dnes
Čtvrtek - oblacno
27°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
27°C
pozítří
Sobota - prehanky-dest
18°C
Cenu za památkovou péči může dostat muzeum nebo rotunda
V rotundě sv. Václava na Malostranském náměstí je nejstarší typ českých středověkých terakotových podlah. Foto: www.nase-rotunda.cz

Cenu za památkovou péči může dostat muzeum nebo rotunda

Praha nominovala na památkářskou cenu opravu Uměleckoprůmyslového muzea a záchranu rotundy svatého Václava. Ceny Patrimonium pro futuro (Dědictví pro budoucnost) se udílejí na podzim a Národní památkový ústav (NPÚ) jimi vyzdvihuje příklady dobré péče o kulturní památky v rukou soukromníků. ČTK o nominacích informovala Andrea Holasová z pražského pracoviště NPÚ.

Odborníci nominují v několika kategoriích z každého kraje dva památkářské počiny. Muzeum je nominováno v kategorii obnova památky. Neorenesanční budova postavená na konci 19. století podle projektu Josefa Schulze čekala na rekonstrukci dlouhá léta. Kromě obnovy více než stoleté budovy muzeum také potřebovalo rozšířit své výstavní a depozitární plochy.

Po dostavbě depozitáře v Hostivaři začala dvouletá rekonstrukce hlavní budovy, díky níž má muzeum třikrát více výstavního prostoru, dvakrát větší plochu pro stálé expozice, novou restauraci a obchod a lidé budou moci využívat i dříve zavřenou zahradu. Od čtvrtka do neděle se do prázdné budovy mohou přijít podívat první zájemci.

Záchrana rotundy sv. Václava na Malostranském náměstí je nominována v kategorii prezentace hodnot. Podle Holasové ale unikátní projekt navazují na překvapivý objev zbytků románské stavby v sobě zahrnuje snad všechny kategorie, které NPÚ svou cenou Patrimonium pro futuro hodnotí.

„Neboť se jedná zároveň o objev dalekosáhlého historického významu, o faktickou záchranu památky nedozírné hodnoty, k níž se odpovědně odhodlal její vlastník – Univerzita Karlova, a stejně tak o její pečlivou obnovu i její prezentaci a zpřístupnění veřejnosti," uvedla.

Rotunda sv. Václava byla dlouho považována odborníky za zaniklou, ale před 13 lety byly její fragmenty objeveny při rekonstrukci budovy Matematicko-fyzikální fakulty UK. Je jednou z nejstarších církevních staveb na území Prahy. Kromě peněz z evropských fondů se podařilo přes dva miliony korun vybrat ve veřejné sbírce a rotunda bude moci být při výjimečných příležitostech zpřístupňována veřejnosti.

Mezi přední památky románského umění v Čechách uvedl rotundu nález zbytků románské podlahy. Fragment tvoří 74 dlaždic tří tvarů složených do pěti řad, což představuje zhruba pět procent celkové plochy podlahy. Dlaždice náleží k nejstaršímu typu českých středověkých terakotových podlah. Nazývá se vyšehradská podle podobného nálezu v bazilice sv. Vavřince na Vyšehradě.


Městská divadla pražská se chystají na další sezonu

Dnes v 09:59

Městská divadla pražská se chystají na svoji 70. sezonu. Vedle několika českých a světových premiér, dvou divadelních festivalů a širokého doprovodného programu nabídnou divákům i dvě mezinárodní koprodukce.

Escape. Není jen klávesa na tvým počítači. Výstava v Domě u Zlatého Prstenu

Dnes v 08:50

V domě U Zlatého prstenu, bude dnes slavnostně zahájena výstava studentů Gymnázia Na Vítězné pláni, kteří se v rámci tříletého mezinárodního projektu ve spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy a programem Erasmus+, podílejí na pokračování cyklu výstav Mosty mezi námi. Na aktuální výstavě se...

František Nedvěd se vrací do Žlutých lázní. Zahraje a otevře sezónu

Dnes v 08:18

Dva živé koncerty, program pro malé i velké, vůně klobás a čarodějnická vatra zahájí letos 30. dubna sezónu v areálu Žluté lázně v Podolí. Malé návštěvníky čeká show v dětském koutku i zábavné atrakce. Dospělí se zaposlouchají do vystoupení Dj´s a od 18:30 hodin do koncertu Františka...

Praha 6 zve na HLASkontraBAS v Písecké bráně

Včera v 07:09

Dvojice skvělých muzikantů, Ridiny Ahmed a Petra Tichého, kteří dokáží zprostředkovat čistou a ryzí hudbu, vystoupí ve čtvrtek 25. dubna od 19 hodin.

Hvězdný večer s Danielou Kolářovou

23. dubna 2019 v 17:19

Setkání s oblíbenou herečkou Danielou Kolářovou zítra od 19 hodin.

Výstava o proměnách Motolského údolí do 26. dubna

23. dubna 2019 v 08:58

Praha 5 a studio A69-architekti pořádají výstavu Plzeňská/Motol, která představuje stejnojmennou urbanisticko architektonickou studii II. etapy proměny Motolského údolí.

Praha 2 zve na koncert do kostela sv. Kateřiny

23. dubna 2019 v 08:11

Koncert v krásném prostředí Kateřinské zahrady se koná v pondělí 29. dubna od 16 hodin.

Knižní novinka: Mrazivý thriller Hračkář slibuje napětí, husí kůži a bušící srdce

21. dubna 2019 ve 21:39

Hračkář, mrazivý thriller od autora bestselleru Šelma, je knižní novinkou nakladatelství Kalibr. Profesor Theo Cray se tentokrát vydává na stopu děsivé pověsti o Hračkářovi, který hodným dětem dává hračky a ty zlobivé… No, o tom se jenom šeptá. Připravte se na husí kůži a bušící srdce, Andrew...

Další články
Nahoru