dnes
Úterý - zatazeno
27°C
zítra
Středa - polojasno
32°C
pozítří
Čtvrtek - polojasno
33°C
Cenu za památkovou péči může dostat muzeum nebo rotunda
V rotundě sv. Václava na Malostranském náměstí je nejstarší typ českých středověkých terakotových podlah. Foto: www.nase-rotunda.cz

Cenu za památkovou péči může dostat muzeum nebo rotunda

Praha nominovala na památkářskou cenu opravu Uměleckoprůmyslového muzea a záchranu rotundy svatého Václava. Ceny Patrimonium pro futuro (Dědictví pro budoucnost) se udílejí na podzim a Národní památkový ústav (NPÚ) jimi vyzdvihuje příklady dobré péče o kulturní památky v rukou soukromníků. ČTK o nominacích informovala Andrea Holasová z pražského pracoviště NPÚ.

Odborníci nominují v několika kategoriích z každého kraje dva památkářské počiny. Muzeum je nominováno v kategorii obnova památky. Neorenesanční budova postavená na konci 19. století podle projektu Josefa Schulze čekala na rekonstrukci dlouhá léta. Kromě obnovy více než stoleté budovy muzeum také potřebovalo rozšířit své výstavní a depozitární plochy.

Po dostavbě depozitáře v Hostivaři začala dvouletá rekonstrukce hlavní budovy, díky níž má muzeum třikrát více výstavního prostoru, dvakrát větší plochu pro stálé expozice, novou restauraci a obchod a lidé budou moci využívat i dříve zavřenou zahradu. Od čtvrtka do neděle se do prázdné budovy mohou přijít podívat první zájemci.

Záchrana rotundy sv. Václava na Malostranském náměstí je nominována v kategorii prezentace hodnot. Podle Holasové ale unikátní projekt navazují na překvapivý objev zbytků románské stavby v sobě zahrnuje snad všechny kategorie, které NPÚ svou cenou Patrimonium pro futuro hodnotí.

„Neboť se jedná zároveň o objev dalekosáhlého historického významu, o faktickou záchranu památky nedozírné hodnoty, k níž se odpovědně odhodlal její vlastník – Univerzita Karlova, a stejně tak o její pečlivou obnovu i její prezentaci a zpřístupnění veřejnosti," uvedla.

Rotunda sv. Václava byla dlouho považována odborníky za zaniklou, ale před 13 lety byly její fragmenty objeveny při rekonstrukci budovy Matematicko-fyzikální fakulty UK. Je jednou z nejstarších církevních staveb na území Prahy. Kromě peněz z evropských fondů se podařilo přes dva miliony korun vybrat ve veřejné sbírce a rotunda bude moci být při výjimečných příležitostech zpřístupňována veřejnosti.

Mezi přední památky románského umění v Čechách uvedl rotundu nález zbytků románské podlahy. Fragment tvoří 74 dlaždic tří tvarů složených do pěti řad, což představuje zhruba pět procent celkové plochy podlahy. Dlaždice náleží k nejstaršímu typu českých středověkých terakotových podlah. Nazývá se vyšehradská podle podobného nálezu v bazilice sv. Vavřince na Vyšehradě.


Hříšné radosti Antonína Dvořáka. Komentovaná prohlídka výstavy

Dnes v 10:16

Přijďte se o Antonínu Dvořákovi dozvědět více přímo od kurátorky výstavy 22. srpna od 16 hodin do Muzea Antonína Dvořáka, Ke Karlovu 20, Praha 2.

Komentovaná prohlídka výstavy obrazů Lubomíra Typlta

Dnes v 10:09

Galerie Václava Špály zve ve čtvrtek 30. srpna v 17:30–19:00 hodin na komentovanou prohlídku. Výstavou provede osobně autor, vstup volný a zdarma.

Vernisáž výstavy Srpen 1968 ve vzpomínkách

Včera v 17:58

Praha 10 si srpen 1968 připomene výstavou dobových fotografií, které umístí na velkoplošné panely v Malešickém parku.

Vernisáž výstavy: 1968 Praha 3 – léta naděje rychle pominula

Včera v 17:46

Výstava připomínající nejenom již známé, celopražské události během srpna ´68 a bezprostředně po něm, ale především originálně zpracovaná výstavní koncepce zachycující toto období československých dějin v rámci událostí v Praze 3 – některé dosud nezveřejněné informace či fotografie ze žižkovských...

Koncert k 50. výročí srpna 1968

Včera v 17:32

Vzpomínková akce k výročí srpnových událostí přivede v úterý 21. srpna od 18 hodin na podium trio Vladimíra Merty, Jana Hrubého a Ondřeje Fencla, hudební skupinu Energit či Karla Kahovce s jeho George & Beatovens.

Tóny Vinohrad opět rozezní Grébovku

Včera v 08:51

Tóny Vinohrad 2018, cyklus komorní hudby, který připravuje pro zájemce zdarma radnice druhé městské části, zve na koncerty v druhém pololetí. Poprvé se do Gröbeho vily v Havlíčkových sadech podíváte 12. září, kdy se můžete zaposlouchat do Trumpetového recitálu.

Géniové si nezávidí. Stylový večer

19. srpna 2018 ve 12:19

Harmonia Praga vystoupí na svém prvním poprázdninovém koncertu v rámci cyklu Stylových večerů na Novoměstské radnici 6. září v 19:30. Tématem večera bude obdivný vztah génia romantické hudby, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, k jinému hudebnímu titánu, přednímu představiteli hudebního baroka,...

Na operu do Písecké brány

19. srpna 2018 v 06:41

V Písecké bráně v Praze 6 zazní ty nejkrásnější melodie z českých oper Prodaná nevěsta a Rusalka v podání sboru a sólistů Národního divadla.

Na Open air koncert filmové hudby zve Praha 5

19. srpna 2018 v 06:24

Známé filmové melodie zahraje Pražský filmový orchestr v sobotu 8. září, koncert začíná v 17 hodin v Kinského zahradě, vstup zdarma.

Obrazy plné barev a ženských postav honduraské malířky Leticie Banegas poprvé v Praze

18. srpna 2018 v 07:02

Latin Art Gallery, která již pět let prezentuje to nejlepší z latinskoamerického současného umění, na výstavě s názvem Sny a kořeny představuje práce honduraské malířky Leticie Banegas. Pozoruhodné portréty žen zářící barvami jsou v Latin Art Gallery k vidění do 10. září. Galerie sídlí...

The Plastic People of the Universe oslaví 50. let v Atriu na Žižkově

17. srpna 2018 ve 20:51

Legendární skupina The Plastic People of the Universe – Josef Janíček, Vratislav Brabenec, Jaroslav Kvasnička, Johnny Judl jr., David Babka, oslaví 21. srpna ve 20 hodin speciálním komorním koncertem 50 let existence v kapli žižkovského Atria na adrese Čajkovského 12. Koncert pořádá příspěvková...

Iva Bittová s Čikori zahraje ve Stromovce

16. srpna 2018 v 08:12

Královna české avantgardy, která boří hranice mezi jednotlivými žánry, Iva Bittová a Čikori nahráli jedno z nejlepších alb české alternativně-jazzové scény. V Tiskárně na Vzduchu vám ho zahrají naživo ve středu 29. srpna od 19:30 hodin. Lístky je možné koupit v předprodeji...

Další články
Nahoru