Dnes Úterý - jasno 2°C
Zítra Středa - oblacno 1°C
Úterý 18. 1. 2022
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Ceny nemovitostí stále rostou, nastala ideální doba na prodej?
ByznysPražský životKomerční sdělení
Ilustrační foto: Pexels

Ceny nemovitostí stále rostou, nastala ideální doba na prodej?

Kdo v dnešní době hledá obydlí ke koupi, toho nejspíš čeká strastiplná cesta. Ceny nemovitostí totiž dosáhly nevídané výše, a to obrovskou rychlostí. Z této situace však mohou někteří naopak benefitovat, a sice ti, kteří byt či dům vlastní a chtějí ho prodávat.

Stoupající trend jsme mohli pozorovat již v předchozích letech, nicméně letos nabral cenový růst zcela jiný spád. Jen oproti loňskému podzimu se ceny zvedly o několik statisíců a zatím se nepředpokládá, že by měly klesnout.

Levné hypotéky vedou k rostoucímu zájmu

Důvodem jsou především rekordně nízké úroky hypoték, které přiměly spoustu lidí opustit podnájmy a vstoupit do světa realit. Avšak hypoteční úvěry začínají zdražovat, což by mohlo snížit zájem ze strany kupujících a cenový růst nemovitostí alespoň zpomalit či pozastavit

Jestliže jste tedy právě zdědili dům či byt nebo se už nějakou dobu chystáte prodávat, je na místě začít alespoň uvažovat o tom, že byste se skutečně rozhoupali. Prodej nemovitosti je běh na dlouhou trať a navzdory velkému zájmu může trvat měsíce, než se najde vhodný kupec.

Investicí k většímu zisku

Obydlí je na prodej navíc třeba připravit, pokud ho chcete prodat za skutečně dobrou cenu – v čím lepším stavu nemovitost je, o to vyšší sumu za ni můžete chtít.

Jestliže máte stabilní příjem, ale nemůžete si dovolit do zvelebení nemovitosti investovat vlastní prostředky, nabízí se možnost sjednání nebankovní půjčky. S její pomocí můžete financovat alespoň základní opravy, které nemovitost uvedou do obyvatelného stavu.

Valná většina kupujících a zejména ti, kteří nemovitost nikdy nekupovali, dá totiž přednost obydlí, do kterého po nákupu nebudou muset investovat další peníze. Důvodem je především to, že se chtějí ihned nastěhovat, aby po dobu rekonstrukce nemuseli platit hypotéku a nájem současně.

Vždy můžete pronajímat

Jestliže vlastníte byt v Praze nebo jiném větším městě, můžete uvažovat i o jeho pronájmu. V podstatě získáte pasivní příjem, se kterým pokryjete náklady na vlastní bydlení nebo platbu hypotéky, kterou jste nákup nemovitosti hradili.

Než se však rozhodnete pro jednu z možností, je třeba udělat si patřičný průzkum trhu, abyste zjistili, zda se by se vám prodej či pronájem vůbec vyplatil

Nejlepší cestou jsou inzertní servery, kde snadno zjistíte, za jakou cenu se byty ve vaší lokalitě a s vašimi dispozicemi vůbec pronajímají či prodávají. Obecně se doporučuje nájemné nastavit tak, aby váš čistý roční zisk z něj tvořil alespoň pět procent z tržní ceny bytu.

Méně je někdy více

Jestliže však máte starý byt, na který nikdo nesáhl celé roky, počítejte s tím, že ani při jeho pronajímání se nevyhnete určitým investicím. Rozhodně nemusí vypadat jako pokoje v pětihvězdičkovém hotelu, ale měl by být čistý a disponovat základním vybavením, jako je kuchyňská linka se sporákem, vybavená koupelna a přípojka na pračku.

S nábytkem to však nepřehánějte – i to by mohlo být na škodu. Nájemníci se ve vašem bytě musí cítit příjemně, což by přemíra nábytku mohla zmařit, obzvlášť pokud jde o starší kousky, které už neodpovídají moderním standardům.

Samotné rozhodnutí o tom, zda nemovitost prodáte, nebo pronajmete, je pochopitelně pouze na vás. Zvažte především to, zda se vám aktuální vyplatí spíše větší obnos peněz nebo pravidelný příjem. Pokud zvolíte pronájem, počítejte s tím, že se s ním pojí určité zařizování a starosti, které vás budou stát určitou porci vašeho času, a to na pravidelné bázi.


Autor: red

První investiční fond zaměřený na veterinární péči v ČR

Dnes v 07:40

Na českém trhu začíná působit první investiční fond kvalifikovaných investorů zaměřený na oblast veterinární péče First Veterinary Fund Central Europe SICAV a.s. Unikátní fond založili Dušan Moskaliev, který byl uplynulé čtyři roky jedním z partnerů nemovitostního fondu ZDR Investments, a Richard...

Soutěž Popiš památku na české Wikipedii

Dnes v 07:33

Jubilejní pátý ročník oblíbené editační soutěže byl zahájen 15. ledna. Až do konce února mohou dobrovolní editoři bojovat o hodnotné ceny. Stačí k tomu jediné – obohatit českou Wikipedii novými články o kulturním dědictví. Je určena jak starým harcovníkům, tak i novým editorům Wikipedie bez...

innogy Energo novým členem COGEN Europe

Dnes v 07:23

COGEN Europe, Evropská asociace pro podporu kogenerace, vítá innogy Energo jako nového člena. Od svého založení před 25 lety je hlavní činností innogy Energo podnikání v oblasti zřizování, financování, modernizace a provozu systémů dálkového vytápění a společné výroby tepla a...

Dotace v Praze 4: Lhůta pro podání žádostí končí v úterý

16. ledna 2022 v 17:37

Odbor kultury, sportu a dotační politiky Úřadu MČ Praha 4 na facebookovém profilu městské části zveřejnil upozornění pro žadatele v rámci dotačních programů čtvrté městské části.  

Praha 2 si připomíná oběť Jana Palacha

16. ledna 2022 ve 13:00

Dnes si připomínáme oběť studenta Jana Palacha, který svým činem apeloval na ostatní, aby nikdy nepřestali usilovat o demokracii.

Zahradní úpravy ve Vojanových sadech a na Kampě

15. ledna 2022 v 19:43

V příštích týdnech budou probíhat úpravy některých keřových skupin ve Vojanových sadech a v parku Kampa.

Studenti navrhují podobu nové Vltavské filharmonie

14. ledna 2022 v 08:38

Účastníci 14. ročníku studentské architektonické soutěže společnosti Central Group o inspirativní návrh podoby nové národní koncertní budovy mohou své návrhy posílat ještě do konce ledna. Soutěž na téma „Návrh národní koncertní budovy – Vltavská filharmonie“ a podtitulem „Jakou podobu by mohla mít...

Další články
Nahoru