dnes
Středa - jasno
35°C
zítra
Čtvrtek - jasno
27°C
pozítří
Pátek - skorojasno
23°C
Centrální část Stromovky prokoukla, dvouletá rekonstrukce je u konce
ZpravodajstvíKomerční sdělení
V centrální části Stromovky je soustava rybníků. Foto: MHMP

Centrální část Stromovky prokoukla, dvouletá rekonstrukce je u konce

Celková rekultivace parku Stromovka byly po dvou letech ukončena. Náklady na všechny práce se vyšplhaly na 71,5 milionu korun. 

Nejprve se v roce 2015 opravovaly stávající tři rybníky včetně historické Rudolfovy štoly, kterou se všechny vodní plochy ve Stromovce napájí. V roce 2016 byly na místě nejvíce podmáčených luk vybudovány dva nové rybníky o celkové ploše více než 13 200 m2, rovněž byla prokopána nová vodní koryta propojující  staré a nové rybníky do jedné soustavy.

Nové rybníky byly navrženy také s ohledem na „Dubový pahorek“ tak, aby působil jako ostrov, kterým historicky v 17. století skutečně byl. Celkově bylo vytěženo a odvezeno více než 17 700 m3 zeminy a bahna. V rámci nových rybníků byla postavena dvě dřevěná mola, umožňující snadný přístup k vodě, rovněž byl zprovozněn prám na ostrůvek na menším rybníku.

„Velká rekonstrukce centrální části ale není jedinou změnou, která se ve Stromovce odehrává. Nevyužitou část výstaviště jsme připojili k parku, čímž jsme ho zvětšili o 23 tisíc metrů čtverečních, ale hlavně se konečně začalo s dlouhé roky odkládanou rekonstrukcí Šlechtovy restaurace,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Letos probíhala celková rekonstrukce všech cest v celkové délce téměř čtyři kilometry, staré poškozené asfaltové povrchy byly změněny na mlatové, část cest byla nově trasována tak, aby zohlednily a pro pěší logicky propojily nové vodní plochy, mola a nová schodiště.

Ta byla vybudována na třech místech a  usnadňují překonání strmých břehů bývalého Rudolfova rybníka. Souběžně  probíhala v letech rehabilitace trávníků na celkové ploše více než 93 000 m2 včetně odstranění historicky vzniklých terénních nerovností.

Centrální louka, kde je již hladina spodní vody níže než u luk poblíž rybníků, a je tedy sušší, bude nově velmi intenzivně udržována tak, aby ji bylo možné užívat jako pobytovou louku snášející větší zátěž. 

Letos byly dosazeny také nové stromy, celkem 163 kusů, a také mokřadní rostliny do břehů rybníků a leknínů (140 kusů) na vodní hladinu. V rámci stavby bylo také v průběhu prací nalezené  historické napajedlo pro koně  repasováno na kašnu, bylo obnoveno pítko na dětském hřišti a pro celkové oživení vybudována fontána v novém rybníce.


Radnice Prahy 5 začala vydávat Páťáka. Zpravodaj propojuje odborníky, pedagogy, rodiče a žáky

Dnes v 00:09

Radnice Prahy 5 jako první v metropoli přichází s novou platformou komunikace ve školství. Začala vydávat zpravodaj Páťák, který spojuje všechny složky ve vzdělávání – odborníky, pedagogy, rodiče a žáky.

Další články
Nahoru