

24. listopadu 2022 ve 14:42

Doprava tu s námi vždy byla a hýbala světem. Ovlivňuje každého z nás a je tak společenským tématem, proto Fakulta dopravní ČVUT v Praze odstartovala na podzim letošního roku, pro studenty středních škol, novou kampaň „Rozhýbej budoucnost“. 

PVK: Přehled plánovaných výluk na 48. týden

24. listopadu 2022 v 10:42

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Podzimní MINT Market v Pražské tržnici

24. listopadu 2022 v 09:58

MINT Market, trh s autorským designem a módou, oživí v pátek i v sobotu 25. – 26.listopadu holešovickou tržnici. Tentokrát se uskuteční v renovované Hale číslo 13, kde vyroste více než sto stánků nezávislých tvůrců.

Jihovýchodní část Prahy je bez dodávek tepla

24. listopadu 2022 v 09:21

V jihovýchodní části Prahy jsou od dnešní noci přerušeny dodávky tepla od společnosti Pražská teplárenská. Výpadek se týká asi 10 000 domácností mimo jiné na Jižním Městě, v Modřanech, Krči a Vršovicích. ČTK to řekl Pavel Maďar, vedoucí odboru prodeje tepla Pražské teplárenské. Odstávka by měla...

Praha 5: Přijďte si zabruslit na smíchovské kluziště

24. listopadu 2022 v 09:14

Na náměstí 14. října se od 26. listopadu bruslí.

Další články
Nahoru