Dnes Středa - oblacno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 1°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Ceny nových bytů v Praze o prázdninách oproti předchozím měsícům klesly
Bytová výstavba v Praze. Ilustrační foto: archiv

Ceny nových bytů v Praze o prázdninách oproti předchozím měsícům klesly

Průměrná nabídková cena nových bytů v Praze v červenci a srpnu oproti dvěma předchozím měsícům klesla o 1,2 procenta na 152 000 korun za metr čtvereční. V pražské nabídce se objevilo 13 nových developerských projektů s 925 byty. Vyplývá to ze studie Deloitte Develop Index, ve které poradenská firma Deloitte každé dva měsíce mapuje vývoj na pražském developerském trhu.

„Průměrná cena nových bytů v Praze klesla počtvrté v řadě. Mezi hlavní důvody těchto propadů bezesporu patří setrvale vysoké úrokové sazby, prázdninové měsíce, vyčkávací taktika případných kupujících a vysoká inflace," uvedl Petr Hána ze společnosti Deloitte.

Dodal, že zájem o nové byty neroste, či dokonce klesá, což má vliv i na ceny. „Developeři reagují různými prodejními akcemi nebo korekcí samotných cen. Příliš neočekávám, že by se situace v příštích měsících nějak výrazně změnila," uvedl.

Nejvíce nových bytů k prodeji bylo podle něj o prázdninách v Praze 5, 9 a 4, nejméně pak v Praze 1 a 7. Na konci léta bylo na pražském trhu celkem 167 dostavěných projektů, dalších 160 bylo ve výstavbě a 22 před výstavbou, dodal.

Před prázdninami podle Háni počet prodaných bytů neklesal, což se v letních měsících změnilo a zatímco v květnu a v červnu bylo na pražském rezidenčním trhu podle informací z ceníků developerů prodáno celkem 785 nových bytů, o prázdninách to bylo 480.

„Čtyřicetiprocentní pokles prodejů je skutečně citelný propad. Je evidentní, že situace developerů aktuálně není jednoduchá. Oproti předchozím rokům, kdy poptávka převyšovala nabídku, musí nyní více investovat do marketingu a dalších aktivit na podporu prodeje," sdělil manažer.


Autor: ČTK

Den otevřených dveří na FEL ČVUT přiblíží studium robotů, multimédií, energetiky či informatiky

Dnes v 07:03

Možnostmi studia nejmodernějších technologií v energetice, elektrotechnice, elektronice, ale i informatice, kybernetice a multimédiích provede středoškoláky a středoškolačky čtveřice tras během Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. Akce se uskuteční v pátek 1. prosince 2023. Program...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

27. listopadu 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na projekty vzdělávání učitelů a dětí dá Praha 6 v následujících dvou letech 9,5 milionu korun

26. listopadu 2023 ve 22:16

Radnice Prahy 6 vloží v letech 2024 a 2025 do školství na projekty vzdělávání pedagogů a dětí 9,46 milionu korun. Peníze vydá prostřednictvím svého místního akčního plánu (MAP). Projekty se budou týkat mimo jiné médií, umělé inteligence, práva či finanční gramotnosti. Zaměřit se radnice chce také...

Praha 4 pokračuje v přípravě revitalizace pěší zóny na Pujmanové

26. listopadu 2023 ve 20:23

Podklady pro zpracování projektové dokumentace na revitalizaci pěší zóny Pujmanové jsou hotové. Praha 4 již dokument předala ke schválení Odboru investic hlavního města Prahy a nyní se čeká na schválení zastupitelstvem. Městská část o tom informovala na svém webu.

Úspěšná Mikulášská sbírka v Praze 9

26. listopadu 2023 ve 12:24

Minulý týden se otevřely brány radnice Prahy 9 všem, kteří rádi pomáhají. Konala se charitativní sbírka pro potřebné.

Praha 1: Pro Euroklíč na radnici

26. listopadu 2023 v 10:52

Euroklíč je univerzální klíč určený pro osoby se zdravotním postižením, sloužící k dostupnosti WC, výtahů, plošin a podobných kompenzačních zařízení. K vyzvednutí je v budově radnice Prahy 1.

Praha 4: Zapojte se do rozvoje Kačerova

26. listopadu 2023 v 09:39

Praha 4 zve na veřejné setkání k plánované proměně Kačerova. Tématem bude dopravní bezpečnost, mobiliář a herní prvky či údržba veřejné zeleně. 

Zajímá vás, co ukrývá Jaderka v centru Prahy? Přijďte na Den otevřených dveří

26. listopadu 2023 v 08:24

Přijďte nasát atmosféru špičkové univerzity s individuálním přístupem. Vědci na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze připravili řadu exkurzí a přednášek, kde si na své přijde opravdu každý. Od termojaderného fúzního reaktoru přes hi-tech lasery až po aplikace matematiky v systému...

Praha 14: O projektech participativního rozpočtu hlasuje do středy

26. listopadu 2023 v 01:26

Letos se v rámci participativního rozpočtu sešlo celkem 11 realizovatelných občanských projektů. A o tom, které projekty dostanou zelenou, se rozhoduje ještě tři dny.

Dejme dětem šanci na Slunečním náměstí

25. listopadu 2023 v 08:53

Na radnici Prahy 13 si ve středu 29. listopadu můžete koupit teplý nápoj neboněkterý z reklamních předmětů a tím pomoci dětem.

Další články
Nahoru