Dnes Čtvrtek - jasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Centrální park na Jižním Městě se dočká úprav. Přibudou tam cesty, toalety, mobiliář i kavárna
Revitalizace západní části Centrálního parku Jižní Město v Praze 11 byla dokončena v roce 2019. Foto: archiv HMP

Centrální park na Jižním Městě se dočká úprav. Přibudou tam cesty, toalety, mobiliář i kavárna

Pražský magistrát plánuje úpravy Centrálního parku na Jižním Městě, který se nachází mezi stanicemi metra Opatov a Háje. Pražští radní v pondělí rozhodli o zadání tendru na úpravy s odhadovanou hodnotou 78 milionů korun bez DPH. O vypsání soutěže budou ještě příští týden hlasovat zastupitelé. Metropole v parku plánuje vybudovat například kavárnu, toalety nebo amfiteátr.

Radní hl. m. Prahy na svém pondělním zasedání odsouhlasili záměr k dostavbě Centrálního parku na Jižním Městě v Praze 11. Nedokončenou střední část parku doplní zcela nové cesty pro pěší, cyklostezky nebo například kavárna včetně zázemí a WC pro veřejnost. 

Práce by se zde měly uskutečnit v následujících dvou letech a hlavní město bude do parku investovat podle předpokladů 78 milionů korun bez DPH. Záměr by mělo příští týden ve čtvrtek projednat pražské zastupitelstvo. Následně vypíše pražský magistrát veřejnou zakázku na zhotovitele. 

„Investice 78 milionů na rozvoj parku na Jižním Městě je skvělá zpráva pro obyvatele Prahy 11 a všechny, kdo tento park využívají k reakci. Dostavba se bude týkat střední části, kde vzniknou nové cyklostezky, cesty, pítka, mlžítka a třeba gril. Dojde k propojení a ucelení celého parku, který tak výrazně zvýší komfort pro své návštěvníky,“ uvedl náměstek primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN). 

Do parku bude doplněna vybavenost v centrální ploše, vzniknou zde nové cesty pro chodce a také cyklostezky. Součástí zakázky bude mimo jiné vybudování kavárny včetně zázemí, WC, altánu či pódia. 

Zároveň bude instalován nový mobiliář nebo mlhoviště, gril a pítko. Vyměněno bude také veřejné osvětlení. Pražané se také dočkají nového parkového trávníku, stromů a dalších rostlin. 

„Významně se rozšíří zeleň, budou se sázet nové stromy, keře, okrasné rostliny a dojde také k vysazení nového trávníku. Postavíme také kavárnu s altánem, s podiem a zázemím toalet pro návštěvníky parku. Díky tomu park bude atraktivnější pro sportovce, rodiny s dětmi a seniory. Nově tak vzniká prostor pro pořádání koncertů a různých společenských akcí,“ dodal náměstek Petr Hlubuček. 

Záměr hlavní město projednalo také s Prahou 11, která chce park využívat k společensko–sportovním rekreačním aktivitám. Podle starosty Jiřího Dohnala (Piráti) městská část projekt vítá. 

„Spolupráce s metropolí je dlouhodobá, za poslední etapu dostavbu centrálního parku jsem rád. Místo ožije jako veřejný prostor, do projektu byly doplněny prvky, které si obyvatelé přáli,“ uvedl. 

Předpokládaná hodnota veřejné zakázky na výběr zhotovitele je stanovena ve výši 78 milionů korun bez DPH. Cena přitom zahrnuje samotné práce, studii, projektovou a inženýrskou činnost a technický dozor. Práce by se zde měly uskutečnit v několika etapách a ukončeny by měly být v roce 2024.

Dokončení parku ocenil i předseda klubu zastupitelů hnutí ANO na hlavním městě Ondřej Prokop s tím, že i on sám roky na magistrátu na projektu pracoval.

„Díky Petru Hlubučkovi se blížíme realizaci poslední etapy, která definitivně parkem spojí metro Opatov a Háje. Je dobře, že u takových projektů dokáže spolupracovat koalice s opozicí,“ řekl.


Autor: Jan Puci

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Dnes ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Vinobraní na Máchalce 2023

Dnes v 11:26

Vyvrcholením vinařského roku v Praze 9 bude Vinobraní na Máchalce jako součást Svatováclavských slavností. Víno, burčák, dobré jídlo a muzika od pátku do neděle 22. – 24. září.

Den stromů u Stodůleckého rybníka

Dnes v 11:25

Tradiční Den stromů v Centrálním parku u Stodůleckého rybníka se koná ve čtvrtek 5. října od 9 do 14 hodin.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 39. týden

Dnes v 11:12

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Praha 14: Kurzy sebeobrany zdarma

Dnes v 07:33

V rámci programu prevence kriminality pořádá radnice Prahy 14 kurzy sebeobrany zdarma.

Setkání: Stromy u tramvajové trati na Dědinu

Dnes v 07:15

Stavba tramvajové tratě na Dědinu jde do finále a před zahájením provozu se bude Technická správa komunikací věnovat stávajícím dřevinám – potřebnému ošetření, pěstebním opatřením a výsadbě nových dřevin v případě kácení.

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

Včera ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Vzpomínky na Maďarsko v Maňáně

Včera v 15:50

Poslední akcí letošního ročníku tradiční kampaně Prahy 14 Setkání kultur bude cestopisná beseda v kavárně Maňána na Černém Mostě.

Další články
Nahoru