dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
10°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Centra pro bezdomovce praskala ve švech
Útočištěm pro bezdomovce jsou během mrazů i pražská nádraží. Foto: archiv

Centra pro bezdomovce praskala ve švech

V důsledku mrazivého počasí hlásila zařízení pro bezdomovce velký zájem o své služby. Jejich kapacita se rychle vyčerpala. Díky oteplení se situace zlepšila a hlavní město Praha mohlo zrušit mimořádná opatření.

Mrazivé počasí se projevilo na návštěvách v zařízeních pro bezdomovce. Ačkoli doposud zůstávala u některých organizací volná místa, ze čtvrtka na pátek došlo k zaplnění všech míst. V souvislosti s tím byla oslovena Arcidiecézní charita, aby až do pondělí, kdy jsou hlášeny nejnižší noční teploty, nechala v provozu přes noc své denní centrum.

„Tím došlo k navýšení přibližně o dalších 30 míst," vysvětlil náměstek primátora pro sociální oblast Ivan Kabický. Denní centra v nočních hodinách byla otevřena u Naděje či Armáda spásy. Naplnily se i kapacity na lodi Hermes.

„Ze čtvrtka na pátek zde přespalo 249 klientů. Loď je vytížená i v rámci denního centra. Zázemí zde v době nepříznivého počasí nachází 150 až 160 klientů denně. Kvůli efektivnosti využití těchto služeb jsou zařízení propojena a bezdomovci se v každém z nich dovědí, kde jsou volné kapacity," doplnila zástupkyně ředitele Centra sociálních služeb Praha Ludmila Tomešová.

Mimořádná opatření v souvislosti s problematikou bezdomovectví platila v metropoli již od soboty 12. ledna, kdy došlo k uvolnění podmínek pro klienty na lodi Hermes, jako je vstup zdarma a jistá tolerance při kontrolách na alkohol. Současně bylo na lodi zřízeno dočasné denní centrum a posíleny byly také terénní programy o rozvoz polévky a čaje lidem bez přístřeší pohybujícím se mimo zařízení.

Během mrazivých dní bylo zajištěno přenocování pro 8.120 lidí bez přístřeší, z toho 3.572 klientů využilo nabídky lodi Hermes, zbylí pak zařízení neziskových organizací jako Naděje, Armády spásy a Arcidiecézní charity. Služeb denního centra využilo 2 557 klientů.

Pomohlo oteplení

V souvislosti se zvyšujícími se teplotami a lepšícím se počasím hlavní město Praha ruší mimořádná opatření, v rámci kterých byly rozšířeny ubytovací kapacity a služby lidem bez přístřeší. V provozu přes noc tak už nebudou denní centra neziskových organizací a bude zrušeno denní centrum na lodi Hermes.

„Ukončena budou veškerá mimořádná opatření, což znamená i stabilizaci provozu na lodi Hermes – opětovné zavedení poplatku a platnosti provozního řádu zejména s ohledem pro vstup kvůli alkoholu," vysvětlil náměstek primátora pro sociální oblast Ivan Kabický.

„Počasí budeme i nadále monitorovat, a pokud budou teploty opět výrazně klesat, jsme připraveni vyhlásit znovu první stupeň mimořádných opatření, v případě nedostatku ubytovacích kapacit i stupeň druhý," poznamenal náměstek a dodal, že první stupeň byl během letošní zimy vyhlášen už podruhé. Poprvé byl v platnosti necelých deset dní.

„Pokud by teploty nadále klesaly, bude hlavní město uvažovat o postupném zavádění druhého stupně opatření a dalším navyšování kapacit. Podle současných předpovědí by se však od příštího týdne mělo začít opět oteplovat," dodal náměstek Ivan Kabický.

 

 


Další články
Nahoru