Dnes Úterý - jasno 14°C
Zítra Středa - jasno 11°C
Úterý 30. 5. 2023
Svátek má Ferdinand
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Centrum podpory náhradních rodičů začalo fungovat na Výtoni
Středisko pro podporu náhradních rodičů. Zdroj foto: se souhlasem Magistrát hl. m. Prahy

Centrum podpory náhradních rodičů začalo fungovat na Výtoni

Na Výtoni v Praze 2 byl dnes slavnostně zahájen provoz Střediska pro podporu náhradních rodičů. Pěstouni a adoptivní rodiče díky tomu získají zázemí pro vzdělávání a sdílení zkušeností, v objektu je také umístěno re-use centrum s vybavením pro děti. Náklady na zprovoznění objektu byly zhruba 400 tisíc korun. Středisko bude provozovat příspěvková organizace hlavního města Prahy Centrum služeb pro rodinu a dítě a dětský domov Charlotty Masarykové v úzké spolupráci s organizacemi zabývajícími se podporou pěstounů a náhradních rodičů. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

V jednopatrovém objektu je herna pro děti, dvě víceúčelové místnosti, v nichž se mohou konat vzdělávací akce či volnočasové aktivity pro děti. Tři místnosti slouží jako prostory pro vybavení dětí v pěstounské péči. Je zde k dispozici zejména oblečení, obuv, hračky, kočárky, knihy, kola nebo odrážedla.

Všechny tyto věci získalo Centrum z darů. Vybavení bude sloužit nejen pěstounům, ale výhledově i nízkopříjmovým rodinám a dětem z dětských domovů. V objektu jsou i prostory pro setkávání pěstounů se zástupci oddělení pro sociálně-právní ochranu dětí či psychologů, konat se zde mohou jednání neziskových organizací, které podporují rodiny s dětmi.

„Každému dítěti je nejlépe v milující rodině. V případech, ve kterých není možné, aby dítě vyrůstalo ve své původní rodině, což je ročně zhruba 200 dětí, je náhradní péče tou nejlepší alternativou. Jen pro představu se jedná o téměř 1500 pěstounů nebo poručníků, které dlouhodobě podporujeme, jak v Praze 2, tak na velké Praze a jsem nesmírně ráda, že budou mít nyní své centrum, kde mohou sdílet své zkušenosti, vzdělávat se a společně pořádat další charitativní akce pro potřebné jako například pro rodiče v nouzi nebo děti z dětských domovů,“ uvedla náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS).

„Náhradní rodiny by měly být pilířem péče o děti, o které se jejich biologičtí rodiče nechtějí, nemohou nebo nedokážou starat. Málokdo si dokáže představit, jak náročná je péče náhradních rodičů. Pěstouni či adoptivní rodiny potřebují materiální i expertní podporu. Středisko pro podporu náhradních rodičů by jim takovou podporu mělo poskytnout. Věříme, že aktivity Střediska přispějí nejen k udržení stávajících pěstounů, ale vytvoří podmínky pro zajištění nových adoptivních rodičů či pěstounů,“ sdělila Radka Soukupová, ředitelka Centra služeb pro rodinu a dítě a dětského domova Charlotty Masarykové.

Centrum služeb pro rodinu a dítě a dětský domov Charlotty Masarykové sídlí na Zbraslavi a vzniklo po přeměně tamního dětského domova. Poskytuje pomoc dětem ve věku od jednoho roku do šesti let, zejména těm, které se ocitly bez jakékoliv péče, jsou mentálně nebo fyzicky týrané, nebo je jejich život a vývoj vážně ohrožen.


Autor: Jan Puci

Praha 1 pokračuje v dopravně-bezpečnostních akcích

Dnes ve 23:11

Minulý týden ve čtvrtek se uskutečnila v pořadí již čtvrtá dopravně-bezpečnostní akce a tentokrát se městští strážníci a představitelé radnice Vojtěch Ryvola(ANO) a Giancarlo Lamberti (TOP 09) zaměřili na neukázněné řidiče v ulicích Perlová a Rytířská, do kterých platí zákaz vjezdu s výjimkou...

Praha 1: Volná pracovní místa v Oddělení sociální péče a služeb

Dnes ve 22:27

Praha 1 hledá Sociálního pracovníka/ci na Oddělení sociální péče a služeb odboru sociálních věcí a zdravotnictví.

Pěstounské rodiny představí Dny pěstounství

Dnes v 16:10

Hlavní město zve na další ročník osvětové akce zaměřené na náhradní rodinnou péči, Dny pěstounství. Lidé se mohou od 1. do 20. června přijít dozvědět více o pěstounské péči a výchově dětí. Akce je určena nejen pěstounům a zájemcům o pěstounství, ale i široké...

Další články
Nahoru