Dnes Čtvrtek - polojasno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Centrum následné podpory ukrajinským uprchlíkům spustilo pilotní provoz
Interiéry Centra následné podpory ukrajinským uprchlíkům. Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

Centrum následné podpory ukrajinským uprchlíkům spustilo pilotní provoz

Centrum následné podpory ukrajinským uprchlíkům (CNPUU) v pražských Vysočanech odbavilo v rámci pilotního provozu za dva dny provozu od pondělí padesátku ukrajinských uprchlíků. Novinářům to dnes řekla koordinátorka centra Michaela Márová.

Centrum hlavní město provozuje společně s Dětským fondem OSN (UNICEF) a náklady na jeho provoz se pohybují okolo 30 milionů korun. Provoz je zatím naplánován do konce března. CNPUU funguje paralelně s Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině (KACPU) ve stejné budově.  

Centrum bude Ukrajincům sloužit při řešení různých životních situací týkajících se bydlení, zdraví nebo například vzdělávání jejich dětí. Centrum je umístěno ve třetím patře budovy Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajincům (KACPU) a má také shodnou otevírací dobu.

KACPU bude fungovat i nadále pro přicházející lidi z Ukrajiny tak, jako dříve, nové centrum podpory bude sloužit výhradně pro lidi s již zajištěnou ochranou, kteří mají celý proces přijetí dokončený. KACPU nyní obslouží asi 200 až 300 uprchlíků denně.

CNPUU je určeno lidem z Ukrajiny, kteří již mají za sebou proces udělení víza, avšak potřebují pomoc v oblastech, jako jsou bydlení, zdraví, vzdělávání nebo například ochrana dětí.

„Do Prahy letos přišlo kvůli ruské invazi na Ukrajinu hledat bezpečí více než sto tisíc lidí, velkou část z nich přitom tvoří děti. I to byl jeden z důvodů pro vytvoření místa, kde nejen matky s dětmi naleznou veškeré informace pro řešení různých životních situací. Prvotní, akutní pomoc příchozím z Ukrajiny jsme zvládli a teď je potřeba zaměřit se na dlouhodobější řešení a sladění jejich potřeb s potřebami místních,“ řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Zprovoznění centra podporuje Dětský fond OSN (UNICEF), a to jak finančně, tak i pomocí technické expertízy v rámci širšího partnerství s hlavním městem. Tato spolupráce cílí na podporu ukrajinských uprchlických dětí a jejich rodin prostřednictvím poskytnutí kvalitních služeb a integrace do české společnosti. 

Středisko bude poskytovat nezbytné služby lidem, kteří jsou v Praze již delší dobu, ale potřebují poradit v různých situacích. Jedná se například o pomoc s nalezením sekundárního ubytování nebo vhodné školy pro jejich děti, o poskytnutí poradenství se zaměstnáním, dále o pomoc při zajištění sociální ochrany a příjmů, zdraví či vzdělávání.

Hlavní náplní pracovníků centra bude zabezpečení poradenství nebo asistencí při zajištění nejpotřebnější pomoci v životních situacích, ve kterých se uprchlíci nacházejí.„Centrum následné podpory staví potřeby nejzranitelnějších uprchlíků do středu své činnosti. Je důležitou součástí partnerství UNICEF s hlavním městem Praha, jehož cílem je pomoci třiceti tisícům dětí a jejich rodinám,“ popsala Yulia Oleinik, vedoucí kanceláře UNICEF pro podporu řešení uprchlické situace v ČR. 

„Ukrajinci dobře vědí, že Praha je jejich spolehlivým spojencem od prvního dne rozsáhlé invaze ruské armády. Česká metropole přijala více než sto tisíc našich občanů, které ruská agrese donutila opustit své domovy. Dokud agresor ostřeluje naše města a zabíjí naše děti, jsme vděčni Praze a České republice za to, že se zde naši ukrajinští spoluobčané cítí v bezpečí,“ dodal Chargé d´affaires ukrajinské ambasády Vitalii Usatyi.

Předpokládá se, že pilotní provoz bude fungovat do konce letošního roku. Od ledna roku by měl navázat plný provoz, který by zajišťovalo celkem 40 pracovníků a přibližně 10 tlumočníků. Nové centrum by mělo následně fungovat minimálně do konce roku 2023. Za řízení CNPUU je odpovědná koordinátorka pro strategické řízení, přičemž jednotlivé formy podpory budou úzce konzultovány s odbory pražského magistrátu, kterých se agenda týká.  

Předpokládané náklady na provoz centra podporovaného organizací UNICEF jsou celkem 30 milionů korun. Další náklady (provoz budovy, ostraha, drobné provozní opravy) zůstávají aktuálně v rámci nákladů KACPU, které bude i nadále fungovat pro uprchlíky tak, jako doposud.


Autor: Jan Puci

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Další články
Nahoru