Dnes Neděle - polojasno 27°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 27°C
Neděle 14. 8. 2022
Svátek má Alan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Ceny nemovitostí stále rostou, nastala ideální doba na prodej?
ByznysPražský životKomerční sdělení
Ilustrační foto: Pexels

Ceny nemovitostí stále rostou, nastala ideální doba na prodej?

Kdo v dnešní době hledá obydlí ke koupi, toho nejspíš čeká strastiplná cesta. Ceny nemovitostí totiž dosáhly nevídané výše, a to obrovskou rychlostí. Z této situace však mohou někteří naopak benefitovat, a sice ti, kteří byt či dům vlastní a chtějí ho prodávat.

Stoupající trend jsme mohli pozorovat již v předchozích letech, nicméně letos nabral cenový růst zcela jiný spád. Jen oproti loňskému podzimu se ceny zvedly o několik statisíců a zatím se nepředpokládá, že by měly klesnout.

Levné hypotéky vedou k rostoucímu zájmu

Důvodem jsou především rekordně nízké úroky hypoték, které přiměly spoustu lidí opustit podnájmy a vstoupit do světa realit. Avšak hypoteční úvěry začínají zdražovat, což by mohlo snížit zájem ze strany kupujících a cenový růst nemovitostí alespoň zpomalit či pozastavit

Jestliže jste tedy právě zdědili dům či byt nebo se už nějakou dobu chystáte prodávat, je na místě začít alespoň uvažovat o tom, že byste se skutečně rozhoupali. Prodej nemovitosti je běh na dlouhou trať a navzdory velkému zájmu může trvat měsíce, než se najde vhodný kupec.

Investicí k většímu zisku

Obydlí je na prodej navíc třeba připravit, pokud ho chcete prodat za skutečně dobrou cenu – v čím lepším stavu nemovitost je, o to vyšší sumu za ni můžete chtít.

Jestliže máte stabilní příjem, ale nemůžete si dovolit do zvelebení nemovitosti investovat vlastní prostředky, nabízí se možnost sjednání nebankovní půjčky. S její pomocí můžete financovat alespoň základní opravy, které nemovitost uvedou do obyvatelného stavu.

Valná většina kupujících a zejména ti, kteří nemovitost nikdy nekupovali, dá totiž přednost obydlí, do kterého po nákupu nebudou muset investovat další peníze. Důvodem je především to, že se chtějí ihned nastěhovat, aby po dobu rekonstrukce nemuseli platit hypotéku a nájem současně.

Vždy můžete pronajímat

Jestliže vlastníte byt v Praze nebo jiném větším městě, můžete uvažovat i o jeho pronájmu. V podstatě získáte pasivní příjem, se kterým pokryjete náklady na vlastní bydlení nebo platbu hypotéky, kterou jste nákup nemovitosti hradili.

Než se však rozhodnete pro jednu z možností, je třeba udělat si patřičný průzkum trhu, abyste zjistili, zda se by se vám prodej či pronájem vůbec vyplatil

Nejlepší cestou jsou inzertní servery, kde snadno zjistíte, za jakou cenu se byty ve vaší lokalitě a s vašimi dispozicemi vůbec pronajímají či prodávají. Obecně se doporučuje nájemné nastavit tak, aby váš čistý roční zisk z něj tvořil alespoň pět procent z tržní ceny bytu.

Méně je někdy více

Jestliže však máte starý byt, na který nikdo nesáhl celé roky, počítejte s tím, že ani při jeho pronajímání se nevyhnete určitým investicím. Rozhodně nemusí vypadat jako pokoje v pětihvězdičkovém hotelu, ale měl by být čistý a disponovat základním vybavením, jako je kuchyňská linka se sporákem, vybavená koupelna a přípojka na pračku.

S nábytkem to však nepřehánějte – i to by mohlo být na škodu. Nájemníci se ve vašem bytě musí cítit příjemně, což by přemíra nábytku mohla zmařit, obzvlášť pokud jde o starší kousky, které už neodpovídají moderním standardům.

Samotné rozhodnutí o tom, zda nemovitost prodáte, nebo pronajmete, je pochopitelně pouze na vás. Zvažte především to, zda se vám aktuální vyplatí spíše větší obnos peněz nebo pravidelný příjem. Pokud zvolíte pronájem, počítejte s tím, že se s ním pojí určité zařizování a starosti, které vás budou stát určitou porci vašeho času, a to na pravidelné bázi.


Autor: red

PVK: Přehled plánovaných výluk na 33. týden

Včera ve 12:25

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 14 vyhlásila pro nezletilé obyvatele městské části soutěž o elektrokoloběžky

12. srpna 2022 v 16:54

Jsi ve věku od 6 do 16 let, jsi místní, baví tě točit videa a chceš se prohánět na vlastní elektrokoloběžce? Řekni rodičům a společně si prostudujte pravidla soutěže „14 elektrokoloběžek pro Prahu 14“, kterou pro zdejší děti a mládež připravila městská část...

V KC Zahrada se otevře kroužek plný příběhů dějin 20. století

10. srpna 2022 v 09:18

V první polovině září zahájí Divadlo Paměti národa v KC Zahrada první semestr divadelního kroužku. Kroužek je otevřený dětem a mladým lidem od 12 do 18 let a bude se věnovat práci s příběhy pamětníků historických událostí 20. století. Studenti se seznámí s archivními materiály a budou společně...

Sportovní hala Jána Mahora

10. srpna 2022 v 08:16

Praha 8 zve na prezentaci architektonické studie plánované sportovní haly na sídlišti Ďáblice. Prezentaci povede autor návrhu Tomáš Podrázský a účastnit se budou rovněž zástupci sportovních klubů.

Praha 11: Týden otevřených kroužků

8. srpna 2022 v 15:24

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny. Již nyní si ale můžete vybírat z nabídky kroužků v KC Zahrada v Praze 11, které jsou určeny dětem i dospělým. Od pondělí 5. září začíná Týden otevřených kroužků, kdy můžete vyzkoušel ukázkové lekce zdarma.

Další články
Nahoru