dnes
Pondělí - obcasny-dest
17°C
zítra
Úterý - zatazeno
20°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
15°C
Občanská sdruženíZpravodajství

Centrum Anabell bojuje s poruchami příjmu potravy: Projekt „Vím, proč jím? / Vím, proč jím!“

O anorexii a bulimii už většina z nás nejspíš slyšela. Často ve spojitosti se známou osobností, která nemocí trpěla. Poruchy příjmu potravy se ale neomezují jen na ojedinělé případy modelek. Odborníci uvádí, že některé anorektické znaky se na konci puberty mohou projevit až u 6 % dívek.

Nejvíce jsou ohroženy dívky a mladé ženy, ale tyto poruchy se nevyhýbají ani mužům. K poruchám příjmu potravy se začíná řadit i tzv. záchvatovité přejídání. Jen málokdo ví, že tato onemocnění bio-psycho-sociálního původu mají nejvyšší mortalitu ze všech psychiatrických onemocnění – boj s těmito nemocemi prohraje až 10 % nemocných.

Přesto zůstávají poruchy příjmu potravy často přehlíženy jako údajné výstřelky těch, kteří na sebe chtějí strhnout pozornost. Nemocní se za svůj problém nezřídka velmi stydí a setkávají se s nepochopením svého okolí. Dokonce i jejich blízcí často věří, že problém přece jen zvládnou sami a nechtějí navštívit psychiatra, psychologa či jiného odborníka – nejsou přece „žádní blázni“! A když se jejich situace začne konečně řešit, může být už pozdě.

 

Ale víme my vůbec, co dělat v situaci, kdy se nám zdá, že máme my nebo někdo z našich blízkých trápení s jídlem? Víme, jak citlivě jednat, jak pomoci? Víme, s kým a kde se poradit?

 

S těmito otázkami vznikal projekt neziskové organizace Centrum Anabell, z.s. s názvem „Vím, proč jím?/Vím, proč jím!“, který přináší pět krátkých videí na téma poruch příjmu potravy. Videa zachycují příběhy, emoce, možný vývoj nemoci a tematizují i obvyklé výmluvy a popírání nemoci …

…či absurdní všudy přítomné rady, jak zhubnout, kterými nás bombardují média.

 

Cílem je upozornit na problém, otevřít diskusi na dané téma a hlavně nabídnout odbornou pomoc nemocným (či jejich blízkým) i podporu v setrvání v léčbě a návratu ke spokojenému zdravému životu.

 

Další důležitou součástí projektu bude zaměření na prevenci realizované v rámci 150 přednášek/workshopů pro 3 000 studentů a studentek.
Více o projektu najdete zde.

Máte-li pocit, že Vy nebo Váš blízký trpí poruchou příjmu potravy, kontaktujte už dnes Anabell: www.anabell.czKoncert pro Nicolase

16. května 2019 v 08:58

Spolek Art4rent zve v neděli 16. června na koncert do Music klubu Joe. Umělci vystoupí bez nároku na honorář a výtěžek půjde na úhradu dětského stacionáře.

Další články
Nahoru