dnes
Středa - zatazeno
26°C
zítra
Čtvrtek - jasno
30°C
pozítří
Pátek - skorojasno
30°C
Centrální část Stromovky prokoukla, dvouletá rekonstrukce je u konce
ZpravodajstvíKomerční sdělení
V centrální části Stromovky je soustava rybníků. Foto: MHMP

Centrální část Stromovky prokoukla, dvouletá rekonstrukce je u konce

Celková rekultivace parku Stromovka byly po dvou letech ukončena. Náklady na všechny práce se vyšplhaly na 71,5 milionu korun. 

Nejprve se v roce 2015 opravovaly stávající tři rybníky včetně historické Rudolfovy štoly, kterou se všechny vodní plochy ve Stromovce napájí. V roce 2016 byly na místě nejvíce podmáčených luk vybudovány dva nové rybníky o celkové ploše více než 13 200 m2, rovněž byla prokopána nová vodní koryta propojující  staré a nové rybníky do jedné soustavy.

Nové rybníky byly navrženy také s ohledem na „Dubový pahorek“ tak, aby působil jako ostrov, kterým historicky v 17. století skutečně byl. Celkově bylo vytěženo a odvezeno více než 17 700 m3 zeminy a bahna. V rámci nových rybníků byla postavena dvě dřevěná mola, umožňující snadný přístup k vodě, rovněž byl zprovozněn prám na ostrůvek na menším rybníku.

„Velká rekonstrukce centrální části ale není jedinou změnou, která se ve Stromovce odehrává. Nevyužitou část výstaviště jsme připojili k parku, čímž jsme ho zvětšili o 23 tisíc metrů čtverečních, ale hlavně se konečně začalo s dlouhé roky odkládanou rekonstrukcí Šlechtovy restaurace,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Letos probíhala celková rekonstrukce všech cest v celkové délce téměř čtyři kilometry, staré poškozené asfaltové povrchy byly změněny na mlatové, část cest byla nově trasována tak, aby zohlednily a pro pěší logicky propojily nové vodní plochy, mola a nová schodiště.

Ta byla vybudována na třech místech a  usnadňují překonání strmých břehů bývalého Rudolfova rybníka. Souběžně  probíhala v letech rehabilitace trávníků na celkové ploše více než 93 000 m2 včetně odstranění historicky vzniklých terénních nerovností.

Centrální louka, kde je již hladina spodní vody níže než u luk poblíž rybníků, a je tedy sušší, bude nově velmi intenzivně udržována tak, aby ji bylo možné užívat jako pobytovou louku snášející větší zátěž. 

Letos byly dosazeny také nové stromy, celkem 163 kusů, a také mokřadní rostliny do břehů rybníků a leknínů (140 kusů) na vodní hladinu. V rámci stavby bylo také v průběhu prací nalezené  historické napajedlo pro koně  repasováno na kašnu, bylo obnoveno pítko na dětském hřišti a pro celkové oživení vybudována fontána v novém rybníce.


Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

Dnes v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

Dnes v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

Dnes v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

První zářijový víkend Kampa opět ožije tradičními hrnčířskými trhy

13. srpna 2018 ve 14:05

Ve dnech 1. – 2. září od 10 do 19 hodin zaplní Kampu stánky s keramikou renomovaných řemeslníků, nebude chybět oblíbená kavárna s hudebním doprovodem, letos pod názvem Cyklo Handy kavárna. Catering tradičně zajišťuje sociální podnik Café Therapy s vyhlášenými domácími dobrotami. Doprovodný program...

Další články
Nahoru