Dnes Neděle - oblacno 8°C
Zítra Pondělí - oblacno 7°C
Neděle 21. 4. 2024
Svátek má Alexandra
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Centrální městské části mají výhrady k úpravám systému parkování
Parkování v centru Prahy. Foto: archiv

Centrální městské části mají výhrady k úpravám systému parkování

Pražské centrální městské části mají výhrady k úpravám systému zón placeného stání, které připravuje vedení hlavního města. Vyplývá to z vyjádření zástupců radnic a připomínek, které mohly městské části do minulého týdne magistrátu posílat. Radnicím se nelíbí například to, že podle návrhu by v modrých zónách mohly parkovat vozy zásobování. Praha 3 či Praha 7 kritizují i záměr zrušení krátkodobého návštěvnického parkování v modrých zónách a jeho nahrazení hodinovým kreditem.

Návrh úprav, který magistrát rozeslal městským částem začátkem loňského prosince, zahrnuje například celoměstské parkovací karty pro návštěvníky, možnost pro rezidenty platit méně za menší oblast povoleného parkování, umožnění měsíčních plateb nebo zvláštní povolení pro zásobování či pečovatele. Ruší také přenosná parkovací oprávnění nebo parkování zdarma pro elektromobily.

Městské části mohly návrh připomínkovat do konce ledna, magistrát nyní jejich podněty vypořádá a následně by o úpravě systému zón měla hlasovat rada hlavního města. Jelikož jde o nařízení, a nikoliv městskou vyhlášku, pro její schválení stačí souhlas radních a není potřeba schválení v zastupitelstvu.

Radnice podle vyjádření svých zástupců poslaly k úpravám velké množství připomínek. Centrálním částem se nelíbí zejména zavedení zvláštního povolení k parkování v modrých zónách pro vozy zásobování, podle radního Prahy 1 pro dopravu Vojtěcha Ryvoly (nez., dříve ANO) to bude komplikovat parkování místních obyvatel. K zásobování mají výhrady i Praha 2 či Praha 3.

Praha 2 naopak podporuje návrh zavedení kreditu 120 hodin ročně pro návštěvy, který má nahradit parkování návštěv v modrých zónách s využitím virtuálních parkovacích hodin. To se naopak nelíbí vedeni Prahy 3, podle kterého je stávající způsob zavedený a zásadně parkování nekomplikuje. „Zavedení hodinového kreditu rezidenta vnímáme jako nadbytečný krok, který stávající systém zbytečně komplikuje,“ stojí v připomínkách radnice. Zachování možnosti parkování pro návštěvy v modrých zónách na jednu hodinu požaduje i Praha 5.

Nová pravidla jako celek kritizuje vedení Prahy 7. „Návrh nových pravidel zón placeného stání bohužel nepřináší žádné zásadní zlepšení současného stavu," uvedl její místostarosta Pavel Zelenka (Praha Sobě).

Navržené parkování pro návštěvy podle něj systém uživatelsky výrazně zkomplikuje, protože rezidenti budou muset do systému zadávat registrační značky svých návštěv a hlídat si limit 120 hodin ročně. „Podobně se komplikuje i systém zásobování, který vyžaduje vkládat konkrétní registrační značky zásobujících aut do systému, což v praxi pro provozovny bude obtížně splnitelné, neboť je zásobují různá auta různých dodavatelů," dodal.

Za přínos návrhu Zelenka považuje to, že by si cenu za parkování podle nových pravidel mohly městské části určovat samy, což vítá i Praha 1 či Praha 5. Naopak Praha 3 či Praha 2 to kritizují. „Takové rozhodnutí považujeme za nesystémové, a to i s ohledem na hraniční oblasti jednotlivých městských částí, ve kterých by pak vznikal rozdíl v ceně parkování. Parkovací pravidla by měla být spravedlivá pro všechny," uvedl radní Prahy 2 pro dopravu Tomáš Halva (TOP 09).

Návrh, který magistrát rozeslal, zatím neobsahoval případné úpravy cen, o těch plánuje vedení města ještě jednat. Nyní platí rezidenti za roční parkovací kartu 1200 korun, což například pražští Zelení kritizují jako částku s ohledem na obvyklé ceny záborů veřejného prostoru příliš nízkou.

Zóny placeného stání se v hlavním městě v moderní podobě poprvé zavedly v roce 1996 v části Prahy 1, kde se snaha o regulaci dopravy objevila už v roce 1982. Následně se rozšířily a fungují v Praze 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 16 a 22. Na parkovném vybere magistrát ročně kolem půl miliardy korun.


Autor: ČTK

Praha 6: Jak řešit pěší propojení Kladenské a Africké ulice

Včera ve 12:09

Pokud se chcete zapojit do rozhodování, která ze tří uvažovaných variant má šanci na realizaci, přijměte pozvání na veřejné setkání v úterý 23. dubna v 17 hodin u trafačky za domem na adrese Kladenská 12.

Děti rozdají smajlíky a mračouny

Včera v 08:07

Akce Smajlík vrací do ulic Prahy 4. Dopravně preventivní akci pořádá radnice a Policie České republiky. Děti si opět připravily pro řidiče smajlíky a mračouny.

V úseku Hradčanská – Strossmayerovo náměstí nahradí tramvaje autobusy

15. dubna 2024 v 10:22

Od středy 17. dubna do neděle 28. dubna bude z důvodu oprav přerušen tramvajový provoz v úseku Hradčanská – Strossmayerovo náměstí.

Praha 6: Přestupky nově vyřešíte v Poliklinice Pod Marjánkou

8. dubna 2024 v 07:17

Ve dnech 18. a 19. dubna bude pro veřejnost uzavřený odbor přestupkového řízení, protože se bude stěhovat z adresy Dr. Zikmunda Wintra 768/20 do Polikliniky Pod Marjánkou.

Další články
Nahoru