Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 9°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ceny kroužků v pražských domech dětí a mládeže se i přes inflaci nezvýší
Ilustrační foto: archiv

Ceny kroužků v pražských domech dětí a mládeže se i přes inflaci nezvýší

Ceny kroužků v pražských domech dětí a mládeže (DDM) zůstanou od února stejné jako v prvním pololetí školního roku i přes zvýšené provozní náklady. Vyplývá to z ankety ČTK mezi pražskými DDM. Podle dosluhujícího radního Víta Šimrala (Piráti) rostoucí náklady na energie za ně zaplatí hlavní město Praha jako zřizovatel, má na to vyhrazenou rezervu 500 milionů korun. Zájem o kroužky je po koronavirové pandemii spíše vyšší.

„V tomto školním roce zájmové kroužky zdražovat nebudeme, zůstáváme na ceně prvního pololetí 2022/2023,“ sdělil ředitel DDM hlavního města Prahy Libor Bezděk, podrobněji situaci nekomentoval. Již na začátku minulého pololetí Bezděk řekl, že DDM zvýšené ceny řešily se zřizovatelem, kterým je hlavní město Praha.

„My jsme se domluvili s naším zřizovatelem, že nám hlavní město Praha pokryje navýšené provozní náklady a my nepromítneme zvýšené náklady do cen kroužků,“ uvedl dříve.

„Náklady jsou určitě vyšší minimálně ve formě energií, ale zvedali jsme cenu již v září,“ uvedl zástupce ředitelky DDM v Modřanech Marek Dastych. Dodal, že v případě dalšího zdražování se budou ceny řešit na začátku příštího školního roku. Ředitel DDM Prahy 6 Martin Vejvoda uvedl, že kromě příspěvku na energie od zřizovatele zvýšené náklady pokrývají z vlastních zdrojů.

Střediska volného času fungují s pomocí peněz od ministerstva školství, zřizovatelů i rodičů. Z ministerstva dostávají příspěvek na platy. Zřizovatelé, kterými jsou většinou obce či kraje, hradí část provozu.

Zbytek peněz na provoz platí domy dětí z plateb za kroužky či tábory. Záleží přitom na zřizovateli, jak velkou část provozních nákladů převezme.

Z ankety pak vyplývá, že obsazenost zájmových kroužků je vyšší než před koronavirovou pandemií. „Po covidové pandemii je nárůst účastníků veliký, překročili jsme již počet účastníků v letech předcházejících, veřejnost má zájem se aktivit účastnit,“ uvedl například ředitel DDM v Praze 2 Richard Kresta.

Pod DDM hlavního města Prahy spadá sedm středisek a jejich ředitelem je Libor Bezděk. V Praze pak působí i další DDM s různými zájmovými kroužky.


Autor: ČTK

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

24. února 2024 v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Další články
Nahoru