dnes
Pátek - zatazeno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Ceny bytů po čtyřech letech rostou díky levným hypotékám. Nahrává to družstevním bytům
Pokračování projektu Západní Město - Britská čtvrť. Vizualizace: Finep

Ceny bytů po čtyřech letech rostou díky levným hypotékám. Nahrává to družstevním bytům

Pokles průměrných cen bytů definitivně končí. Letos začaly poprvé od roku 2010 růst. Pomohly tomu nízké úrokové sazby a oživení trhu. Analytici předpokládají, že tento trend bude pokračovat a ceny bytů dál porostou.

Průměrné ceny bytů rostou v celé republice, velký vliv na to má ale Praha, kde roste poptávka po bydlení v novostavbách. Jen v minulém čtvrtletí stoupla poptávka po nových bytech v Praze o 10 %. Od začátku roku se přitom v Praze prodalo o 20 % nových bytů víc než loni za stejné období.

Poptávce pomáhá nízký úrok hypoték

Pomáhá tomu nízká úroková sazba. V červnu klesla na 2,76 % a překonala tak historické minimum z loňského května, které bylo 2,81 %. Právě nízké úroky jsou důležitým argumentem při rozhodování, jestli si pořídit nové bydlení v Praze.

Podle analytiků je ale možné, že úrokové sazby hypoték už narazily na dno a v následujících měsících porostou. A vše nasvědčuje tomu, že spolu s nimi budou stoupat i ceny bytů.

Hit příštích měsíců: družstevní byty

Vše tak nahrává možnosti, že dál poroste poptávka po družstevních bytech. Jejich pořizovací náklady jsou totiž nižší a není na ně potřeba tak vysoká hypotéka. Pravidelným nájmem navíc majitelé splatí i zbylou část ceny bytu a můžou si ho pak převést do osobního vlastnictví.

finep-druzstevni-bydleni-nahled V poslední době jsou proto nové družstevní byty v Praze oblíbené. Developeři proto připravili několik projektů, které družstevní byty nabízejí. Oblíbené jsou například družstevní byty z projektu Britská čtvrť v Praze 5 Stodůlkách. Z původních 96 bytů jich je na prodej už jen 5.

Láká cena i lokalita

Nové družstevní byty v Praze 5 Stodůlkách totiž mají několik výhod. Nejen, že jsou levnější než byty v osobním vlastnictví, ale jsou také v dobré lokalitě. Jen 1 minutu chůze od bytů je stanice metra a náměstí s obchody, restauracemi i službami. Samozřejmostí jsou i školy a školky.

finep-druzstevni-bydlenia-nahled Do 5 minut autem také dojedete do hypermarketu Globus nebo nákupních center Avion a Metropole Zličín. V okolí je navíc několik parků nebo třeba louky. I proto je k dispozici už jen pár družstevních bytů. Pokud tedy hledáte družstevní bydlení, dlouho neváhejte.


Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Další články
Nahoru