dnes
Čtvrtek - oblacno
3°C
zítra
Pátek - zatazeno
0°C
pozítří
Sobota - oblacno
0°C
Ceny bytů v Praze neustále rostou. Půjčce se budoucí majitelé nevyhnou
ByznysZpravodajstvíKomerční sdělení
Bydlení v historickém centru Prahy je nejdražší v Česku a ceny bytů nadále rostou. Foto: archiv

Ceny bytů v Praze neustále rostou. Půjčce se budoucí majitelé nevyhnou

Lidé si dnes musejí za byt v hlavním městě připlatit o 45 % více než před osmi lety. Poslední roky byly ve znamení neustálého rychlého růstu cen bytů, v současnosti si byt bez půjčky může dovolit málokdo. Kam se ceny bytů ubírají a jak zvládnout platit byt a další výdaje?

Na první pohled se může zdát, že bytová situace v hlavním městě míří k lepšímu. Enormní růst cen sice doopravdy zpomalil, nic však nenasvědčuje tomu, že by se měl trend zastavit, či dokonce se otočit. Ceny bytů tak z nynějších téměř 80 tisíc korun za metr čtvereční budou i nadále stoupat.

Řešením je půjčka

Mnoho řešení, jak situaci řešit, se nenabízí. Mladí studenti byty sdílejí, jakmile se po studiích chtějí osamostatnit, je to pro ně finančně prakticky nemožné. Většina se proto vydává cestou půjčky. Tu se stát snažil mladým usnadnit tzv. Programem pro mladé, který spustil v srpnu loňského roku, jehož podmínky jsou ale poměrně komplikované a žadatelů je příliš mnoho.

Jak postupovat při sjednávání půjčky

Vydat se ale mladí mohou i vlastní cestou, vypomáhat si přitom mohou od více poskytovatelů. Splácení hypotéky může být náročné a někdy zkrátka absolventská výplata nemusí stačit. V takovém případě si lze zažádat o krátkodobou půjčku, které pokryje nezbytné výdaje a usnadní nenadálé výkyvy v příjmech. Na co si při sjednávání půjček dávat pozor?

  • Na to, aby byla půjčka adekvátní ke svému účelu
  • Na spolehlivost a kvalifikovanost poskytovatele
  • Na znění smlouvy
  • Nejen na výši úvěru, ale i na podmínky situací jako je změna smlouvy či předčasné splacení

Ne vždy se vyplatí hledět jen na výši úvěru a znělé jméno poskytovatele. Naopak. Zaměřit bys se žadatelé měli na to, jak společnost jedná se svými klienty, jaká je její zákaznická podpora a jestli je vstřícná. To je zárukou transparentnosti a cesta k zajištění bezpečné půjčky.


Loni vzniklo nejméně firem za poslední tři roky

Dnes v 10:16

Zpomalování české ekonomiky se odrazilo na zájmu podnikatelů zakládat nové firmy. Vloni vzniklo 29 781 nových společností, což je nejméně od roku 2017, nicméně jde o třetí nejvyšší počet za posledních deset let. Současně podnikání ukončuje rekordní množství společností, na dvě vzniklé firmy...

innogy zavádí opatření eliminující nekalé praktiky ohrožující zákazníky

Včera ve 14:34

Ve snaze omezit další aktivity tzv. energetických šmejdů podpořila skupina innogy v ČR Deklaraci dodavatelů elektřiny a zemního plynu na ochranu spotřebitelů. Zapojí se tak do činnosti nové platformy, která by měla prostřednictvím Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) zavést formou...

Pečovatelské centrum Praha 7 převzalo nový elektromobil

Včera v 11:26

Pečovatelské centrum Praha 7 převzalo nový elektromobil značky Nissan e-NV 200. Vůz nahrazuje dosluhující, 15 let starý Fiat Ducato. Stejně jako on bude sloužit klientům pečovatelské služby například při cestách za lékaři či do Denního stacionáře a také rozvážet obědy těm, kteří si již sami uvařit...

Další články
Nahoru