Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - polojasno 5°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Ceny nemovitostí stále rostou, nastala ideální doba na prodej?
ByznysPražský životKomerční sdělení
Ilustrační foto: Pexels

Ceny nemovitostí stále rostou, nastala ideální doba na prodej?

Kdo v dnešní době hledá obydlí ke koupi, toho nejspíš čeká strastiplná cesta. Ceny nemovitostí totiž dosáhly nevídané výše, a to obrovskou rychlostí. Z této situace však mohou někteří naopak benefitovat, a sice ti, kteří byt či dům vlastní a chtějí ho prodávat.

Stoupající trend jsme mohli pozorovat již v předchozích letech, nicméně letos nabral cenový růst zcela jiný spád. Jen oproti loňskému podzimu se ceny zvedly o několik statisíců a zatím se nepředpokládá, že by měly klesnout.

Levné hypotéky vedou k rostoucímu zájmu

Důvodem jsou především rekordně nízké úroky hypoték, které přiměly spoustu lidí opustit podnájmy a vstoupit do světa realit. Avšak hypoteční úvěry začínají zdražovat, což by mohlo snížit zájem ze strany kupujících a cenový růst nemovitostí alespoň zpomalit či pozastavit

Jestliže jste tedy právě zdědili dům či byt nebo se už nějakou dobu chystáte prodávat, je na místě začít alespoň uvažovat o tom, že byste se skutečně rozhoupali. Prodej nemovitosti je běh na dlouhou trať a navzdory velkému zájmu může trvat měsíce, než se najde vhodný kupec.

Investicí k většímu zisku

Obydlí je na prodej navíc třeba připravit, pokud ho chcete prodat za skutečně dobrou cenu – v čím lepším stavu nemovitost je, o to vyšší sumu za ni můžete chtít.

Jestliže máte stabilní příjem, ale nemůžete si dovolit do zvelebení nemovitosti investovat vlastní prostředky, nabízí se možnost sjednání nebankovní půjčky. S její pomocí můžete financovat alespoň základní opravy, které nemovitost uvedou do obyvatelného stavu.

Valná většina kupujících a zejména ti, kteří nemovitost nikdy nekupovali, dá totiž přednost obydlí, do kterého po nákupu nebudou muset investovat další peníze. Důvodem je především to, že se chtějí ihned nastěhovat, aby po dobu rekonstrukce nemuseli platit hypotéku a nájem současně.

Vždy můžete pronajímat

Jestliže vlastníte byt v Praze nebo jiném větším městě, můžete uvažovat i o jeho pronájmu. V podstatě získáte pasivní příjem, se kterým pokryjete náklady na vlastní bydlení nebo platbu hypotéky, kterou jste nákup nemovitosti hradili.

Než se však rozhodnete pro jednu z možností, je třeba udělat si patřičný průzkum trhu, abyste zjistili, zda se by se vám prodej či pronájem vůbec vyplatil

Nejlepší cestou jsou inzertní servery, kde snadno zjistíte, za jakou cenu se byty ve vaší lokalitě a s vašimi dispozicemi vůbec pronajímají či prodávají. Obecně se doporučuje nájemné nastavit tak, aby váš čistý roční zisk z něj tvořil alespoň pět procent z tržní ceny bytu.

Méně je někdy více

Jestliže však máte starý byt, na který nikdo nesáhl celé roky, počítejte s tím, že ani při jeho pronajímání se nevyhnete určitým investicím. Rozhodně nemusí vypadat jako pokoje v pětihvězdičkovém hotelu, ale měl by být čistý a disponovat základním vybavením, jako je kuchyňská linka se sporákem, vybavená koupelna a přípojka na pračku.

S nábytkem to však nepřehánějte – i to by mohlo být na škodu. Nájemníci se ve vašem bytě musí cítit příjemně, což by přemíra nábytku mohla zmařit, obzvlášť pokud jde o starší kousky, které už neodpovídají moderním standardům.

Samotné rozhodnutí o tom, zda nemovitost prodáte, nebo pronajmete, je pochopitelně pouze na vás. Zvažte především to, zda se vám aktuální vyplatí spíše větší obnos peněz nebo pravidelný příjem. Pokud zvolíte pronájem, počítejte s tím, že se s ním pojí určité zařizování a starosti, které vás budou stát určitou porci vašeho času, a to na pravidelné bázi.


Autor: red

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

Včera v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

Včera v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

1. února 2023 ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Praha 6: Využijte služeb poradenského místa ve Skleňáku zdarma

1. února 2023 v 17:21

Poradit nebo pomoci s tím, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady, potřebují v současné době i lidé, kteří to nikdy před tím nepotřebovali. Praha 6 pro ně připravila poradnu zdarma.

Zažijte Fakultu dopravní ČVUT v Praze na vlastní kůži

1. února 2023 v 16:43

Zažijte Fakultu dopravní (FD) ČVUT v Praze na vlastní kůži, to je vzkaz současných studentů fakulty směrem ke středoškolákům. Studenti pražské Dopravky hrají hlavní roli na připravovaném Dnu otevřených dveří, který se koná 3. února v budově Horská v Praze 2, od...

innogy narostl v energetické krizi počet zákazníků

1. února 2023 v 16:22

Výrazně vyšší zájem odběratelů energií o dodávky energií od innogy registruje tento dodavatel v průběhu energetické krize. České domácnosti považují v posledních dvou letech dodavatele energií innogy za bezpečnou volbu při rozhodování o novém dodavateli elektřiny a plynu. Od startu dramatického...

Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

31. ledna 2023 v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Hotel Marriott Prague jmenoval nového generálního ředitele. Stal se jím Robert Grader

31. ledna 2023 v 07:12

Robert Grader na post generálního ředitele pražského hotelu Marriott nastupuje s bohatými zkušenostmi z oblasti pohostinství a hotelnictví, které získával v tomto odvětví více než tři desetiletí po celé Evropě. V hotelovém řetězci Marriott začal pracovat v roce 1985, kdy se stal součástí týmu ve...

Farmářské tržiště se vrací na Rašínovo nábřeží

30. ledna 2023 ve 14:55

V sobotu 4. února zde najdete malé výrobce, farmy a biofarmy, lokální a sezonní zeleninu, s ovoce, byliny, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a domácí vajíčka.

První den na farmářském tržišti Kubáň

29. ledna 2023 ve 20:05

Farmářské tržiště Kubáň v sobotu 4. února zahájí sezonu sousedským opékáním špekáčků na otevřeném ohni v ocelovém koši aneb „Wurst kunst“.

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze otevře dveře

29. ledna 2023 v 11:11 | Aktualizováno 30. ledna 2023, 12:25

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze pořádá 7. a 21. února Dny otevřených dveří. Všechny zájemce o denní i kombinované studium uvítají pracovníci školy ve Spálené ulici 14 v učebně číslo 311.       

Pololetní prázdniny v Praze 6

27. ledna 2023 v 17:46

Dům Dětí a Mládeže v Praze 6 otevře dveře pro školní děti v době pololetních prázdnin a nabídne různé druhy činnost, jako hry v klubu, turnaj v šipkách, rytmohraní, divadlo, zookoutek, výtvarné dílny, netradiční sporty, 3D tisk, počítačová herna a mnoho dalšího.

V Green Table se dozvíte, kam putuje oblečení ze sbírky

27. ledna 2023 v 11:10

Novoroční sbírka oblečení a doplňků Nadačního fondu Veolia, která probíhá v Green Table Na Florenci 15 v Praze 1, představí kde a komu pomůže oblečení, které jste přinesli.

Další články
Nahoru