dnes
Čtvrtek - skorojasno
10°C
zítra
Pátek - zatazeno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Cenu za památkovou péči může dostat muzeum nebo rotunda
V rotundě sv. Václava na Malostranském náměstí je nejstarší typ českých středověkých terakotových podlah. Foto: www.nase-rotunda.cz

Cenu za památkovou péči může dostat muzeum nebo rotunda

Praha nominovala na památkářskou cenu opravu Uměleckoprůmyslového muzea a záchranu rotundy svatého Václava. Ceny Patrimonium pro futuro (Dědictví pro budoucnost) se udílejí na podzim a Národní památkový ústav (NPÚ) jimi vyzdvihuje příklady dobré péče o kulturní památky v rukou soukromníků. ČTK o nominacích informovala Andrea Holasová z pražského pracoviště NPÚ.

Odborníci nominují v několika kategoriích z každého kraje dva památkářské počiny. Muzeum je nominováno v kategorii obnova památky. Neorenesanční budova postavená na konci 19. století podle projektu Josefa Schulze čekala na rekonstrukci dlouhá léta. Kromě obnovy více než stoleté budovy muzeum také potřebovalo rozšířit své výstavní a depozitární plochy.

Po dostavbě depozitáře v Hostivaři začala dvouletá rekonstrukce hlavní budovy, díky níž má muzeum třikrát více výstavního prostoru, dvakrát větší plochu pro stálé expozice, novou restauraci a obchod a lidé budou moci využívat i dříve zavřenou zahradu. Od čtvrtka do neděle se do prázdné budovy mohou přijít podívat první zájemci.

Záchrana rotundy sv. Václava na Malostranském náměstí je nominována v kategorii prezentace hodnot. Podle Holasové ale unikátní projekt navazují na překvapivý objev zbytků románské stavby v sobě zahrnuje snad všechny kategorie, které NPÚ svou cenou Patrimonium pro futuro hodnotí.

„Neboť se jedná zároveň o objev dalekosáhlého historického významu, o faktickou záchranu památky nedozírné hodnoty, k níž se odpovědně odhodlal její vlastník – Univerzita Karlova, a stejně tak o její pečlivou obnovu i její prezentaci a zpřístupnění veřejnosti," uvedla.

Rotunda sv. Václava byla dlouho považována odborníky za zaniklou, ale před 13 lety byly její fragmenty objeveny při rekonstrukci budovy Matematicko-fyzikální fakulty UK. Je jednou z nejstarších církevních staveb na území Prahy. Kromě peněz z evropských fondů se podařilo přes dva miliony korun vybrat ve veřejné sbírce a rotunda bude moci být při výjimečných příležitostech zpřístupňována veřejnosti.

Mezi přední památky románského umění v Čechách uvedl rotundu nález zbytků románské podlahy. Fragment tvoří 74 dlaždic tří tvarů složených do pěti řad, což představuje zhruba pět procent celkové plochy podlahy. Dlaždice náleží k nejstaršímu typu českých středověkých terakotových podlah. Nazývá se vyšehradská podle podobného nálezu v bazilice sv. Vavřince na Vyšehradě.


Další články
Nahoru