Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 1°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Centrem oslav 17. listopadu je od rána Národní třída
Na Národní třídě od rána přibývají svíčky. Foto: Jan Puci

Centrem oslav 17. listopadu je od rána Národní třída

Na Národní třídě u pamětní desky na místě, kde komunistická policie v roce 1989 násilně potlačila studentský průvod, od čtvrtečního rána lidé zapalují svíčky. Postupně se na místě střídají politici.

Kolem osmé hodiny dorazil k desce předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš, který výročí sametové revoluce využil ke kritice vlády a médií.

Politici, kteří se po revoluci dostali k moci a dnes opět vládnou, to podle něj nezvládli. Demokracie je jen jedna a někdo se ji tady snaží zprivatizovat, řekl Babiš. Sametová revoluce podle něj znamená svobodu k vyjadřování, volbám, cestování a podnikání. 

V devět hodin na místo dorazili představitelé vedení Prahy – primátor Bohuslav Svoboda (ODS), náměstek primátora Petr Hlaváček (STAN), náměstkyně primátora Jana Komrsková (Piráti), náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09), radní hl Michal Hroza (TOP 09), radní Antonín Klecanda (STAN), radní Daniel Mazur (Piráti) i radní Adam Zábranský (Piráti).

Před jedenáctou hodinou dorazí například místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček nebo ministr dopravy Martin Kupka (oba ODS).

„Pokládám dnešní den za důležitou připomínku nejšťastnějších událostí našich novodobých dějin. Díky politickým a společenským změnám započatým 17. listopadu 1989 se těšíme svobodným poměrům. Můžeme svobodně vyjadřovat naše názory a jít za svými cíli a sny. Podařilo se nám obstát v mnoha historických zkouškách. Naposledy v jasném postoji k ruské agresi na Ukrajině i vůči teroristickým útokům v Izraeli. Je na nás, abychom nedopustili relativizaci hodnot demokratického světa a s kritickým úsudkem bojovali se změtí dezinformací, polopravd a ideologických nesmyslů," sdělil Kupka.

Na Národní třídě bude živo celý den. Korzo Národní, organizované už podesáté Spolkem Díky, že můžem, nabídne více než sto programových částí, do kterých se zapojí přes čtyři sta účinkujících.   

Na Národní třídě nebude chybět Obývák Václava Havla nebo Sametový brunch, který začne v 10 hodin a zahraje k němu orchestr ČVUT.

Výtěžek z prodeje brunche, který se koná ve spolupráci s Antonínovým pekařstvím, poputuje na pomoc matkám samoživitelkám, které podporuje organizace Fandi mámám. 

V 17:11 zazní Modlitba pro Martu v podání Hany Holišové, kterou doprovodí živě malovaný videomapping. Letošní jubilejní ročník pořádaný pod heslem Časy se mění zároveň nabídne i řadu novinek. Ty se zaměří na aktuální témata a společenské výzvy ve formě debat, divadla, instalací a výstav, vzdělávacích přednášek i workshopů. 

V Divadle X10 proběhne v 17:45 debata Velká krize médií šéfredaktorů předních českých médií. Od 17:45 na Národní třídě zazní na Pravda a Láska stage koncert zpěvačky Lenny, která symbolicky uzavře den oslav. Podrobný program najdete na www.korzonarodni.cz


Autor: puc

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Dnes v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

27. listopadu 2023 ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru