Dnes Středa - oblacno 9°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 10°C
Čtvrtek 25. 4. 2024
Svátek má Marek
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Centrum Seňorina pomáhá lidem s Alzheimerovou nemocí a jejich rodinám
Centrum Seňorina sídlí v centru Prahy. Foto: archiv

Centrum Seňorina pomáhá lidem s Alzheimerovou nemocí a jejich rodinám

Nestátní nezisková organizace Centrum Seňorina poskytuje odlehčovací službu, která je zaměřená na klienty s Alzheimerovou nemocí a dalšími typy demence. Sídlí v samotném centru Prahy, v ulici Na Poříčí, a jejím cílem je pomáhat rodinám z Prahy a blízkého okolí, které se rozhodly pečovat o své blízké doma. Informovala o tom ředitelka organizace  Lenka Václavíková .

Centrum poskytuje dva typy odlehčovací služby. Ambulantní, při které se o blízké pečuje během dne od 8 do 18 hodin a pobytovou, která probíhá nepřetržitě 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a může trvat až 3 měsíce. 

Výjimečnost zařízení stojí na třech základních pilířích, které se prolínají celou poskytovanou službou: 

  1. Montessori přístup – „Pomoz mi, abych to zvládl sám.“ Možnost zapojit se do dění v domácnosti, někdy i zdánlivými drobnostmi, pomáhá člověku s demencí zažívat cenný pocit sounáležitosti, užitečnosti a normálnosti. Klienti se mohou v Centru podílet na běžných činnostech, na které byli celý život zvyklí, jako je například příprava jídla, pečení, skládání prádla nebo třeba sázení či aranžování květin. 

  2. Centrum podporuje individuální zájmy a potřeby klienta – klienti se v Centru mohou účastnit každodenních skupinových aktivizací, ale zároveň mohou využít i individuálních aktivizací, kdy se věnujeme jenom jejich zájmům a rozvíjíme požadované dovednosti.

  3. Jako doma – komorní, útulné prostředí a malá kapacita našeho zařízení vytváří rodinou atmosféru, takže se u nás klienti velmi rychle cítí jako doma. Navíc Centrum je zařízeno tak, aby se v něm klienti cítili bezpečně a dobře se jim v něm orientovalo. 

Každodenní program v Centru je podle Václavíkové bohatý na aktivizace, které jsou důležité zvláště u lidí s demencí pro co nejdelší zachování kognitivních funkcí a samostatnosti. 

„Aktivizace jsou skupinové a probíhají dvakrát denně každý den včetně víkendů. Kromě klasických, vedených našimi interními odbornými pracovníky, jako je kognitivní trénink (procvičování paměti, řeči, schopnosti vyjadřování se, orientace v čase a prostoru), cvičení na židlích, aromaterapie, ergoterapie a dalších, u nás probíhají i externí aktivizace, kdy k nám dochází například děti z mateřské školy na mezigenerační setkávání, psi a kočky na zvířecí terapie nebo třeba hudebníci na muzikoterapii,“ sdělila. 

Všechny tyto aktivity podle ní snáze vtáhnou klienty do kolektivu a dění v Centru a pomáhají jim tak zůstat déle aktivní. 

Jednou týdně každou středu také probíhá v prostorách zařízení takzvaná „Kavárna – aneb Trénink mozku v ceně kávy“, která je otevřená i zájemcům z řad veřejnosti a může si při ní prakticky kdokoliv procvičit kognitivní schopnosti, zazpívat si nebo dokonce zatančit za doprovodu živé hudby. 

Podporovateli organizace jsou Hlavní město Praha a městské části Praha 1, Praha 4, Praha 5, Praha 7 a Praha 8 a soukromé nadace a organizace: Nadační fond Seňorina, ČEPS, Nadace O2, Moneta Money Bank, Nadační fond Českého rozhlasu – Ježíškova vnoučata a Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.

Více informací je na: www.centrum-senorina.cz.


Autor: red

Praha 1: Den otevřených dveří Střediska sociálních služeb

Včera v 07:36

Zájemci z řad seniorů a jejich rodin se mohou přijít podívat do Střediska sociálních služeb v pondělí 29. dubna.

Dny dobrovolnictví 2024

23. dubna 2024 v 07:10

Česká republika se chystá na událost, která na konci dubna propojí dvanáct krajů, stovky organizací a tisíce lidí ve prospěch společného dobra. Součástí bude i Praha 4, která dobrovolnictví dlouhodobě podporuje. Dny dobrovolnictví proběhnou ve dnech 25. – 28. dubna a jejich součástí bude...

Praha 15: Cyklus přednášek pro seniory

22. dubna 2024 v 10:47

Praha 15 ve spolupráci s CSOP vytvořila cyklus přednášek pro seniory a jejich blízké, ve kterých zájemce lektor Martin Macura naučí, jak bezpečně a efektivně pracovat s dokumenty v digitální podobě.  

Taxík Maxík přepravil v Praze 15 už přes 4000 klientů

22. dubna 2024 v 10:07

Již od roku 2019 funguje v Praze 15 služba Taxík Maxík, která přepravuje seniory a handicapované občany nejen z patnácté městské části, ale také z Petrovic a Dolních Měcholup. Během pěti let přepravila 4175 klientů a vozy ujely 67 775 kilometrů. Informoval o tom místostarosta pro sociální oblast...

Výlet nejen pro seniory Divokou Šárkou

21. dubna 2024 v 10:54

S průvodkyní Zdenou vyrazíte v pondělí 22. dubna za jarní přírodou a vyhlídkami do Divoké Šárky.

Celostátní kolo Zeměpisné olympiády opět po roce na Albertově

20. dubna 2024 ve 13:09

Ve školním roce 2023/2024 se koná již 26. ročník Zeměpisné olympiády, soutěže pro nadané žáky v zeměpise (geografii). Ve dnech 25. a 26. dubna se pak v prostorách Přírodovědecké fakulty UK na Albertově uskuteční celostátní kolo soutěže, ve kterém se úspěšní řešitelé krajských kol se utkají...

Obal na plavky s lodičkami z chráněné dílny

15. dubna 2024 v 09:39

Blíží se léto a koupání a k moři nebo do bazénu můžete vyrazit s designovým obalem na plavky z chráněné dílny sociálního podniku Mistka Sewing.

V Praze 4 otevřeli Doupě, klub bude pomáhat dětem a mladistvým

14. dubna 2024 v 08:46

Praha 4 má nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, klub Doupě. Klub s nízkým prahem znamená, že je otevřen dětem a mládeži bez nutnosti udávat jméno, věk, adresu či jiné osobní údaje. Pomáhat bude hlavně dětem a mladistvým, kteří se nacházejí v nepříznivé životní situaci nebo jsou takovou situací...

Senioři Prahy 2 mohou zahradničit

13. dubna 2024 v 08:40

Senioři z klubu Dvojka pro seniory mají skvělou novinku – nový kroužek zahradničení. Na propůjčené zahrádce a ve skleníku u základní školy Na Smetance se mohou setkávat a společně zahradničit. 

Setkání s kulturou: Pocta Jaroslavu Seifertovi

9. dubna 2024 ve 12:14

Akce pro seniory Prahy 1 se koná ve středu 10. dubna.

Senior akademie Prahy 9 v dubnu

9. dubna 2024 v 11:57

V Praze 9 probíhá Senior akademie, cyklus vzdělávacích programů prevence kriminality zaměřený na informování dříve narozených, kteří patří ke zranitelnější části společnosti.

Další články
Nahoru