Dnes Pátek - obcasny-dest 10°C
Zítra Sobota - skorojasno 11°C
Sobota 24. 2. 2024
Svátek má Matěj
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ceny plynu jsou jako na houpačce. Jaký bude vývoj?
Ilustrační foto: archiv

Ceny plynu jsou jako na houpačce. Jaký bude vývoj?

Obchod s komoditami, zejména pak s plynem zasáhly v roce 2021 turbulentní změny cen, jednalo se především o plyn, který dosáhl v prosinci tohoto roku svého historického maxima. To pak bylo znovu překročeno na jaře 2022 spolu s vpádem ruských jednotek na Ukrajinu. Určitý růst cen byl predikovaný v dlouhodobém výhledu cen, skutečný růst cen však převýšil všechny sestavené scénáře, což zaskočilo i ostřílené obchodníky. V současné době jsou ceny plynu jako na houpačce a předvídat jejich vývoj je poměrně složité, ale je tu několik ukazatelů, které mohou poskytnout, alespoň částečnou představu.

Období přebytku skončilo dle očekávání

V posledních letech ovlivňovalo cenu plynu hned několik skutečností, jednou z nich byla rostoucí poptávka v určitých regionech rozvojových zemí, ale i klesající těžba zemního plynu v Evropě.

Dalším aspektem, jež se výrazně podepsal na proměnách trhu se zemním plynem a CNG je pak skutečnost, že vzrostl podíl plynových elektráren v celkové produkci elektrické energie. Právě odklon od uhelných a atomových elektráren, jež je v současné době velmi aktuální donutil společnost hledat náhradní zdroj. V roce 2021 činil poměr plynových elektráren na trhu již 25 procent.

Původní predikce sice nepočítala s poklesem těžby v období pandemie koronaviru, kdy došlo nejprve k výraznému poklesu poptávky a následně k jejímu skokovému růstu. Stanovovala datum, kdy již nebude plyn přebytkový na rok 2020, díky pandemii se však datum posunulo až na rok 2021.

Střední a západní Evropu pak výrazně ovlivnil i vpád ruských vojsk na Ukrajinu. Právě s Ruskem má většina evropských států uzavřený dlouhodobý bilaterální kontrakt na dodávky zemního plynu. Zde pak v rámci sankcí, které byly na Rusko řadou států uvaleny došlo k jistým a očekávatelným komplikacím. Ty navíc eskalovaly jen před několika dny sabotáží plynovodů Nord Stream.

Nad čím by se měl zamyslet koncový odběratel?

Z výše uvedeného je zřejmé, že se s poklesem ceny zemního plynu nepočítá. To je také důvodem, proč řada států Evropské unie včetně České republiky přistoupila k zastropování cen energií, a to včetně plynu. V České republice dochází od zastropování ceny plynu od listopadu 2022 do konce roku 2023. Maximální cena plynu může po tomto zásahu činit nejvíce 3,025/KWh s DPH.

Ačkoli to dává spotřebitelům jistotu přijatelné ceny plynu, nabízí se další komplikace, kterou může být samozřejmě krach dodavatele nebo zrušení smlouvy. Příkladem mohou být velké společnosti jako Bohemia Energy nebo NWT.

Vhodné tak je zvolit si jako dodavatele plynu opravdu stabilní společnost. Skvělou volbou jsou především společnosti, které nakupují tuto komoditu do zásoby s předstihem a jsou tak schopné svým odběratelům poskytnout záruku dodávek na delší období. Mezi nejstabilnější dodavatele na českém trhu patří společnost ČEZ, která byla založena v roce 1992 a má několik dceřiných společností. Majoritním vlastníkem je v případě společnosti ČEZ Ministerstvo financí.


Autor: Karel Netolický

Praha 6: StaroMatějská pouť 2024

Včera v 09:29

První jarní pouť v historickém termínu, svátku sv. Matěje, 24. února.

V březnu začínají trhy na Kulaťáku

Včera v 09:20

Patnáctá sezóna trhů na Kulaťáku v Praze 6 startuje v sobotu 2. března. Od 8 do 14 hodin se můžete těšit na oblíbené prodejce a na nový sortiment.

Park Rajská zahrada je opět otevřen

Včera v 08:14

V parku Rajská zahrada v Praze 3 začala v konci loňského roku rozsáhlá oprava mlatových cest. Z toho důvodu byl park pro veřejnost do minulého týdne uzavřený.

Hloubětínská pobočka DDM Praha 9 nabízí řadu aktivit

22. února 2024 v 15:15

Od loňského podzimu na místě bývalého komunitního centra v ulici Kardašovská na Lehovci funguje nová, hloubětínská pobočka Domu dětí a mládeže Praha 9 (DDM), která stejně jako dříve centrum nabízí širokou škálu aktivit pro různé věkové skupiny.

Neděle: Procházka Ďáblickým hřbitovem

22. února 2024 ve 12:24

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února ve 13:30 hodin se projdete Ďáblickým hřbitovem.

PVK: Do konce února nepoteče voda v těchto ulicích

22. února 2024 v 11:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 5: Den pro Život dětem

22. února 2024 v 09:41

Připojte se k Charitativnímu zážitkovému dnu pro Život dětem v sobotu 24. února. Akce se koná v Praze 5 v Aréně sportu, na Hořejším nábřeží. Začíná se v 10 hodin, program potrvá do 19 hodin.

Přednáška: Příběh Táborky

22. února 2024 v 08:35

Petr Kučera, ředitel NKP Vyšehrad, představí výsledky stavebně-historického průzkumu Táborské brány, který výrazně změnil pohled na její historii a význam v rámci vyšehradského opevnění. 

Zemědílna O vodní kapce

22. února 2024 v 07:49

Nechte se vtáhnout v sobotu 24. února od 10 hodin do koloběhu vody v přírodě. 

Radnice Prahy 13 vypsala výběrová řízení na další pracovní pozice

21. února 2024 v 15:18

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.  

Praha 2 pomáhá s bydlením mladým rodinám, samoživitelům i sociálně potřebným

21. února 2024 v 10:58

Nová Pravidla sociální bytové politiky radnice Praha 2 reagují jak na vývoj situace na trhu s bydlením, tak i na změny v sociální politice. Cílí zejména na případy, kde selhává či nedostačuje státní podpora. Adresná a sociálně citlivá podpora se tak dostane těm, kteří ji opravdu potřebují,...

Praha 14: Přihlaste se na festival Antifetfest 2024

21. února 2024 v 08:18

Další ročník soutěžního festivalu Antifetfest je již tradiční přehlídkou žákovských a studentských filmů, které se zaměřují na palčivá témata dnešní doby – kriminalitu, drogy, šikanu, domácí násilí, záškoláctví a další patologické jevy.

Další články
Nahoru