dnes
Úterý - obcasny-dest
13°C
zítra
Středa - obcasny-dest
14°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
16°C
Cenu za památkovou péči může dostat muzeum nebo rotunda
V rotundě sv. Václava na Malostranském náměstí je nejstarší typ českých středověkých terakotových podlah. Foto: www.nase-rotunda.cz

Cenu za památkovou péči může dostat muzeum nebo rotunda

Praha nominovala na památkářskou cenu opravu Uměleckoprůmyslového muzea a záchranu rotundy svatého Václava. Ceny Patrimonium pro futuro (Dědictví pro budoucnost) se udílejí na podzim a Národní památkový ústav (NPÚ) jimi vyzdvihuje příklady dobré péče o kulturní památky v rukou soukromníků. ČTK o nominacích informovala Andrea Holasová z pražského pracoviště NPÚ.

Odborníci nominují v několika kategoriích z každého kraje dva památkářské počiny. Muzeum je nominováno v kategorii obnova památky. Neorenesanční budova postavená na konci 19. století podle projektu Josefa Schulze čekala na rekonstrukci dlouhá léta. Kromě obnovy více než stoleté budovy muzeum také potřebovalo rozšířit své výstavní a depozitární plochy.

Po dostavbě depozitáře v Hostivaři začala dvouletá rekonstrukce hlavní budovy, díky níž má muzeum třikrát více výstavního prostoru, dvakrát větší plochu pro stálé expozice, novou restauraci a obchod a lidé budou moci využívat i dříve zavřenou zahradu. Od čtvrtka do neděle se do prázdné budovy mohou přijít podívat první zájemci.

Záchrana rotundy sv. Václava na Malostranském náměstí je nominována v kategorii prezentace hodnot. Podle Holasové ale unikátní projekt navazují na překvapivý objev zbytků románské stavby v sobě zahrnuje snad všechny kategorie, které NPÚ svou cenou Patrimonium pro futuro hodnotí.

„Neboť se jedná zároveň o objev dalekosáhlého historického významu, o faktickou záchranu památky nedozírné hodnoty, k níž se odpovědně odhodlal její vlastník – Univerzita Karlova, a stejně tak o její pečlivou obnovu i její prezentaci a zpřístupnění veřejnosti," uvedla.

Rotunda sv. Václava byla dlouho považována odborníky za zaniklou, ale před 13 lety byly její fragmenty objeveny při rekonstrukci budovy Matematicko-fyzikální fakulty UK. Je jednou z nejstarších církevních staveb na území Prahy. Kromě peněz z evropských fondů se podařilo přes dva miliony korun vybrat ve veřejné sbírce a rotunda bude moci být při výjimečných příležitostech zpřístupňována veřejnosti.

Mezi přední památky románského umění v Čechách uvedl rotundu nález zbytků románské podlahy. Fragment tvoří 74 dlaždic tří tvarů složených do pěti řad, což představuje zhruba pět procent celkové plochy podlahy. Dlaždice náleží k nejstaršímu typu českých středověkých terakotových podlah. Nazývá se vyšehradská podle podobného nálezu v bazilice sv. Vavřince na Vyšehradě.


Art Lines a berlínská Galerie Deschler zvou na výstavu Velvet Land do galerie Černá Labuť

Včera ve 14:05

Pod názvem Velvet Land představuje Art Lines od 25. října do 25. listopadu v Art & Event Gallery Černá labuť expozici, která poskytne zajímavý vhled na moderní výtvarnou scénu. Ve spolupráci s berlínskou Galerií Deschler, která nedávno oslavila 20. let svého trvání, uvede díla Holgera Bära,...

Výstava: Broučci architekta Zdeňka Podhůrského

Včera v 08:43

Od 23. října do 3. března 2019 bude v prostorách Ctěnického zámku pro vás a vaše nejmenší k vidění výstava Broučci architekta Zdeňka Podhůrského.

Film: Stavitel chrámu Petr Parléř

21. října 2018 v 09:23

Snímek Stavitel chrámu je adaptací pověsti o architektu Petru Parléřovi, kterému dal Karel IV. za úkol dostavět v Praze chrám sv. Víta.

Dny Severu 2018 Praha začnou v úterý

21. října 2018 v 09:13

Devátý ročník festivalu severské kultury se zaměří na tabu a témata, o nichž se v dané společnosti nemluví, ale vyskytují se po celém světě. Severské země obvykle vnímáme jako pokrokové a liberální státy, v nichž se otevřeně diskutuje o všem a kde žádná (auto)cenzura neexistuje. Neplatilo to však...

Olga Havlová ve vzpomínkách – beseda s Danou Němcovou

21. října 2018 v 09:04

V rámci doprovodného programu výstavy fotografií k nedožitým 85. narozeninám Olgy Havlové v KC Zahrada se koná beseda s členkou správní rady Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové Danou Němcovou.

Stav přírody. Výstava obrazů malířky Albíny Gorbíny

19. října 2018 v 17:48

Od středy 24. října najdete v Knihovně Antonína Švehly novou výstavu obrazů mladé amatérské malířky Albíny Gorbíny, která v Praze vystavuje vůbec poprvé.

Sarah Pinborough: Knižní novinka Tiché lži jsou napínavým psychologickým thrillerem

19. října 2018 v 16:11

Autorka bestselleru Ví o tobě se vrací s neuvěřitelně propracovaným, napínavým psychologickým thrillerem o třech ženách, jejich tajemstvích a nebezpečí, kterému nemohou uniknout.

Palm Off Fest 2018 zve na bezplatné filmové projekce s diskuzemi

19. října 2018 v 08:16

Festival Palm Off Fest ve spolupráci s projektem KineDok nabídne v rámci doprovodného programu také bezplatné filmové projekce pro veřejnost a diskuse k několika výrazným snímkům. 

Program národních oslav 100 let republiky – Oslavme společné století v Praze

18. října 2018 v 09:57

V centru Prahy vyvrcholí o víkendu 27. – 28. října národní oslavy k příležitosti sto let vzniku republiky. Pražany a návštěvníky z celé republiky a zahraničí čeká bohatý program, který dnes na tiskové konferenci představili zástupci hl. m. Prahy, agentury Czech Tourism, Českého rozhlasu, Českých...

Zuzana Stirská: Jen já a klavír

18. října 2018 v 07:45

Zuzana Stirská je po mnoho let spojována se souborem Fine Gospel Time. Teď přichází s komorním představením, ve kterém se Zuzana blýskne širokou škálou svých pěveckých schopností. Je stejně dobrá zpěvačka spirituálů, gospelů, ale i šansonů, muzikálů a dokonce i jazzových...

Múzy dětem v galerii Portheimka

18. října 2018 v 07:20

Praha 5 zve na benefiční výstavu výtvarných děl ve prospěch dětí ze zařízení náhradní výchovy z celé ČR – Múzy dětem, do galerie Portheimka. Výstava se koná do 25. listopadu.

Před sto lety a dnes. Koncert k výročí vzniku Československé republiky s doprovodným programem

17. října 2018 ve 21:19

Další z akcí k významnému výročí vzniku Československé republiky si pro vás připravila třetí městská část 24. října od 14 hodin na náměstí Jiřího z Poděbrad. Na pódiu se vystřídají kapely jako Péro za kloboukem, Kateřina Steinerová & Her Swing Boys či legendární Garage & Tony...

Další články
Nahoru