dnes
Pátek - jasno
4°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - zatazeno
1°C
Cenu za památkovou péči může dostat muzeum nebo rotunda
V rotundě sv. Václava na Malostranském náměstí je nejstarší typ českých středověkých terakotových podlah. Foto: www.nase-rotunda.cz

Cenu za památkovou péči může dostat muzeum nebo rotunda

Praha nominovala na památkářskou cenu opravu Uměleckoprůmyslového muzea a záchranu rotundy svatého Václava. Ceny Patrimonium pro futuro (Dědictví pro budoucnost) se udílejí na podzim a Národní památkový ústav (NPÚ) jimi vyzdvihuje příklady dobré péče o kulturní památky v rukou soukromníků. ČTK o nominacích informovala Andrea Holasová z pražského pracoviště NPÚ.

Odborníci nominují v několika kategoriích z každého kraje dva památkářské počiny. Muzeum je nominováno v kategorii obnova památky. Neorenesanční budova postavená na konci 19. století podle projektu Josefa Schulze čekala na rekonstrukci dlouhá léta. Kromě obnovy více než stoleté budovy muzeum také potřebovalo rozšířit své výstavní a depozitární plochy.

Po dostavbě depozitáře v Hostivaři začala dvouletá rekonstrukce hlavní budovy, díky níž má muzeum třikrát více výstavního prostoru, dvakrát větší plochu pro stálé expozice, novou restauraci a obchod a lidé budou moci využívat i dříve zavřenou zahradu. Od čtvrtka do neděle se do prázdné budovy mohou přijít podívat první zájemci.

Záchrana rotundy sv. Václava na Malostranském náměstí je nominována v kategorii prezentace hodnot. Podle Holasové ale unikátní projekt navazují na překvapivý objev zbytků románské stavby v sobě zahrnuje snad všechny kategorie, které NPÚ svou cenou Patrimonium pro futuro hodnotí.

„Neboť se jedná zároveň o objev dalekosáhlého historického významu, o faktickou záchranu památky nedozírné hodnoty, k níž se odpovědně odhodlal její vlastník – Univerzita Karlova, a stejně tak o její pečlivou obnovu i její prezentaci a zpřístupnění veřejnosti," uvedla.

Rotunda sv. Václava byla dlouho považována odborníky za zaniklou, ale před 13 lety byly její fragmenty objeveny při rekonstrukci budovy Matematicko-fyzikální fakulty UK. Je jednou z nejstarších církevních staveb na území Prahy. Kromě peněz z evropských fondů se podařilo přes dva miliony korun vybrat ve veřejné sbírce a rotunda bude moci být při výjimečných příležitostech zpřístupňována veřejnosti.

Mezi přední památky románského umění v Čechách uvedl rotundu nález zbytků románské podlahy. Fragment tvoří 74 dlaždic tří tvarů složených do pěti řad, což představuje zhruba pět procent celkové plochy podlahy. Dlaždice náleží k nejstaršímu typu českých středověkých terakotových podlah. Nazývá se vyšehradská podle podobného nálezu v bazilice sv. Vavřince na Vyšehradě.


Koncert NiTrio. Baroko a klasicismus

Dnes v 09:24

Cyklus koncertů komorní hudby Prahy 9 pokračuje na vysočanské radnici 24. ledna od 19 hodin vystoupením skupiny NiTrio.

Praha 8 zve do divadla: Tomáš Matonoha & Inspektor Kluzó

Dnes v 07:21

Komorní hudební kabaret můžete vidět v pondělí 21. ledna od 19 hodin v Divadle Karla Hackera, Klapkova 26, Praha 8.  

Praha 15 zve na Zpívání v Karolíně

Včera ve 13:07

Zpívání v Karolíně dnes od 18 hodin. Hostivařský Session s Pavlem Roubalem, Rudou Sakalou, a bude i tajný host.

Vernisáž výstavy fotografií Jan Palach

16. ledna 2019 v 18:56

Praha 6 zve na slavnostní vernisáž a výstavu fotografií Jiřího Chocholáče „Jan Palach“

Slavíci, mořské víly a bolavé zuby

16. ledna 2019 v 11:24

Proč jsou Andersenovy pohádky tak znepokojivé? Skandinavistka a překladatelka Helena Březinová uvede v Praze první českou monografii věnovanou pohádkám Hanse Christiana Andersena.

Výstava fotografií Stanislava Pokorného

16. ledna 2019 v 09:13

Po více než 40 samostatných výstavách v tuzemsku a zahraničí a řadě výstav společných s dalšími autory představí fotograf Stanislav Pokorný svoji tvorbu také návštěvníkům pražské Nikon Photo Gallery.

Koncert Saxofon napříč žánry v Gröbeho vile

14. ledna 2019 v 17:45

Novou sezónu koncertů Tóny Vinohrad zahájilo 9. ledna Sax a piano duo, které tvoří saxofonista Roman Fojtíček a klavíristka Laura Mikel Vlková. Duo zkušených interpretů klasické hudby i pedagogů mělo na programu skladby renomovaných zahraničních i českých autorů, kteří komponovali pro saxofon, ale...

Koncert vítězů soutěže Talent Prahy 5

14. ledna 2019 ve 12:05

Vítězové 12. ročníku soutěže Talent Prahy 5 se představí ve středu 30. ledna od 19 hodin v Národním domě na Smíchově, kde si zahrají s orchestrem PKF – Prague Philharmonia. Úspěšný projekt podpory mladých hudebních talentů založila před dvanácti lety radnice Prahy 5, u jeho zrodu stál i radní...

Koncert: Ochepovsky kvintet

14. ledna 2019 v 10:19

Winternitzova vila uvádí 17. ledna v 19 hodin koncert Jazzového uskupení Ochepovsky Kvintet. V prostorách prvorepublikové vily zazní autorské Jazzové skladby mladého ruského autora Igora Ochepovského, žijícího již 8 let v Praze.

Další články
Nahoru