dnes
Pátek - zatazeno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Hezky pěšky centrem bez aut. O sobotách
Takto bude Smetanovo nábřeží vypadat o sobotách v květnu a červnu. Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Hezky pěšky centrem bez aut. O sobotách

O sobotách od půlky května do konce června se uzavře pro automobilovou dopravu Smetanovo nábřeží. Provoz tramvají nebude omezen. Pokud se korzo s kulturními a společenskými akcemi osvědčí, město by jej o víkendech mohlo zřídit natrvalo.

Zklidnění dopravy v této turisticky exponované oblasti podporují některá občanská sdružení i podniky a instituce zde sídlící.

Nyní se k němu odhodlali pražští radní, kteří dnes schválili zklidnění Smetanova nábřeží na několik sobot. Nábřeží už bylo v minulosti uzavřeno pro dopravu během jednodenní happeningů.

„Smetanovo nábřeží s kolonami aut přímo u Karlova mostu je ostudou Prahy. V žádné civilizované metropoli nemůže tak významná a cenná ulice sloužit jako zkratka pro automobily,“ říká Iva Pohanková z iniciativy Auto*Mat, která usiluje o přeměnu Smetanova nábřeží v pěší zónu již deset let.

Dopravní režim by během některých květnových a všech červnových sobot odpovídat současnému stavu na náměstí Republiky. Tedy auta by měla smůlu, tramvaje by projely.

Anketa

Je sobotní vytlačení aut ze Smetanova nábřeží dobrý nápad?

48%
(48%)
24%
(24%)

A jakou podobu bude mít program na dočasných pěších zónách. Připravuje se fotografická a filmová dílna, workshop se šicími stroji, módní přehlídky, výstavy studentských prací, literární nebo taneční soboty. Do oživení nábřeží by se měli zapojit studenti vysokých škol a známé osobnosti.

Na Smetanově nábřeží se ve všední den pohybuje nebo jej kříží přes sto tisíc lidí. Dvě třetiny z nich jdou pěšky, jedou v tramvajích nebo na kole. Od roku 1999 se počet chodců na nábřeží snížil o třetinu.


Další články
Nahoru