Centrum Anabell bojuje s poruchami příjmu potravy: Projekt „Vím, proč jím? / Vím, proč jím!“
30. prosince 2015 12:49
Nejvíce jsou ohroženy dívky a mladé ženy, ale tyto poruchy se nevyhýbají ani mužům. K poruchám příjmu potravy se začíná řadit i tzv. záchvatovité přejídání. Jen málokdo ví, že tato onemocnění bio-psycho-sociálního původu mají nejvyšší mortalitu ze všech psychiatrických onemocnění – boj s těmito nemocemi prohraje až 10 % nemocných.
Přesto zůstávají poruchy příjmu potravy často přehlíženy jako údajné výstřelky těch, kteří na sebe chtějí strhnout pozornost. Nemocní se za svůj problém nezřídka velmi stydí a setkávají se s nepochopením svého okolí. Dokonce i jejich blízcí často věří, že problém přece jen zvládnou sami a nechtějí navštívit psychiatra, psychologa či jiného odborníka – nejsou přece „žádní blázni“! A když se jejich situace začne konečně řešit, může být už pozdě.
Ale víme my vůbec, co dělat v situaci, kdy se nám zdá, že máme my nebo někdo z našich blízkých trápení s jídlem? Víme, jak citlivě jednat, jak pomoci? Víme, s kým a kde se poradit?
S těmito otázkami vznikal projekt neziskové organizace Centrum Anabell, z.s. s názvem „Vím, proč jím?/Vím, proč jím!“, který přináší pět krátkých videí na téma poruch příjmu potravy. Videa zachycují příběhy, emoce, možný vývoj nemoci a tematizují i obvyklé výmluvy a popírání nemoci …
…či absurdní všudy přítomné rady, jak zhubnout, kterými nás bombardují média.
Cílem je upozornit na problém, otevřít diskusi na dané téma a hlavně nabídnout odbornou pomoc nemocným (či jejich blízkým) i podporu v setrvání v léčbě a návratu ke spokojenému zdravému životu.
Další důležitou součástí projektu bude zaměření na prevenci realizované v rámci 150 přednášek/workshopů pro 3 000 studentů a studentek.
Více o projektu najdete zde.
Máte-li pocit, že Vy nebo Váš blízký trpí poruchou příjmu potravy, kontaktujte už dnes Anabell: www.anabell.cz