Dnes Sobota - jasno 9°C
Zítra Neděle - jasno 9°C
Sobota 3. 6. 2023
Svátek má Tamara
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Centrum následné podpory ukrajinským uprchlíkům spustilo pilotní provoz
Interiéry Centra následné podpory ukrajinským uprchlíkům. Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

Centrum následné podpory ukrajinským uprchlíkům spustilo pilotní provoz

Centrum následné podpory ukrajinským uprchlíkům (CNPUU) v pražských Vysočanech odbavilo v rámci pilotního provozu za dva dny provozu od pondělí padesátku ukrajinských uprchlíků. Novinářům to dnes řekla koordinátorka centra Michaela Márová.

Centrum hlavní město provozuje společně s Dětským fondem OSN (UNICEF) a náklady na jeho provoz se pohybují okolo 30 milionů korun. Provoz je zatím naplánován do konce března. CNPUU funguje paralelně s Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině (KACPU) ve stejné budově.  

Centrum bude Ukrajincům sloužit při řešení různých životních situací týkajících se bydlení, zdraví nebo například vzdělávání jejich dětí. Centrum je umístěno ve třetím patře budovy Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajincům (KACPU) a má také shodnou otevírací dobu.

KACPU bude fungovat i nadále pro přicházející lidi z Ukrajiny tak, jako dříve, nové centrum podpory bude sloužit výhradně pro lidi s již zajištěnou ochranou, kteří mají celý proces přijetí dokončený. KACPU nyní obslouží asi 200 až 300 uprchlíků denně.

CNPUU je určeno lidem z Ukrajiny, kteří již mají za sebou proces udělení víza, avšak potřebují pomoc v oblastech, jako jsou bydlení, zdraví, vzdělávání nebo například ochrana dětí.

„Do Prahy letos přišlo kvůli ruské invazi na Ukrajinu hledat bezpečí více než sto tisíc lidí, velkou část z nich přitom tvoří děti. I to byl jeden z důvodů pro vytvoření místa, kde nejen matky s dětmi naleznou veškeré informace pro řešení různých životních situací. Prvotní, akutní pomoc příchozím z Ukrajiny jsme zvládli a teď je potřeba zaměřit se na dlouhodobější řešení a sladění jejich potřeb s potřebami místních,“ řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Zprovoznění centra podporuje Dětský fond OSN (UNICEF), a to jak finančně, tak i pomocí technické expertízy v rámci širšího partnerství s hlavním městem. Tato spolupráce cílí na podporu ukrajinských uprchlických dětí a jejich rodin prostřednictvím poskytnutí kvalitních služeb a integrace do české společnosti. 

Středisko bude poskytovat nezbytné služby lidem, kteří jsou v Praze již delší dobu, ale potřebují poradit v různých situacích. Jedná se například o pomoc s nalezením sekundárního ubytování nebo vhodné školy pro jejich děti, o poskytnutí poradenství se zaměstnáním, dále o pomoc při zajištění sociální ochrany a příjmů, zdraví či vzdělávání.

Hlavní náplní pracovníků centra bude zabezpečení poradenství nebo asistencí při zajištění nejpotřebnější pomoci v životních situacích, ve kterých se uprchlíci nacházejí.„Centrum následné podpory staví potřeby nejzranitelnějších uprchlíků do středu své činnosti. Je důležitou součástí partnerství UNICEF s hlavním městem Praha, jehož cílem je pomoci třiceti tisícům dětí a jejich rodinám,“ popsala Yulia Oleinik, vedoucí kanceláře UNICEF pro podporu řešení uprchlické situace v ČR. 

„Ukrajinci dobře vědí, že Praha je jejich spolehlivým spojencem od prvního dne rozsáhlé invaze ruské armády. Česká metropole přijala více než sto tisíc našich občanů, které ruská agrese donutila opustit své domovy. Dokud agresor ostřeluje naše města a zabíjí naše děti, jsme vděčni Praze a České republice za to, že se zde naši ukrajinští spoluobčané cítí v bezpečí,“ dodal Chargé d´affaires ukrajinské ambasády Vitalii Usatyi.

Předpokládá se, že pilotní provoz bude fungovat do konce letošního roku. Od ledna roku by měl navázat plný provoz, který by zajišťovalo celkem 40 pracovníků a přibližně 10 tlumočníků. Nové centrum by mělo následně fungovat minimálně do konce roku 2023. Za řízení CNPUU je odpovědná koordinátorka pro strategické řízení, přičemž jednotlivé formy podpory budou úzce konzultovány s odbory pražského magistrátu, kterých se agenda týká.  

Předpokládané náklady na provoz centra podporovaného organizací UNICEF jsou celkem 30 milionů korun. Další náklady (provoz budovy, ostraha, drobné provozní opravy) zůstávají aktuálně v rámci nákladů KACPU, které bude i nadále fungovat pro uprchlíky tak, jako doposud.


Autor: Jan Puci

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

Dnes v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Praha 4: Zapojte se do diskuse o rozvoji městské části

1. června 2023 v 07:42

V červnu se v Praze 4 uskuteční několik veřejných akcí, do kterých se může zapojit veřejnost. Mluvit se bude o ulicích Pujmanové, Podolí, sídlišti Antala Staška a Zátišském potoku, jejich plánovaných proměnách a rozvoji městské části, které Prahu 4 čekají.

Další články
Nahoru