dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Centrum Vodní dům. Středisko ukáže vodu ve všech jejích podobách
Zelená střecha. Sukulentní rostliny, které ji pokryjí, už byly vysazeny. Foto: vodni-dum.cz

Centrum Vodní dům. Středisko ukáže vodu ve všech jejích podobách

Vodní dům u obce Hulice na Benešovsku je interaktivní návštěvnické centrum u vodní nádrže Želivka. Tématem expozice jsou různé tváře vody – nenahraditelné suroviny, která si zaslouží naši ochranu. Návštěva centra je vhodná pro všechny věkové kategorie, především pro rodiny s dětmi.

Kromě expozice uvnitř Vodního domu si budou moci návštěvníci hrát s vodou i venku – v atriu Vodního domu budou pro děti i dospělé připraveny vodní herní prvky. Přilehlým venkovním areálem je provede naučná stezka, představující rostliny a živočichy, kteří se v evropsky významné lokalitě Želivka vyskytují.

Partnerem projektu Vodní dům je Veolia Česká republika.

Expozice o vodě

Expozice je navržena tak, aby učila prostřednictvím neobvyklých zážitků a zajímavých pozorování, jejichž iniciátorem bude návštěvník. Vedle zraku zapojí návštěvníci svůj sluch, hmat i chuť. Je rozdělena do sekcí, každá se týká jiné tváře vody.

První část je nazvaná Vodní mikrosvět. Tady návštěvníci uvidí vodní organismy, které nejsou pozorovatelné pouhým okem. Umožní jim to zvětšené modely, mikroskopy a makrofotografie.

Druhá část, nazvaná Podvodní makrosvět, představí návštěvníkům vodní rostliny a zvířata. V několika akváriích se zde budou prohánět ryby a vodní hmyz, do sluchátek bude znít zurčení vody, strop se stane ze dna pozorovanou hladinou vody se svou hrou světel a stínů a několika skleněnými průhledy do expoziční nádrže budeme moci sledovat dokonce i to, co se děje pod vodní hladinou.

V sekci Mokřadní život můžete pozorovat přírodní scenérii na břehu včetně zvukové kulisy hlasů ptáků a žab.

V poslední části expozice, nazvané Pitná voda a koloběh, se přeneseme z přírody na našeho světa. Ani my lidé se ale bez vody neobejdeme, naopak jí potřebujeme čím dál více. Návštěvníci tady zjistí, že většinu jejich těla tvoří voda a při ochutnávce ve vodním baru také to, že každá voda má jinou chuť.

Plný provoz Vodního domu začne od 19. března. Otevřeno bude denně kromě pondělka. Otevírací doba v sezóně (duben – září): 9 – 17 hodin. Otevírací doba mimo sezónu (říjen – březen): 9 – 16 hodin.

Vodní dům najdete ve Středočeském kraji v okrese Benešov, mezi obcemi Hulice a Nesměřice. V jeho sousedství je hráz vodárenské nádrže Želivka – Švihov a úpravna vody.


Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Touto nemocí se u nás léčí více 900 tisíc pacientů, jejich počet každý rok narůstá. Hrozí poškození ledvin i očí. Do konce listopadu se lidé po celém Česku mohou nechat zdarma vyšetřit na příznaky, které sami nepoznají

19. listopadu 2017 v 11:37

Preventivní program Zdraví národa nabídne od 20. do 30. listopadu další bezplatné vyšetření krve. V jeho průběhu budou mít zájemci starší 18 let příležitost si na vybraných pracovištích laboratoří synlab czech ověřit, jestli netrpí cukrovkou neboli diabetem 2. typu. S touto nemocí se v České...

Další články
Nahoru