Dnes Neděle - skorojasno 9°C
Zítra Pondělí - zatazeno 8°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Centrum podpory náhradních rodičů začalo fungovat na Výtoni
Středisko pro podporu náhradních rodičů. Zdroj foto: se souhlasem Magistrát hl. m. Prahy

Centrum podpory náhradních rodičů začalo fungovat na Výtoni

Na Výtoni v Praze 2 byl dnes slavnostně zahájen provoz Střediska pro podporu náhradních rodičů. Pěstouni a adoptivní rodiče díky tomu získají zázemí pro vzdělávání a sdílení zkušeností, v objektu je také umístěno re-use centrum s vybavením pro děti. Náklady na zprovoznění objektu byly zhruba 400 tisíc korun. Středisko bude provozovat příspěvková organizace hlavního města Prahy Centrum služeb pro rodinu a dítě a dětský domov Charlotty Masarykové v úzké spolupráci s organizacemi zabývajícími se podporou pěstounů a náhradních rodičů. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

V jednopatrovém objektu je herna pro děti, dvě víceúčelové místnosti, v nichž se mohou konat vzdělávací akce či volnočasové aktivity pro děti. Tři místnosti slouží jako prostory pro vybavení dětí v pěstounské péči. Je zde k dispozici zejména oblečení, obuv, hračky, kočárky, knihy, kola nebo odrážedla.

Všechny tyto věci získalo Centrum z darů. Vybavení bude sloužit nejen pěstounům, ale výhledově i nízkopříjmovým rodinám a dětem z dětských domovů. V objektu jsou i prostory pro setkávání pěstounů se zástupci oddělení pro sociálně-právní ochranu dětí či psychologů, konat se zde mohou jednání neziskových organizací, které podporují rodiny s dětmi.

„Každému dítěti je nejlépe v milující rodině. V případech, ve kterých není možné, aby dítě vyrůstalo ve své původní rodině, což je ročně zhruba 200 dětí, je náhradní péče tou nejlepší alternativou. Jen pro představu se jedná o téměř 1500 pěstounů nebo poručníků, které dlouhodobě podporujeme, jak v Praze 2, tak na velké Praze a jsem nesmírně ráda, že budou mít nyní své centrum, kde mohou sdílet své zkušenosti, vzdělávat se a společně pořádat další charitativní akce pro potřebné jako například pro rodiče v nouzi nebo děti z dětských domovů,“ uvedla náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS).

„Náhradní rodiny by měly být pilířem péče o děti, o které se jejich biologičtí rodiče nechtějí, nemohou nebo nedokážou starat. Málokdo si dokáže představit, jak náročná je péče náhradních rodičů. Pěstouni či adoptivní rodiny potřebují materiální i expertní podporu. Středisko pro podporu náhradních rodičů by jim takovou podporu mělo poskytnout. Věříme, že aktivity Střediska přispějí nejen k udržení stávajících pěstounů, ale vytvoří podmínky pro zajištění nových adoptivních rodičů či pěstounů,“ sdělila Radka Soukupová, ředitelka Centra služeb pro rodinu a dítě a dětského domova Charlotty Masarykové.

Centrum služeb pro rodinu a dítě a dětský domov Charlotty Masarykové sídlí na Zbraslavi a vzniklo po přeměně tamního dětského domova. Poskytuje pomoc dětem ve věku od jednoho roku do šesti let, zejména těm, které se ocitly bez jakékoliv péče, jsou mentálně nebo fyzicky týrané, nebo je jejich život a vývoj vážně ohrožen.


Autor: Jan Puci

V Podolí hořela garáž

Dnes v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

Včera v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Před magistrátem demonstrovali mladí lidé proti zdražení MHD

22. února 2024 v 10:29

Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí ve středu demonstrovalo několik desítek převážně mladých lidí proti možnému zdražení ročního kuponu na městskou hromadnou dopravu, informovala ČTK.

Praha 14: Setkání k revitalizaci parku Bílý kůň

22. února 2024 v 08:24

Radnice Prahy 14 zve ve středu 28. února do Kyjosku na Hutích – Splavná 652, kde můžete vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích.

Další články
Nahoru