dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
1°C
Centrum Prahy čekají rozsáhlá dopravní omezení, poběží tudy 12 000 lidí
Pražský půlmaraton je oblíbený u běžců i diváků. Foto: archiv

Centrum Prahy čekají rozsáhlá dopravní omezení, poběží tudy 12 000 lidí

Sobotní pražský půlmaraton uzavře pro řidiče některé ulice a omezí provoz tramvají a autobusů zejména v centru hlavního města. Motoristé by se měli trase závodu vyhnout a cestující využívající městskou dopravu by měli zvolit metro, které bude v případě potřeby jezdit častěji. Na bezpečnost sportovní akce dohlédne policie, která posílí pořádkovou a dopravní službu. Vyplývá to z aktuálních informací policie, organizátorů a dopravního podniku.

Pražané a návštěvníci hlavního města se musejí v sobotu 28. března připravit na rozsáhlá dopravní omezení v okolí trasy závodu. Už od pěti hodin bude obousměrně přerušen provoz tramvají v úsecích Národní divadlo – Čechův most a Mánesův most. Po objízdných trasách pojedou linky číslo 17 a 18.

Další změny začnou postupně před polednem a mají skončit okolo patnácté hodiny. Řada tramvajových i některé autobusové linky budou odkloněny nebo zkráceny. V úseku Podolská vodárna – Pražského povstání bude zavedena náhradní autobusová doprava X3, linka X14 bude během závodu prodloužena z Manin na Palmovku.

Všechna omezení MHD jsou uvedena na webu pražského dopravního podniku. V den závodu získají občané informace i na bezplatných informačních linkách 800165102 a 800100991. „Z důvodu velkého rozsahu dopravního opatření nejsou na některých linkách dodrženy časy odjezdů garantovaných nízkopodlažních spojů," upozornil dopravní podnik zejména vozíčkáře či rodiče s kočárky.

Běžci odstartují v sobotu v poledne z náměstí Jana Palacha u Rudolfina. Závod povede hlavně podél nábřeží po obou březích Vltavy a přes několik mostů. Závodníky zavede na Staré i Nové Město, do Nuslí, na Smíchov, Malou Stranu, do Holešovic či Karlína. Po absolvování více než 21 kilometrů čeká účastníky cíl opět na Palachově náměstí. Mapa s podrobnou trasou závodu je na www.runczech.com.

„Předpokládaný konec závodu a dopravních omezení je okolo 15:00," sdělil ČTK mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Po celé trase budou policisté spolu s městskými strážníky podle aktuální situace řídit a uzavírat dopravu, a to zhruba od 11:30 do 15:00. „Prosíme motoristy, aby respektovali jejich pokyny a pokud možno se v uvedeném čase zmiňovanému úseku vyhnuli a zvolili objízdné trasy," uvedl mluvčí.

Na řadě míst bude omezeno parkování a vozidla, která tam budou stát, budou kvůli bezpečnosti odtažena. Na Dvořákově nábřeží, v ulici Divadelní či 17. listopadu platí zákaz parkování už od pátku.

Pražského půlmaratonu se zúčastní špičkoví keňští vytrvalci i amatérští běžci, celkem více než 12 000 závodníků z celého světa. V rámci hlavního závodu se uskuteční i soutěž týmů, štafety, zdravotnický běh určený lékařům a sestřičkám nebo běh záchranných a bezpečnostních složek.


Další články
Nahoru