dnes
Středa - zatazeno
29°C
zítra
Čtvrtek - prehanky-dest
27°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
24°C
Ceny bytů v Praze neustále rostou. Půjčce se budoucí majitelé nevyhnou
ByznysZpravodajstvíKomerční sdělení
Bydlení v historickém centru Prahy je nejdražší v Česku a ceny bytů nadále rostou. Foto: archiv

Ceny bytů v Praze neustále rostou. Půjčce se budoucí majitelé nevyhnou

Lidé si dnes musejí za byt v hlavním městě připlatit o 45 % více než před osmi lety. Poslední roky byly ve znamení neustálého rychlého růstu cen bytů, v současnosti si byt bez půjčky může dovolit málokdo. Kam se ceny bytů ubírají a jak zvládnout platit byt a další výdaje?

Na první pohled se může zdát, že bytová situace v hlavním městě míří k lepšímu. Enormní růst cen sice doopravdy zpomalil, nic však nenasvědčuje tomu, že by se měl trend zastavit, či dokonce se otočit. Ceny bytů tak z nynějších téměř 80 tisíc korun za metr čtvereční budou i nadále stoupat.

Řešením je půjčka

Mnoho řešení, jak situaci řešit, se nenabízí. Mladí studenti byty sdílejí, jakmile se po studiích chtějí osamostatnit, je to pro ně finančně prakticky nemožné. Většina se proto vydává cestou půjčky. Tu se stát snažil mladým usnadnit tzv. Programem pro mladé, který spustil v srpnu loňského roku, jehož podmínky jsou ale poměrně komplikované a žadatelů je příliš mnoho.

Jak postupovat při sjednávání půjčky

Vydat se ale mladí mohou i vlastní cestou, vypomáhat si přitom mohou od více poskytovatelů. Splácení hypotéky může být náročné a někdy zkrátka absolventská výplata nemusí stačit. V takovém případě si lze zažádat o krátkodobou půjčku, které pokryje nezbytné výdaje a usnadní nenadálé výkyvy v příjmech. Na co si při sjednávání půjček dávat pozor?

  • Na to, aby byla půjčka adekvátní ke svému účelu
  • Na spolehlivost a kvalifikovanost poskytovatele
  • Na znění smlouvy
  • Nejen na výši úvěru, ale i na podmínky situací jako je změna smlouvy či předčasné splacení

Ne vždy se vyplatí hledět jen na výši úvěru a znělé jméno poskytovatele. Naopak. Zaměřit bys se žadatelé měli na to, jak společnost jedná se svými klienty, jaká je její zákaznická podpora a jestli je vstřícná. To je zárukou transparentnosti a cesta k zajištění bezpečné půjčky.


O budoucnosti evropské sociální politiky debatovali politici a odborníci v Evropském domě v Praze

Včera v 10:54

Pokračující stárnutí evropské populace, rostoucí digitalizace a vznik nových forem práce – to byly jedny z trendů, o kterých se včera v Praze hovořilo na debatě s názvem Sociální rozměr Evropy. Tu pořádala Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení v ČR. Debata měla za cíl představit...

Pokračuje výstavba sportovního hřiště v Praze 2. Kácet se musí kvůli bezpečnosti, zní z radnice

17. června 2019 ve 21:40

Na rohu ulic Na Smetance a Italská od loňského roku vzniká moderní multifunkční sportoviště, které budou navštěvovat stovky žáků z nedaleké ZŠ a MŠ Na Smetance, ale i děti z dalších škol či z Domu dětí a mládeže Praha 2. Postupně jej začnou využívat i děti z ostatních základních a mateřských škol...

Nadace Pražské děti předá šek na 1,1 milionu korun pro kliniku dětské hematologie a onkologie

17. června 2019 v 18:01

Ve čtvrtek 20. června dopoledne předá Nadace Pražské děti (předseda správní rady a 1. místostarosta Prahy 1 Petr Hejma a další členové správní rady) šek na 1,1 milionu korun, a to přednostovi Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol Janu Starému. Předání se uskuteční na klinice...

Další články
Nahoru