Centrum pro drogově závislé v Košířích by mohla nahradit policejní služebna
14. září 2022 11:33
Městská část podle Zajíčkové razantně zareagovala na stížnosti místních obyvatel na neutěšený stav v okolí a dlouhodobý nezájem pražského magistrátu řešit drogovou problematiku komplexně v rámci celé Prahy.
„Je nám jasné, že vypovědění nájemní smlouvy Progressivu je sice v tomto případě správným a velmi důležitým krokem, nikoliv však jediným k řešení situace obyvatel v Mahenově ulici a v okolí. Mimo jiné je potřeba tuto lokalitu a veřejný prostor v ní stavebně a architektonicky kultivovat a posílit i bezpečnost, a to včetně pravidelné činností policistů, “ uvedla starostka Renáta Zajíčková (ODS) na setkání s obyvateli Mahenovy ulice, které zorganizovala v pondělí 12. září v podvečer u zdejší hospody U Zvonu.
Pondělní setkání s občany v Mahenově ulici
Kromě ní se jí zúčastnili i radní Jan Kavalírek (TOP 09) a Petr Lachnit (ANO), dále zástupce Policie ČR a také například ředitelka místního centra Progressive.
„Jemu patří velké uznání za práci, kterou směrem k drogově závislým zajišťuje. Naše rozhodnutí nemíří proti němu. Chceme jím vyburcovat hlavní město, aby už konečně začalo konat. Praha potřebujeme minimálně devět kontaktních center. Má ale pouze tři a z toho dvě jsou na území Prahy 5. Zdejší obyvatelé nemohu už dál nést takovou zátěž,“ zdůraznila Zajíčková.
Pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě) dříve výpověď kritizovala. „Předvolební načasování výpovědi smlouvy Progressivu považuji za krajně nešťastné. Před volbami politici nechtějí řešit nepopulární témata, protože se obávají ztráty volebních preferencí. Po volbách zase bude obtížné s politiky jednat, protože budou vytíženi sestavováním koalic," uvedla před časem s tím, že z toho důvodu žádá Zajíčkovou o prodloužení nájmu o rok.
Ta nyní tuto možnost odmítla. „Z našeho rozhodnutí o výpovědi nájmu centru Progressive určitě neustoupíme a jsme přesvědčeni, že je správné. Občany a také nás znepokojují náznaky Pirátů a Prahy sobě směřující k revokaci tohoto rozhodnutí. Zároveň budeme vytvářet trvalý tlak na hlavní město, aby situaci začalo konečně systematicky řešit. Mimo jiné se k tomu zavázelo i letos v červnu, kdy k tomu schválili koncepční dokument,“ řekla starostka.
„Bohužel, velkým překvapením jsou pro nás poslední kroky a prohlášení magistrátní radní pro sociální služby Mileny Johnové a předsedkyně výboru pro sociální politiku pražského zastupitelstva Evy Horákové. Obě tyto dámy místo aktivní práce na rozšiřování sítě adiktologických služeb a logickém rozmístění nových center tlačí na prodloužení provozu centra v Mahenově ulici,“ uvedl zástupce místních občanů Jan Vondráček, který již dříve inicioval petici konec kontaktního centra v Mahenově ulici.
Výpověď ze strany Prahy 5 kritizovala Česká asociace streetwork, která radnici také vyzvala, aby smlouvu prodloužila do doby, než se pro centrum najdou jiné prostory. Podobně se vyjádřil i národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.Do pondělní debaty se zapojilo zhruba osm desítek obyvatel. Ti upozorňovali na to, co vše nepříjemné musí snášet v kontaktu s drogově závislými, kteří sem do kontaktního centra přicházejí. „Nechceme se tady dívat na to, jak s tu lidé aplikují drogy. Takové centrum nepatří do rezidentní zóny. S občany se nikdo nechce bavit,“ postěžoval si zástupce místních obyvatel Jan Vondráček.
Obyvatelka sousední Brožíkovy ulice si stěžovala na to, že v Erbenově ulici, která je jen pár desítek metrů od Mahenovy, lékař předepisuje ve velkém klientům prášky, kteří s nimi pak obchodují přímo v lokalitě, čímž ještě zdejší ulici zhoršují. „Když se zavře Progressive, je to jen půl cesty, protože v Erbenově ulici se budou prášky vydávat dál, takže drogově závislí odtud bohužel nezmizí,“ řekla. Podle starostky Zajíčkové zde musí zasáhnout stát a upravit legislativu tak, aby lékaři měli povinnost evidovat vydané léky.
Obyvatelé si na setkání stěžovali na nemohoucnost policistů a strážníků, kteří jezdí po zavolání pozdě a nic ne místě nevyřeší. Postup hlídek hájil na místě Jaromír Badin, protidrogový koordinátor Policie ČR a zároveň člen Protidrogové komise rady hl. m. Prahy.
„Policista může odebrat drogu, když se najde svědek. Ale stále je to jen přestupek. Aplikování drogy není trestné. Lidé zde říkají, že sem máme poslat stálou hlídku. Ale uvědomte si, že v Praze chybí 900 policistů. Když sem dám stálou hlídku, tak místnímu oddělení Košíře budou chybět policisté jinde, takže to nelze,“ řekl.
„Problém je, že v Praze jsou jen tři centra, z toho dvě na Praze 5. Už řdu let říkáme, ať je v každé městské části jedno centrum. Ale radnice a obyvatelé to odmítají. Vznik center podporují, ale říkají, hlavně ať to není u nich,“ pokračoval.
Jedna místní obyvatelka nabídla na setkání policistům volnou kancelář ke zřízení detašované pracoviště. Starostka Zajíčková v následné debatě uvedla, že Praha 5 uvolněný prostor po kontaktním centru nabídne Policii ČR, aby v něm zřídila služebnu. Podle ředitele pražské pobočky neziskové organizace Člověk v tísni Václava Kučery je nápad na zřízení služebny v problémové lokalitě dobrý. „Přítomnost policistů působí preventivně, to ze zkušeností víme. Nesouhlasím s názorem Policie ČR, že nemůže nic dělat. Má působit preventivně,“ uvedl.Ke slovu se na setkání s občany dostala i Kristýna Kinkalová, vedoucí programu Stage 5 kontaktního centra Progressive. „Když odtud zmizíme, tak ti lidé, kteří vám tady vadí, odtud nezmizí. Od začátku příštího roku budou v Praze jen dvě kontaktní centra, to je žalostně málo. V metropoli potřebujeme center alespoň devět. Lidé, kteří pomoc potřebují, nebudou mít kam jít. Bude problém v ulicích, samozřejmě i tady. Prostory hledáme už dva roky. Praha 5 je přetížená, to připouštíme, má to negativní dopad na obyvatele. Potřebujeme mít kam jít, ale nedaří se. Když otevřeme téma, kam jít, tak nás politici nikde nechtějí,“ postěžovala si.
Podle předsedy Výboru dopravního ZHM Praha 5 Jana Panenky (ODS) už začaly práce na kultivaci veřejného prostoru pro obyvatele v okolí Mahenovy ulice. „„V provozu je zrekonstruované zastávka MHD U Zvonu a Technická správa komunikací, což je organizace hlavního města, připravuje studii na revitalizaci náměstíčka v jejím sousedství. Hotová má být do dvou let,“ přiblížil. Ke zlepšení situace by podle něj mělo přispět i chystané otevření pobočky České pošty v nové budově takzvané Košířské brány. Stát se tak má v průběhu letošního podzimu.