Dnes Sobota - zatazeno 17°C
Zítra Neděle - polojasno 16°C
Sobota 18. 9. 2021
Svátek má Kryštof
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Ceny nemovitostí stále rostou, nastala ideální doba na prodej?
ByznysPražský životKomerční sdělení
Ilustrační foto: Pexels

Ceny nemovitostí stále rostou, nastala ideální doba na prodej?

Kdo v dnešní době hledá obydlí ke koupi, toho nejspíš čeká strastiplná cesta. Ceny nemovitostí totiž dosáhly nevídané výše, a to obrovskou rychlostí. Z této situace však mohou někteří naopak benefitovat, a sice ti, kteří byt či dům vlastní a chtějí ho prodávat.

Stoupající trend jsme mohli pozorovat již v předchozích letech, nicméně letos nabral cenový růst zcela jiný spád. Jen oproti loňskému podzimu se ceny zvedly o několik statisíců a zatím se nepředpokládá, že by měly klesnout.

Levné hypotéky vedou k rostoucímu zájmu

Důvodem jsou především rekordně nízké úroky hypoték, které přiměly spoustu lidí opustit podnájmy a vstoupit do světa realit. Avšak hypoteční úvěry začínají zdražovat, což by mohlo snížit zájem ze strany kupujících a cenový růst nemovitostí alespoň zpomalit či pozastavit

Jestliže jste tedy právě zdědili dům či byt nebo se už nějakou dobu chystáte prodávat, je na místě začít alespoň uvažovat o tom, že byste se skutečně rozhoupali. Prodej nemovitosti je běh na dlouhou trať a navzdory velkému zájmu může trvat měsíce, než se najde vhodný kupec.

Investicí k většímu zisku

Obydlí je na prodej navíc třeba připravit, pokud ho chcete prodat za skutečně dobrou cenu – v čím lepším stavu nemovitost je, o to vyšší sumu za ni můžete chtít.

Jestliže máte stabilní příjem, ale nemůžete si dovolit do zvelebení nemovitosti investovat vlastní prostředky, nabízí se možnost sjednání nebankovní půjčky. S její pomocí můžete financovat alespoň základní opravy, které nemovitost uvedou do obyvatelného stavu.

Valná většina kupujících a zejména ti, kteří nemovitost nikdy nekupovali, dá totiž přednost obydlí, do kterého po nákupu nebudou muset investovat další peníze. Důvodem je především to, že se chtějí ihned nastěhovat, aby po dobu rekonstrukce nemuseli platit hypotéku a nájem současně.

Vždy můžete pronajímat

Jestliže vlastníte byt v Praze nebo jiném větším městě, můžete uvažovat i o jeho pronájmu. V podstatě získáte pasivní příjem, se kterým pokryjete náklady na vlastní bydlení nebo platbu hypotéky, kterou jste nákup nemovitosti hradili.

Než se však rozhodnete pro jednu z možností, je třeba udělat si patřičný průzkum trhu, abyste zjistili, zda se by se vám prodej či pronájem vůbec vyplatil

Nejlepší cestou jsou inzertní servery, kde snadno zjistíte, za jakou cenu se byty ve vaší lokalitě a s vašimi dispozicemi vůbec pronajímají či prodávají. Obecně se doporučuje nájemné nastavit tak, aby váš čistý roční zisk z něj tvořil alespoň pět procent z tržní ceny bytu.

Méně je někdy více

Jestliže však máte starý byt, na který nikdo nesáhl celé roky, počítejte s tím, že ani při jeho pronajímání se nevyhnete určitým investicím. Rozhodně nemusí vypadat jako pokoje v pětihvězdičkovém hotelu, ale měl by být čistý a disponovat základním vybavením, jako je kuchyňská linka se sporákem, vybavená koupelna a přípojka na pračku.

S nábytkem to však nepřehánějte – i to by mohlo být na škodu. Nájemníci se ve vašem bytě musí cítit příjemně, což by přemíra nábytku mohla zmařit, obzvlášť pokud jde o starší kousky, které už neodpovídají moderním standardům.

Samotné rozhodnutí o tom, zda nemovitost prodáte, nebo pronajmete, je pochopitelně pouze na vás. Zvažte především to, zda se vám aktuální vyplatí spíše větší obnos peněz nebo pravidelný příjem. Pokud zvolíte pronájem, počítejte s tím, že se s ním pojí určité zařizování a starosti, které vás budou stát určitou porci vašeho času, a to na pravidelné bázi.


Autor: red

Ve třicátém osmém týdnu nepoteče voda v těchto městských částech

Včera v 08:19

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Nová pítka a mlhoviště v parcích Prahy 6

Včera v 06:27

V Praze 6 nechala radnice instalovat nová pítka a mlhoviště v parcích u dětských hřišť. Jedno najdete na Lotyšském a druhé na Puškinově náměstí v Bubenči.

Originální menu spárované s pivními speciály, Berky vaří ve Fortelu

15. září 2021 ve 21:30

Smíchovská novinka na gastronomické scéně – restaurace Fortel od pivovaru Staropramen – nabídne exkluzivní menu šéfkuchaře Pavla Berkyho. Od 20. září se bude párovat s pivními speciály Smíchovského výběru. Událost vyvrcholí akcí pro širokou veřejnost 30. září, kdy bude Pavel Berky vařit v otevřené...

V rámci Dnů Prahy 15 se konala akce Pestrá Hostivař

14. září 2021 ve 23:24

V rámci několikadenních slavností sportu a kultury s názvem Dny Prahy 15 se v neděli odpoledne konala na Kozinově náměstí akce Pestrá Hostivař. Program odstartovali Pardálové se staropražskými písničkami, dále vystoupila ukrajinská skupina IGNIS a na závěr kapela The...

Praha 8: Dobrovolný úklid Ďáblického háje

13. září 2021 v 16:46

Praha 8 zve dobrovolníky. V sobotu 18. září se bude uklízet Ďáblický háj.

Na Hanspaulce vznikla první školní ulice

13. září 2021 ve 12:13

Od dnešního rána do 8. října v časech mezi 7:30 a 8. hodinou je omezen vjezd všem motorovým vozidlům do ulice Na Čihadle v úseku mezi křížením s ulicemi Finkovská a Na Hanspaulce.

Zájemci si mohou rezervovat svatební obřad na data plná dvojek

12. září 2021 v 10:34

2. 2., 20. 2. a 22. 2. 2022 jsou data, která nepochybně skrývají jistou symboliku a kouzlo. A uzavřít sňatek v takto zajímavých dnech, je pro mnohé nastávající manžele vždy lákavá možnost. Pokud tedy právě vy plánujete se svými partnery svatební obřad, čeká na vás jedinečná příležitost oficiálně...

Prosecký podzim 2021

11. září 2021 ve 13:05

V neděli 19. září v Parku Přátelství na Proseku se od 14 do 18 hodin koná odpolední přehlídka volnočasových aktivit organizací z Prahy 9. Rodinné odpoledne má podtitul Dveře volného času dokořán. Večer bude patřit koncertu Pražské mobilní zvonohry Petra Rudolfa Manouška a na závěr je připraven...

Další články
Nahoru