dnes
Středa - zatazeno
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - snih
4°C
Podívejte se na Pavla Béma v gorilí masce. Propagoval běh, jehož další ročník je tuto sobotu
Před třemi lety si při prezentaci charitativního běhu nasadil tehdejší primátor Pavel Bém gorilí masku. Vpravo je ředitel zoo Miroslav Bobek. Foto: archiv MHMP

Podívejte se na Pavla Béma v gorilí masce. Propagoval běh, jehož další ročník je tuto sobotu

Čtvrtý ročník charitativní akce pro jednotlivce i celé rodiny Běh pro gorily se uskuteční již tuto sobotu. Startuje se tradičně z Hradčanského náměstí a běžce i chodce, například maminky s kočárky, čeká trasa dlouhá 4,6 kilometru. Cílovou stanicí bude letos Václavské náměstí.

Jak je to s gorilami?

Situace goril v tropických deštných lesích střední Afriky je velmi vážná a některé poddruhy jsou na samém pokraji vyhubení.

Ve volné přírodě žije odhadem 150 000 až 200 000 goril nížinných. Za posledních dvacet až dvacet pět let se jejich stavy snížily o 60 procent.

V nejbližších několika desetiletích, a možná dokonce ještě dříve, jim hrozí vyhynutí.

Závod bude odstartován ve 14 hodin a po cestě bude připraveno melounové občerstvení. Vyhlášení vítězů se bude konat na Václavském náměstí v 15.30 a následně dojde k předání finančního výtěžku řediteli zoologické zahrady Miroslavu Bobkovi. Program zpestří vystoupení skupin Eddie Stoilow, And the End a dalších.

Gorilí běžci si mohou vybrat ze dvou druhů startovného – za 500 Kč získají tradiční gorilí masku, neznačkové triko Běhu pro gorily a jednorázové vstupné do Zoo Praha. Za startovné 1000 Kč účastníci obdrží masku, značkové triko Nike a jednorázové vstupné do Zoo Praha.

Letošního ročníku Běhu pro gorily se zúčastní také kamerunský spolupracovník Zoo Praha Manfred Epanda Aimé, který absolvuje sérii přednášek na pražských středních školách. Na nich českým studentům přiblíží problematiku ochrany přírody v Kamerunu a Toulavého autobusu.

Pavel Bém v gorilí masce

Veškerý výtěžek ze startovného půjde právě na projekt Toulavý autobus, který vozí školáky z pralesních oblastí Kamerunu na exkurze do Limbe či do Mefou, aby v tamních záchranných stanicích absolvovaly vzdělávací program, ale zejména spatřily gorily nikoli jako maso na talíři, nýbrž jako fascinující živé tvory. Takový životní zážitek pomáhá změnit jejich postoj nejen ke gorilám, ale také k samotné ochraně přírody.

Startovné je zároveň slosovatelné a jeden šťastlivec může získat hlavní cenu, a tou je zájezd pro 2 osoby do Keni.Soutěžit se bude i o nejhezčí a nejpropracovanější gorilí kostým. Výherce této soutěže získá jízdní kolo.

V loňském roce se charitativní akce Běh pro gorily zúčastnilo rekordních 568 účastníků. Výtěžek 284 000 Kč pomohl k uvedení Toulavého autobusu do života. Také díky pomoci účastníků loňského ročníku Běhu pro gorily se Toulavý autobus mohl letos v lednu poprvé vydat na cestu za gorilami.

Zájemci o letošní běh se mohou bezplatně registrovat na webových stránkách www.behprogorily.cz.


Autor: Renata Rákosová

Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Praha 6 chystá řadu akcí, kterými připomene sto let od vzniku republiky

11. ledna 2018 v 15:46

Praha 6 při příležitosti stého výročí vzniku samostatného Československa pořádá celou řadu kulturních a vzpomínkových akcí, které jsou rozloženy do celého roku.

Další články
Nahoru