Centra pro bezdomovce v Praze jsou vytížená, podle organizací je třeba víc míst
14. února 2024 10:05
V Praze podle zástupce z charitativní organizace Naděje roste počet bezdomovců. Počty podle něj ale nelze přesně určit, údaje se odvozují například podle odhadu terénních pracovníků. Vytíženost nízkoprahových center a dalších služeb podle ředitele Centra sociálních služeb Karla Larssona Armády spásy v Praze Jana Desenského však dlouhodobě narůstá, a to i když nejsou venku mrazy. Důležité je podle něj klást nyní důraz na vznik kontaktních center.
„Bez toho, abychom je v Praze otevřeli, se může pak stávat, že bude vyšší výskyt bezdomovců například v parku, kde si hrají děti," řekl.
Příští rok by podle dalších zástupců organizace bylo dobré navýšit kapacitu lůžek následné péče či kapacitu domů se zvláštním režimem. Často do ubytoven přichází lidé s vážným onemocněním, například senilitou a věkový průměr uživatele je 57 let. „Ta kapacita je v Praze nedostatečná," uvedli.
Za letošní zimu Armáda spásy v Praze kontaktovala zhruba 2000 lidí na ulici v nočním terénního programu, řekl Desenský. Pracovníci oslovují lidi přímo na ulici a nabídnou jim převoz například do noclehárny či hygienického centra.
Tam je člověk ošetřen, může se osprchovat a dostane čisté oblečení. Za jednu noc podle Desenského pracovníci organizace převezou bezdomovce zhruba třikrát, osloví jich asi 15 až 20.
O lidi bez domova v Praze se stará také Centrum sociálních služeb Praha, které s hlavním městem v této zimní sezoně navýšilo kapacitu nocleháren. Pro bezdomovce je připraveno 620 lůžek a od 1. prosince je rozšířený provoz denních center.
Kolik lidí bez domova žije v Praze, není přesně známo. Podle odhadů a průzkumů je to několik tisícovek lidí. Část z nich nemá v Praze trvalé bydliště. Noclehárny a rozšířený provoz denních center by měly fungovat do 31. března.