Dnes Neděle - skorojasno -2°C
Zítra Pondělí - oblacno -4°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Centrum následné podpory ukrajinským uprchlíkům spustilo pilotní provoz
Interiéry Centra následné podpory ukrajinským uprchlíkům. Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

Centrum následné podpory ukrajinským uprchlíkům spustilo pilotní provoz

Centrum následné podpory ukrajinským uprchlíkům (CNPUU) v pražských Vysočanech odbavilo v rámci pilotního provozu za dva dny provozu od pondělí padesátku ukrajinských uprchlíků. Novinářům to dnes řekla koordinátorka centra Michaela Márová.

Centrum hlavní město provozuje společně s Dětským fondem OSN (UNICEF) a náklady na jeho provoz se pohybují okolo 30 milionů korun. Provoz je zatím naplánován do konce března. CNPUU funguje paralelně s Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině (KACPU) ve stejné budově.  

Centrum bude Ukrajincům sloužit při řešení různých životních situací týkajících se bydlení, zdraví nebo například vzdělávání jejich dětí. Centrum je umístěno ve třetím patře budovy Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajincům (KACPU) a má také shodnou otevírací dobu.

KACPU bude fungovat i nadále pro přicházející lidi z Ukrajiny tak, jako dříve, nové centrum podpory bude sloužit výhradně pro lidi s již zajištěnou ochranou, kteří mají celý proces přijetí dokončený. KACPU nyní obslouží asi 200 až 300 uprchlíků denně.

CNPUU je určeno lidem z Ukrajiny, kteří již mají za sebou proces udělení víza, avšak potřebují pomoc v oblastech, jako jsou bydlení, zdraví, vzdělávání nebo například ochrana dětí.

„Do Prahy letos přišlo kvůli ruské invazi na Ukrajinu hledat bezpečí více než sto tisíc lidí, velkou část z nich přitom tvoří děti. I to byl jeden z důvodů pro vytvoření místa, kde nejen matky s dětmi naleznou veškeré informace pro řešení různých životních situací. Prvotní, akutní pomoc příchozím z Ukrajiny jsme zvládli a teď je potřeba zaměřit se na dlouhodobější řešení a sladění jejich potřeb s potřebami místních,“ řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Zprovoznění centra podporuje Dětský fond OSN (UNICEF), a to jak finančně, tak i pomocí technické expertízy v rámci širšího partnerství s hlavním městem. Tato spolupráce cílí na podporu ukrajinských uprchlických dětí a jejich rodin prostřednictvím poskytnutí kvalitních služeb a integrace do české společnosti. 

Středisko bude poskytovat nezbytné služby lidem, kteří jsou v Praze již delší dobu, ale potřebují poradit v různých situacích. Jedná se například o pomoc s nalezením sekundárního ubytování nebo vhodné školy pro jejich děti, o poskytnutí poradenství se zaměstnáním, dále o pomoc při zajištění sociální ochrany a příjmů, zdraví či vzdělávání.

Hlavní náplní pracovníků centra bude zabezpečení poradenství nebo asistencí při zajištění nejpotřebnější pomoci v životních situacích, ve kterých se uprchlíci nacházejí.„Centrum následné podpory staví potřeby nejzranitelnějších uprchlíků do středu své činnosti. Je důležitou součástí partnerství UNICEF s hlavním městem Praha, jehož cílem je pomoci třiceti tisícům dětí a jejich rodinám,“ popsala Yulia Oleinik, vedoucí kanceláře UNICEF pro podporu řešení uprchlické situace v ČR. 

„Ukrajinci dobře vědí, že Praha je jejich spolehlivým spojencem od prvního dne rozsáhlé invaze ruské armády. Česká metropole přijala více než sto tisíc našich občanů, které ruská agrese donutila opustit své domovy. Dokud agresor ostřeluje naše města a zabíjí naše děti, jsme vděčni Praze a České republice za to, že se zde naši ukrajinští spoluobčané cítí v bezpečí,“ dodal Chargé d´affaires ukrajinské ambasády Vitalii Usatyi.

Předpokládá se, že pilotní provoz bude fungovat do konce letošního roku. Od ledna roku by měl navázat plný provoz, který by zajišťovalo celkem 40 pracovníků a přibližně 10 tlumočníků. Nové centrum by mělo následně fungovat minimálně do konce roku 2023. Za řízení CNPUU je odpovědná koordinátorka pro strategické řízení, přičemž jednotlivé formy podpory budou úzce konzultovány s odbory pražského magistrátu, kterých se agenda týká.  

Předpokládané náklady na provoz centra podporovaného organizací UNICEF jsou celkem 30 milionů korun. Další náklady (provoz budovy, ostraha, drobné provozní opravy) zůstávají aktuálně v rámci nákladů KACPU, které bude i nadále fungovat pro uprchlíky tak, jako doposud.


Autor: Jan Puci

Na holešovickém nádraží se našel mrtvý muž, zřejmě umrzl

Dnes v 17:50

V areálu holešovického nádraží v Praze 7 byl kolem nedělního poledne nalezen mrtvý muž. Vše zatím nasvědčuje tomu, že s největší pravděpodobností umrzl. Podle sdělení pražské policie bylo cizí zavinění vyloučeno, stejně jako srážka s vlakem. 

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

30. listopadu 2023 v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

30. listopadu 2023 v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

30. listopadu 2023 v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Další články
Nahoru