dnes
Pondělí - prehanky-snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
9°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Centrum Prahy ovládnou flašinetáři z různých koutů Evropy
I v rámci loňského ročníku se festivalu se konal koncert na Kampě. Foto: archiv NM

Centrum Prahy ovládnou flašinetáři z různých koutů Evropy

Národní muzeum přichystalo na léto originální akci, která vrátí do centra Prahy atmosféru zábav 19. století. Mezinárodní festival flašinetářů Flašinet žije! pořádá Národní muzeum již druhým rokem za účasti hráčů z několika evropských zemí. V úterý 11. srpna se v srdci Prahy uskuteční tři koncerty. Každý na jiném místě a každý jinak žánrově vyhraněný. Vstup je zdarma.

Během druhého ročníku festivalu Flašinet žije! se flašinetáři z Čech, Německa, Rakouska, Švýcarska, Slovenska a Francie pokusí vyvrátit zažité představy o flašinetech jako nástrojích nevalné zvukové i technické kvality.

Celá akce zároveň upozorní na samotný fenomén flašinetů, který býval neodmyslitelnou součástí všech venkovních zábav předminulého století a jehož tradice je dnes udržována díky nepočetné skupině nadšenců z celé Evropy.  

 „Flašinet neboli kolovrátek je mechanický hudební nástroj, kde je hlavním pohonem lidské sádlo a čistý vzduch,“ přibližuje flašinetář Jan Bondra princip dřevěných hracích strojků opatřených ruční klikou a vzduchovými píšťalami. Médium, na kterém jsou skladby zaznamenány, je u flašinetu váleček s kolíčky, u jiných typů hracích strojů je jím perforovaný papír.

Tři koncerty v centru Prahy

Zvuky kouzelných hracích strojků se rozezní v 10 hodin na Kampě u Karlovu mostu. Na festivalovém koncertu v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí si od 14 hodin mohou návštěvníci poslechnout, jak flašinety zvládají díla klasické hudby.

 „Skutečnosti, které z tohoto koncertu dělají jedinečný zážitek, jsou paradoxně technické limity flašinetů. Hrací strojky musí i s veškerými omezeními obsáhnout toho, co mnohačlenné orchestry,“ říká Emanuele Gadaleta, ředitel Českého muzea hudby.

Večerní koncert v Českém muzeu hudby od 19 hodin nebude omezen žánrem. Operetní melodie, hašlerovky i raně jazzové skladby zazní v podání nejen flašinetů, ale i jazýčkových automatofonů a automatického klavíru, takzvané pianoly.    


České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru