Dnes Neděle - polojasno 28°C
Zítra Pondělí - skorojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Centrální městské části chtějí deklarací dosáhnout, aby Praha změnila přístup k závadovým osobám
Pěší zóna u stanice metra Anděl patří mezi oblasti, kde se na chování některých lidí objevuje velké množství stížností. Foto: Jan Puci

Centrální městské části chtějí deklarací dosáhnout, aby Praha změnila přístup k závadovým osobám

Zástupci městských částí Praha 1, 2 a 5 včera zveřejnili desetibodovou deklaraci, kterou požadují, mimo jiné, zlepšení komunikace hlavního města v oblasti protidrogové politiky. Chtějí rozšířit služby pro drogově závislé a lidi bez domova i do lokalit mimo centrum metropole a požadují účinné postihy pro dlouhodobě problémové osoby, především obnovit možnost vykázat je kvůli přestupkům. Radní hlavního města Milena Johnová (Praha Sobě) pro ČTK uvedla, že represí se problém pouze přesune.

„Praha bojuje s velkým nárůstem drogově závislých i lidí bez domova a největší zátěž dlouhodobě nesou ulice, parky i dětská hřiště Prahy 5. Situaci magistrát řeší laxně, bohužel se tu setrvačně sypou peníze do systému, který zcela evidentně selhává. Ačkoli se s ním snažíme komunikovat, výsledky to přináší minimální. Je evidentní, že odpovědní nevnímají naléhavost situace. Je to setrvačnost, odtržení od reality běžných obyvatel, od našeho veřejného prostoru. Proto jsem přišla s touto iniciativou. Pan primátor Hřib a jeho radní by se měli přijít podívat, s čím se obyvatelé Pětky denně potýkají,“ uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS). 

deklarace-mc-praha-1-2-a-5

Podepsaná deklarace. Foto: MČ Praha 5

Navýšení počtu kontaktních center mimo centrální městské části podporuje i starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN). „Studie i zahraniční zkušenosti ukazují, že velká centra, jako je například U Bulhara, nejsou dobrým řešením a že atomizace a decentralizace služeb vedou k daleko větší adresnosti a efektivnosti. Problémy s lidmi bez domova a drogově závislými nemohou řešit jen centrální městské části,“ uvedl. 

Vedení radnice Prahy 2 chce kromě decentralizace služeb navíc revidovat obecně závazné vyhlášky související s pohybem a koncentrací osob vykazujících závadové chování ve veřejném prostoru.

Uvítalo by i legislativní změny, které by městům a městským částem dalo větší pravomoci při omezování pohybu rizikových skupin obyvatel.

Možnost samospráv vykázat z jejich území až na tři měsíce osoby, které opakovaně páchaly vybrané typy přestupků, platila mezi lety 2013 a 2017. Zanikla s novým zákonem o přestupcích. Její pokračování tehdy kritici označili za neústavní, některé obce naopak zrušení trestu kritizovaly. 

„Požadujeme revizi obecně závazných vyhlášek souvisejících s touto problematikou. Zde je rozhodně prostor ke zlepšení. Uvítali bychom také návrat institutu vykázání. V rámci novelizace přestupkového zákona radnice přišly o možnost problémové lidi z území městské části vykázat. Byla to chyba. Strážníci městské policie tím ztratili jedinou možnost, jak efektivně postihovat dlouhodobě problémové osoby či drogově závislé. Hlavní město by se o to mělo se svou zákonodárnou iniciativou zasadit,“ uvedla starostka druhé městské části Jana Černochová (ODS).

Podle ní je přáním městských částí, které podepsaly deklaraci, docílit toho, aby hlavní město, potažmo Svaz měst a obcí, po říjnových volbách podaly nové Poslanecké sněmovně návrh na obnovení zákazu pobytu.

Podle městské radní Johnové představilo vedení metropole koncem srpna městským částem návrh zahrnující vybudování sedmi nebo osmi kontaktních center a nyní čeká na připomínky.

„Magistrát nemůže městské části k ničemu nutit, může ale poskytnout pomoc s realizací konkrétních záměrů – odborně i finančně," uvedla.

Dodala, že bude ráda za konkrétní návrhy městských částí. „Pouhou represí problém nezmizí, pouze se přesouvá. Za magistrát jsme připraveni a děláme vše, co je potřeba, ale bez vzájemné spolupráce mezi starosty a starostkami městských částí se nikam neposuneme," míní.

„My spolupracujeme, měly by i části, kde zatím žádná centra nemají. Starosta, který přijde se zřízením kontaktního centra, je mrtvý starosta. Ale když se udělá takové centrum malé, nemusí to být tak problematické. Skutečně se musí zapojit i ostatní, decentralizace takových služeb je nutná,“ reagoval Hejma, podle kterého Praha 1 proti samotné existenci center není a dává finanční prostředky na nízkoprahové aktivity.

Na Hejmu navázal 1. místostarosta Prahy 1 pro sociální věci Petr Burgr (My, co tady žijeme). „Lidé, kteří mají jiný styl života, samozřejmě mají svou důstojnost, ale tu mi nemůžeme zachraňovat na úkor ostatních,“ uvedl.

Pátečního představení deklarace se zúčastnil o Jan Vondráček, iniciátor petice Chceme Prahu 5 bezpečnou a čistou!, kterou podepsalo v elektronické podobě už 550 a v papírové podobě dokonce 2000 lidí. Petice vznikla v reakci na špatné zkušenosti lidí, kteří žijí v okolí kontaktní a poradenské centrum závislostí v Mahenově ulici.

„Letos v březnu jsem napsal otevřený dopis starostce Zajíčkové. Bydlím v blízkosti Mahenovy ulice už dvacet let. Kontaktní centrum nás ničí, máme z toho strach. Je špatné, když naše děti musí denně vidět osoby, které si mezi auty aplikují drogy, kálí tam nebo onanují,“ uvedl. 

V deklaraci je zmíněn také vznik jednotného informačního systému klientů nestátních neziskových organizací, zamezení zneužívání substituční léčby drogově závislými, větší zapojení městských částí do přípravy koncepčních dokumentů nebo posílení aktivity strážníků a policistů v rizikových lokalitách. 

K informačnímu systému se vyjádřil radní Prahy 2 pro bezpečnost Michal Zuna (TOP 09). „Nikdo vlastně neví, kolik je v Praze celkem těchto závadových osob. Kladem takového sytému je především přehled efektivity poskytovaných služeb a dotací, aby magistrát a městské části měly informace, jaké prostředky a přesně do čeho jsou vynakládány. Je to transparentní a přispělo by to k lepšímu cílení pomoci, třeba nabídek práce,“ uvedl.


Autor: Jan Puci

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru