Centrum Seňorina pomáhá lidem s Alzheimerovou nemocí a jejich rodinám
22. března 2023 11:31
Centrum poskytuje dva typy odlehčovací služby. Ambulantní, při které se o blízké pečuje během dne od 8 do 18 hodin a pobytovou, která probíhá nepřetržitě 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a může trvat až 3 měsíce.
Výjimečnost zařízení stojí na třech základních pilířích, které se prolínají celou poskytovanou službou:
-
Montessori přístup – „Pomoz mi, abych to zvládl sám.“ Možnost zapojit se do dění v domácnosti, někdy i zdánlivými drobnostmi, pomáhá člověku s demencí zažívat cenný pocit sounáležitosti, užitečnosti a normálnosti. Klienti se mohou v Centru podílet na běžných činnostech, na které byli celý život zvyklí, jako je například příprava jídla, pečení, skládání prádla nebo třeba sázení či aranžování květin.
-
Centrum podporuje individuální zájmy a potřeby klienta – klienti se v Centru mohou účastnit každodenních skupinových aktivizací, ale zároveň mohou využít i individuálních aktivizací, kdy se věnujeme jenom jejich zájmům a rozvíjíme požadované dovednosti.
-
Jako doma – komorní, útulné prostředí a malá kapacita našeho zařízení vytváří rodinou atmosféru, takže se u nás klienti velmi rychle cítí jako doma. Navíc Centrum je zařízeno tak, aby se v něm klienti cítili bezpečně a dobře se jim v něm orientovalo.
Každodenní program v Centru je podle Václavíkové bohatý na aktivizace, které jsou důležité zvláště u lidí s demencí pro co nejdelší zachování kognitivních funkcí a samostatnosti.
„Aktivizace jsou skupinové a probíhají dvakrát denně každý den včetně víkendů. Kromě klasických, vedených našimi interními odbornými pracovníky, jako je kognitivní trénink (procvičování paměti, řeči, schopnosti vyjadřování se, orientace v čase a prostoru), cvičení na židlích, aromaterapie, ergoterapie a dalších, u nás probíhají i externí aktivizace, kdy k nám dochází například děti z mateřské školy na mezigenerační setkávání, psi a kočky na zvířecí terapie nebo třeba hudebníci na muzikoterapii,“ sdělila.
Všechny tyto aktivity podle ní snáze vtáhnou klienty do kolektivu a dění v Centru a pomáhají jim tak zůstat déle aktivní.
Jednou týdně každou středu také probíhá v prostorách zařízení takzvaná „Kavárna – aneb Trénink mozku v ceně kávy“, která je otevřená i zájemcům z řad veřejnosti a může si při ní prakticky kdokoliv procvičit kognitivní schopnosti, zazpívat si nebo dokonce zatančit za doprovodu živé hudby.
Podporovateli organizace jsou Hlavní město Praha a městské části Praha 1, Praha 4, Praha 5, Praha 7 a Praha 8 a soukromé nadace a organizace: Nadační fond Seňorina, ČEPS, Nadace O2, Moneta Money Bank, Nadační fond Českého rozhlasu – Ježíškova vnoučata a Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.
Více informací je na: www.centrum-senorina.cz.