dnes
Středa - zatazeno
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - snih
4°C
Centrum zaplavuje černá reklama cílená na turisty
Nelegální reklama je umísťována na místa, kde chodí hodně lidí. Ilustrační foto: Jindřich Dvořák

Centrum zaplavuje černá reklama cílená na turisty

Od začátku týdne probíhá v Praze 1 systémové odstraňování černé reklamy. Tamější radnice plánuje také monitorování subjektů i osob, které reklamu na černo umísťují do ulic. Proč? Chce nasbírat dostatečné množství podkladů pro zahájení správního řízení, ve kterém hrozí zadavatelům nelegální reklamy pokuta až dva miliony korun.

Centrum Prahy je dlouhodobě nelegální reklamou zatíženo nejvíce. Cílí totiž hlavně na turisty. I když se loni podařilo snížit počet zadavatelů černé reklamy ze šesti na dva, nešvar se zcela nepodařilo vymítit.

V ulicích první městské části se od loňska pohybuje tým až tří osob, který odstraňuje letáky, nálepky, plakáty a další nežádoucí reklamu. Součástí projektu v roce 2013 je pořízení fotodokumentace, dohledání identifikačních údajů o zadavatelích černé reklamy, nebo statistické hodnocení nejčastějšího výskytu.

"Vše bude předáno dotčeným odborům ÚMČ Praha 1 a Magistrátu hl. m. Prahy, které tak budou mít, jak předpokládám, dostatek podkladů pro zahájení správního řízení“ – uvedl 1. zástupce starosty Prahy 1 Daniel Hodek (ČSSD), zodpovědný za oblast čistoty a životního prostředí.

Za denní monitorování, čištění, odstraňování, dohledávání, uskladňování a další činnosti spojené s bojem proti černé reklamě zaplatí Praha 1 denně 690 korun, tedy celkem 189 750 korun za rok.

Znečišťování ulic

Chytit někoho kdo v ulicích Prahy 1 umísťuje černou reklamu je totiž podobně těžké, jako chytit sprejera. Samotné umístění trvá jen pár minut.

Navíc se nejedná o tak evidentní společenský prohřešek, jako je čmárání sprejem po zdi. Svědci z řad náhodných chodců ani často netuší, že jde o umísťování nepovolené reklamy bez souhlasu vlastníka objektu nebo zařízení.

Letáková a nálepková reklama tohoto typu je sice malá, ale je umísťována do ulic Prahy 1 v obrovském množství a bez následného úklidu po skončení dané akce.

Při prvním větru či dešti se letáky uvolňují, opadávají a dochází tak k samovolnému znečišťování ulic. Takové letáky jsou také vítaným zpestřením nočních opileckých tahů.


Autor: Lukáš Plecháček

Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru