Dnes Pondělí - jasno 23°C
Zítra Úterý - skorojasno 21°C
Pondělí 29. 5. 2023
Svátek má Maxmilián a Maxim
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Centrum Seňorina pomáhá lidem s Alzheimerovou nemocí a jejich rodinám
Centrum Seňorina sídlí v centru Prahy. Foto: archiv

Centrum Seňorina pomáhá lidem s Alzheimerovou nemocí a jejich rodinám

Nestátní nezisková organizace Centrum Seňorina poskytuje odlehčovací službu, která je zaměřená na klienty s Alzheimerovou nemocí a dalšími typy demence. Sídlí v samotném centru Prahy, v ulici Na Poříčí, a jejím cílem je pomáhat rodinám z Prahy a blízkého okolí, které se rozhodly pečovat o své blízké doma. Informovala o tom ředitelka organizace  Lenka Václavíková .

Centrum poskytuje dva typy odlehčovací služby. Ambulantní, při které se o blízké pečuje během dne od 8 do 18 hodin a pobytovou, která probíhá nepřetržitě 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a může trvat až 3 měsíce. 

Výjimečnost zařízení stojí na třech základních pilířích, které se prolínají celou poskytovanou službou: 

  1. Montessori přístup – „Pomoz mi, abych to zvládl sám.“ Možnost zapojit se do dění v domácnosti, někdy i zdánlivými drobnostmi, pomáhá člověku s demencí zažívat cenný pocit sounáležitosti, užitečnosti a normálnosti. Klienti se mohou v Centru podílet na běžných činnostech, na které byli celý život zvyklí, jako je například příprava jídla, pečení, skládání prádla nebo třeba sázení či aranžování květin. 

  2. Centrum podporuje individuální zájmy a potřeby klienta – klienti se v Centru mohou účastnit každodenních skupinových aktivizací, ale zároveň mohou využít i individuálních aktivizací, kdy se věnujeme jenom jejich zájmům a rozvíjíme požadované dovednosti.

  3. Jako doma – komorní, útulné prostředí a malá kapacita našeho zařízení vytváří rodinou atmosféru, takže se u nás klienti velmi rychle cítí jako doma. Navíc Centrum je zařízeno tak, aby se v něm klienti cítili bezpečně a dobře se jim v něm orientovalo. 

Každodenní program v Centru je podle Václavíkové bohatý na aktivizace, které jsou důležité zvláště u lidí s demencí pro co nejdelší zachování kognitivních funkcí a samostatnosti. 

„Aktivizace jsou skupinové a probíhají dvakrát denně každý den včetně víkendů. Kromě klasických, vedených našimi interními odbornými pracovníky, jako je kognitivní trénink (procvičování paměti, řeči, schopnosti vyjadřování se, orientace v čase a prostoru), cvičení na židlích, aromaterapie, ergoterapie a dalších, u nás probíhají i externí aktivizace, kdy k nám dochází například děti z mateřské školy na mezigenerační setkávání, psi a kočky na zvířecí terapie nebo třeba hudebníci na muzikoterapii,“ sdělila. 

Všechny tyto aktivity podle ní snáze vtáhnou klienty do kolektivu a dění v Centru a pomáhají jim tak zůstat déle aktivní. 

Jednou týdně každou středu také probíhá v prostorách zařízení takzvaná „Kavárna – aneb Trénink mozku v ceně kávy“, která je otevřená i zájemcům z řad veřejnosti a může si při ní prakticky kdokoliv procvičit kognitivní schopnosti, zazpívat si nebo dokonce zatančit za doprovodu živé hudby. 

Podporovateli organizace jsou Hlavní město Praha a městské části Praha 1, Praha 4, Praha 5, Praha 7 a Praha 8 a soukromé nadace a organizace: Nadační fond Seňorina, ČEPS, Nadace O2, Moneta Money Bank, Nadační fond Českého rozhlasu – Ježíškova vnoučata a Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.

Více informací je na: www.centrum-senorina.cz.


Autor: red

Příspěvek na léči: Praha a Olomoucko vykazují nejdelší lhůty

Včera ve 14:44

Příspěvek na péči (PnP), který je zásadním nástrojem účinného fungování systému sociální péče v Česku, je jen v pětině případů vyřízen včas. V téměř 80 procentech případů není dodržena zákonná lhůta 60 dnů pro vyřízení žádosti o PnP. Vyplývá to z dotazování poskytovatelů sociálních služeb...

Slunečnice upozorní na roztroušenou sklerózu, zasadí je pacienti

26. května 2023 ve 13:47

Desítky nově zasazených slunečnic upozorní v úterý 30. května v Kateřinské zahradě na roztroušenou sklerózu (RS). Zasadí je tam sami pacienti v rámci akce Rozsviťme Českou republiku. Ta se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny po poledni. 

Dny otevřených center pro léčbu migrény začnou v červnu

23. května 2023 ve 22:16

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku více než milion,mohou opět přijít konzultovat svůj stav se specialisty. Po úspěšném prvním ročníku otevře letos své dveře šest Center pro léčbu bolestí hlavy. V červnu se do osvětové akce zapojí Městská poliklinika Praha a Nemocnice Teplice, na podzim budou...

Běh naděje v Lesoparku Letňany

23. května 2023 ve 12:23

Běh naděje, sportovně společenská humanitární akce spojená s veřejnou sbírkou určenou na výzkum rakoviny, se koná ve středu 31. května 2023 v 9 až 17 hodin.

Senioři z RoSy otevřeli vlastní divadelní scénu

23. května 2023 v 08:54

Rezidence a Centrum RoSa v Kobylisích ve svých prostorách otvírá první komorní divadlo tohoto typu v České republice. Divadlo SEN vzniklo v suterénu RoSy během jednoho roku, kdy se podařilo vybudovat moderní scénu otevřenou mnoha projektům, nejen pro seniory. 

Na vyšetření štítné žlázy čekají lidé i půl roku

22. května 2023 ve 14:38

Pacienti musí na vyšetření štítné žlázy u specialisty čekat i půl roku, protože endokrinologů je málo a jejich kapacitní možnosti nejsou neomezené. O pacienty s mírnými poruchami nebo ty, kteří jsou stabilizovaní a mají zavedenou léčbu, by se přitom v budoucnu mohli starat všeobecní praktičtí...

Zbavte se vrásek s Asombroso - s kolagenovou péčí a krémem s hadím jedem

22. května 2023 ve 13:31

Každá žena touží mít svěží a mladistvou pleť bez vrásek. Dnešní věda je naštěstí daleko a s vráskami se tak už nikdo nemusí smiřovat. Stačí sáhnout po těch správných produktech péče o pleť.

České muzeum stříbra láká na Kutnohorské léto

18. května 2023 ve 13:46

Tajuplné noční prohlídky středověkého stříbrného dolu za svitu kahanu, které se konají každou středu. Letní muzejní čtvrtky s interaktivním workshopem na téma baroko.  Vlastnoruční výroba nádob podle prvních zemědělců. Komentované prohlídky k výstavám i koncert středověké hudby pod širým nebem. To...

Další články
Nahoru