Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 9°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Centrum pro uprchlíky začalo fungovat v knihovně na Mariánském náměstí
Asistenční centrum pomoci Ukrajině nově funguje centrální budově Městské knihovny. Foto: MHMP

Centrum pro uprchlíky začalo fungovat v knihovně na Mariánském náměstí

V ústřední budově Městské knihovny na Mariánském náměstí v Praze 1 začalo dnes fungovat asistenční centrum pro ukrajinské uprchlíky. Na místě si mohou lidé prchající před válkou mimo jiné vyřídit potřebné dokumenty, dostanou základní humanitární pomoc, obrátit se mohou i na pracovníky úřadů práce. Centrum funguje společně pro Prahu i Středočeský kraj. V obou krajích se podle informací Ministerstva vnitra nachází polovina všech Ukrajinců, kteří se v Česku nyní zdržují.

Hlavní město ve spolupráci se Středočeským krajem spustilo k dnešnímu dni provoz Asistenčního centra pomoci Ukrajině v Ústřední budově Městské knihovny v Praze. Zástupci policie, úřadů nebo například Českého červeného kříže se zde postarají o osoby, které kvůli válce na Ukrajině opustily své domovy a zamířily do Prahy.

Hned v prvních hodinách využily služeb centra desítky lidí. V případě potřeby otevře Praha pro stejný účel i pobočky městské knihovny v dalších městských částech.

V reakci na válečné události na Ukrajině organizuje Praha už od začátku konfliktu konkrétní pomoc postižené zemi i jejím obyvatelům. Jedním z nejzásadnějších společných projektů hlavního města a Středočeského kraje je aktuálně dnešní zprovoznění Asistenčního centra pomoci Ukrajině, které se otevřelo v prostorách Ústřední budovy Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí. Že bude o asistenční centrum zájem se potvrdilo hned v prvních hodinách, kdy služby využily desítky lidí a další desítky ještě přicházejí.

Spuštění provozu centra se v úterý osobně zúčastnil primátor Zdeněk Hřib (Piráti), gesčně příslušní pražští radní i hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN).

„Lidé prchající z Ukrajiny přicházejí často na pokraji fyzických i psychických sil a naším úkolem je jejich příchod co nejvíce usnadnit. Potřebují si odpočinout, ne trávit hodiny ve frontách na úřadech. Asistenční centrum už ode dneška na jednom místě zprostředkovává jak ubytování, tak pomáhá s hlášením k pobytu, což je nutné zařídit do tří dnů od vstupu na české území,“ sdělil Hřib.    

„Podařilo se nám zajistit napojení na zdravotnickou péči a nyní řešíme spolupráci s Úřadem práce, aby si lidé z Ukrajiny mohli zažádat o dávky v hmotné nouzi nebo abychom jim pomohli zprostředkovat práci,“ uvedla pražská radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě).  

„Nejedná se pouze o materiální pomoc jako je ubytování, potřebné doklady a MHD zdarma, ale také psychosociální podporu za přítomnosti tlumočníků a zdravotní péči,“ sdělil náměstek primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček (STAN).

„Ve chvíli, kdy bude třeba, jsme připraveni zřídit i detašovaná pracoviště ve Středočeském kraji,“ podotkla hejtmanka Pecková.

Centrum slouží jako důležitý bod pro ženy a děti i všechny ostatní potřebné, kteří se při útěku před válkou na Ukrajině ocitli na území Prahy nebo Středočeského kraje. Nabízí přicházejícím komplexní služby, aby mohli legálně a bezproblémově pobývat na území České republiky a měli kde bydlet.

Kromě toho se centrum snaží vyhovět také žádostem, které se týkají například poskytování specializované zdravotní péče, dodání léků a mnoha dalších záležitostí, které se ukážou jako potřebné.

Rozsah poskytovaných služeb se proto bude postupně rozšiřovat. Připraveno je i řešení zapojení dětí do povinné školní docházky nebo umístění dětí předškolního věku, případně zde budou informace s nabídkami pracovních příležitostí. Při výstupu dostane každý příchozí leták s kompletními informacemi.

V centru je připravena řada přepážek. Primární registraci bude provádět policie a odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR, dále budou k dispozici zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny pro vyřízení zdravotního pojištění, spolupracovníci Českého červeného kříže zase v případě potřeby zprostředkují mimo jiné lékařskou pomoc nebo očkování.

Na místě operuje i hasičský sbor nebo zaměstnanci odboru bezpečnosti magistrátu, ke kterým se později připojí i úředníci dalších magistrátních odborů. Jsou tu i tlumočníci a psychologové. Vzhledem o očekávanému velkému množství přicházejících rodin bude v asistenčním centru k dispozici pro nejmenší také dětský koutek.

Základní pracovní doba centra je od 9 do 17 hodin. Mimo tuto dobu se podle dohody o uprchlíky postarají až do otevření centra následující den neziskové organizace fungující v Praze. Poskytnou jim prostor, kde si odpočinou.

Asistenční centrum funguje v koordinaci s informačními kiosky na Florenci a na Hlavním nádraží, kde získají přijíždějící lidé zakládaní informace. Na těchto místech bude provozní doba přizpůsobena avízu od Policie ČR o přijíždějících autobusech a vlacích s uprchlíky.

Ústřední budova Městské knihovny v Praze bude i nadále poskytovat služby čtenářům. Prostory asistenčního centra navíc nebudou od samotné knihovny odděleny.

Uprchlíci zde budou mít také příležitost využít počítače s internetem přednastavené v ukrajinštině, případně si mohou vyřídit čtenářský průkaz, neboť zde budou k dispozici i knihy v ukrajinštině.

V Praze a Středočeském kraji dlouhodobě žije a pracuje přibližně polovina z ukrajinské komunity v České republice. I proto se očekává, že právě tato oblast bude v příštích dnech a týdnech čelit nejsilnějšímu náporu lidí z Ukrajiny, kteří budou přirozeně mířit k dalším členům svých rodin či ke známým.

Cizinecká policie v Praze zatím podle Hřiba eviduje asi 900 nově příchozích Ukrajinců, ale registrace nějakou dobu trvá a číslo bude mnohem vyšší. Na dnešní schůzce požádal ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o statistiky mobilních operátorů o pohybech ukrajinských SIM karet přes hranice, což by mohlo umožnit připravit se na větší nápor uprchlíků s předstihem.

Uprchlíci, kteří do metropole přijedou, mohou využívat veřejnou dopravu zdarma v Praze i Středočeském kraji. Do pomoci město zapojilo také domy dětí a mládeže a školy. Budou se starat nejen o vzdělávání, ale i o mimoškolní aktivity dětí.

Město tím chce odlehčit rodičům při zařizování důležitých věcí souvisejících s příchodem do jiné země. Samosprávy také pro uprchlíky vyhradily ubytovací kapacity a pořádají materiální i finanční sbírky.


Autor: puc

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

24. února 2024 v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Další články
Nahoru