Dnes Čtvrtek - polojasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Centrem oslav 17. listopadu je od rána Národní třída
Na Národní třídě od rána přibývají svíčky. Foto: Jan Puci

Centrem oslav 17. listopadu je od rána Národní třída

Na Národní třídě u pamětní desky na místě, kde komunistická policie v roce 1989 násilně potlačila studentský průvod, od čtvrtečního rána lidé zapalují svíčky. Postupně se na místě střídají politici.

Kolem osmé hodiny dorazil k desce předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš, který výročí sametové revoluce využil ke kritice vlády a médií.

Politici, kteří se po revoluci dostali k moci a dnes opět vládnou, to podle něj nezvládli. Demokracie je jen jedna a někdo se ji tady snaží zprivatizovat, řekl Babiš. Sametová revoluce podle něj znamená svobodu k vyjadřování, volbám, cestování a podnikání. 

V devět hodin na místo dorazili představitelé vedení Prahy – primátor Bohuslav Svoboda (ODS), náměstek primátora Petr Hlaváček (STAN), náměstkyně primátora Jana Komrsková (Piráti), náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09), radní hl Michal Hroza (TOP 09), radní Antonín Klecanda (STAN), radní Daniel Mazur (Piráti) i radní Adam Zábranský (Piráti).

Před jedenáctou hodinou dorazí například místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček nebo ministr dopravy Martin Kupka (oba ODS).

„Pokládám dnešní den za důležitou připomínku nejšťastnějších událostí našich novodobých dějin. Díky politickým a společenským změnám započatým 17. listopadu 1989 se těšíme svobodným poměrům. Můžeme svobodně vyjadřovat naše názory a jít za svými cíli a sny. Podařilo se nám obstát v mnoha historických zkouškách. Naposledy v jasném postoji k ruské agresi na Ukrajině i vůči teroristickým útokům v Izraeli. Je na nás, abychom nedopustili relativizaci hodnot demokratického světa a s kritickým úsudkem bojovali se změtí dezinformací, polopravd a ideologických nesmyslů," sdělil Kupka.

Na Národní třídě bude živo celý den. Korzo Národní, organizované už podesáté Spolkem Díky, že můžem, nabídne více než sto programových částí, do kterých se zapojí přes čtyři sta účinkujících.   

Na Národní třídě nebude chybět Obývák Václava Havla nebo Sametový brunch, který začne v 10 hodin a zahraje k němu orchestr ČVUT.

Výtěžek z prodeje brunche, který se koná ve spolupráci s Antonínovým pekařstvím, poputuje na pomoc matkám samoživitelkám, které podporuje organizace Fandi mámám. 

V 17:11 zazní Modlitba pro Martu v podání Hany Holišové, kterou doprovodí živě malovaný videomapping. Letošní jubilejní ročník pořádaný pod heslem Časy se mění zároveň nabídne i řadu novinek. Ty se zaměří na aktuální témata a společenské výzvy ve formě debat, divadla, instalací a výstav, vzdělávacích přednášek i workshopů. 

V Divadle X10 proběhne v 17:45 debata Velká krize médií šéfredaktorů předních českých médií. Od 17:45 na Národní třídě zazní na Pravda a Láska stage koncert zpěvačky Lenny, která symbolicky uzavře den oslav. Podrobný program najdete na www.korzonarodni.cz


Autor: puc

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

23. července 2024 v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru