Dnes Pátek - skorojasno 29°C
Zítra Sobota - oblacno 28°C
Pátek 19. 7. 2024
Svátek má Čeněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Centrum pro drogové závislé skončí v Košířích do půl roku, Praha 5 mu dala výpověď
Nejčastějším infekčním materiálem, se kterým se strážníci setkávají v ulicích, jsou jehly a stříkačky. Foto: MP Praha

Centrum pro drogové závislé skončí v Košířích do půl roku, Praha 5 mu dala výpověď

Praha 5 ukončila nájem kontaktnímu centru pro drogově závislé, které se nachází v Mahenově ulici blízko tramvajové zastávky U Zvonu. Centrum musí prostory vyklidit do šesti měsíců. ČTK to řekla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS). Městská část dlouhodobě kritizovala přítomnost velkého množství drogově závislých v oblasti, podle starostky se nepodařilo najít jiné řešení. Neziskové organizaci Progressive, která centrum provozuje, se jiné prostory sehnat nepodařilo.

V Praze 5 fungují dvě ze tří pražských kontaktních center pro drogově závislé. Jedno z nich ke konci tohoto roku končí. Radnice vypověděla nájemní smlouvu kontaktnímu centru pro drogově závislé v Mahenově ulici u tramvajové zastávky U Zvonu. Ta se dočká postupné revitalizace.

Rada městské části na svém zasedání v pondělí 25. července schválila vypovězení nájemní smlouvy neziskové organizaci Progressive, která poskytuje služby drogově závislým v ulici Mahenova v blízkosti Husových sadů v Košířích.

K výpovědi nájemní smlouvy došlo podle páté městské části poté, kdy společnost Progressive odmítla návrh kompromisní dohody. Ta původně navrhovala možnost fungování centra do konce roku 2023.

„Organizace Progressive u nás roky odvádí záslužnou práci, bohužel, bez adekvátní podpory hlavního města je kontaktní centrum uživateli drog dlouhodobě přetížené. To samozřejmě negativně ovlivňuje jak náš veřejný prostor, tak kvalitu života místních, za kterými stojíme. Řešení vidíme v přesunu centra na vhodnější místo, kde jeho činnost opět podpoříme,” sdělila starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Praha podle ní nutně potřebuje funkční síť adiktologických služeb, nikoli nesystémové dlouhodobé přetěžování jedné městské části. Praha 5 proto v minulém roce předložila společnou deklaraci s Prahou 1 a Prahou 2 deklaraci, ve které vyzvala hlavní město k řešení problému a nabídla pomoc a postavila se také za několik stovek místních občanů, kteří se k požadavkům připojili formou petice.

  „Jsem rád, že se věci hnuly a věřím, že bude Mahenova ulice opět čistým, příjemným a hlavně bezpečným místem pro život. Není možné, aby poměrně malá skupina lidí svým chováním omezovala a často ohrožovala běžný život občanů v rezidentních částech města. Chceme se zase vracet do svého domova bez obav. Těšíme se na čisté ulice, parky, bezpečnost místních občanů, a hlavně našich dětí,“ řekl člen petičního výboru Jan Vondráček.

„Vedení hlavního města jsme společně s odborníky i aktivními občany přesvědčili k restartu pražské protidrogové sítě a přesunu center na metodicky vybraná místa, tedy tam, kde nebudou mít negativní vliv na každodenní život obyvatel. Takzvané „síťování” těchto zařízení je běžné v západních metropolích a popisuje ho i nedávno vydaná vládní Koncepce rozvoje adiktologických služeb, ” dodala starostka.   

Ředitel Progressivu Vojtěch Janouškovec ČTK řekl, že přistoupením na zmíněnou dohodu by na sebe organizace vzala část zodpovědnosti za konec centra bez toho, aby existovala alternativa.

Za zhoršení situace podle něj může hlavně černý obchod s drogami a organizace na problém upozorňovala jako první. „My jsme se snažili to minimalizovat, ale bez nějakých hlubších změn systému a spolupráce dalších aktérů jsme s tím nemohli příliš dělat," uvedl.

Dodal, že centrum se přesunu z Prahy 5 nebránilo, ale nepodařilo se mu dojednat nikde v metropoli jiné prostory.


Autor: puc

Na trati mezi Zličínem a Hostivicí srazil vlak člověka

17. července 2024 v 09:18

Na železniční trati mezi stanicemi Praha-Zličín a Hostivice srazil v úterý před 22:30 hodin osobní vlak člověka. Provoz na trati kvůli tomu stál zhruba hodinu a půl.

Další články
Nahoru