Ceny děkana Fakulty architektury ČVUT 2024 jsou rozdány
26. listopadu 2024 08:51
Cena děkana se každoročně uděluje výjimečným semestrálním a diplomovým pracím a zároveň odráží kvalitu i směřování výuky na fakultě. V letošním ročníku bylo celkem nominováno 21 projektů prvních ročníků, 64 ateliérových projektů a 28 diplomových prací. O vítězných pracích rozhodovala sedmičlenná porota ve složení: Dalibor Hlaváček, Marie Gelová, Michal Marcinov, Magdalena Rochová, Eva Gabaš Rosenová, Petr Stanický a Martin Stára.
Autoři a autorky vítězných prací obdrželi uranově žluté sošky, které navrhla absolventka designu FA Klára Janypková. Ceny děkana za ateliérové projekty byly navíc odměněny šekem na 20 000 Kč a za diplomovou práci 30 000 Kč.
„I čtvrtý ročník soutěže ukázal, že naši studenti a studentky mají široký záběr témat, na kterých v ateliérech pracují. Porota ocenila vysokou kvalitu a promyšlenost nominovaných projektů, stejně jako vášeň, kterou naši studující a vyučující věnují architektuře a urbanismu, krajinářské architektuře a designu. Gratuluji všem oceněným i nominovaným,“ říká děkan FA ČVUT Dalibor Hlaváček.
V kategorii ateliérové práce prvního ročníku zvítězil Jakub Zehle z ateliéru ZAN Balejová–Mrázová s projektem Hájovna. Porota ocenila komplexní zpracování, hravou vizuální imaginaci a citlivé umístění do krajiny.
Galerie v Hořicích od Adély Klihavcové z ateliéru Hlaváček-Čeněk-Minarovič získala cenu za ateliérový projekt v kategorii architektura. Porotci a porotkyně vyzdvihli osazení v unikátním kontextu sochařského parku, práci s hmotou, materialitou, osvětlením, dispozičním řešením i prostorovým zážitkem.
Cena za ateliérový projekt v kategorii urbanismus byla udělena Štěpánu Mackovi za projekt Zenklova – urbanismus. Spolupracoval na ní s Terezou Hanáčkovou, Karolínou Hustou, Teodorem Sticzayem, Matějem Koliášem a Lukášem Liskou. „Zpracování je propracované a přesvědčivé. Práce s veřejným prostorem je precizní,“ uvedla porota v hodnocení.
Autorský tým z ateliéru Salzmann ve složení Martina Gruntová, Josefína Jírovcová, Anna Koupalová, Eliška Kuncířová, Daniela Kvapilová, Denisa Moravcová a Zuzana Purmová se umístil na prvním místě v kategorii krajinářská architektura. Jejich projekt se zabýval koncepcí krajiny Semněvic a porotu zaujal promyšlený způsob, kterým popisuje aktuální téma, jak žít a hospodařit na vesnici ve 21. století.
Cvičební pomůcka v podobě zátěžové vesty od Terezy Cvrčkové z ateliéru Fišer byla zvolena nejlepší prací v kategorii design. Autorka si během práce na projektu vyzkoušela a porotě představila velmi mnoho různých ergonomických a vizuálních postupů. „Téma dokázala velmi dobře uchopit, designérsky rozevřít a komplexně vyřešit,“ dodává porota.
Nejlepší diplomovou prací je Konverze vozovny Košíře, kterou zpracovala Karolína Šimonová z ateliéru Císler–Pazdera. Porotkyně a porotci ocenili práci s původním objektem a detailní zpracování včetně použitého materiálu.