Dnes Středa - obcasny-dest 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Středa 21. 2. 2024
Svátek má Lenka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Cena za parkování musí jít výrazně nahoru, říká exministr Zemanovy vlády
Modré parkovací zóny v Praze. Foto: Jan Puci

Cena za parkování musí jít výrazně nahoru, říká exministr Zemanovy vlády

Bývalý pražský primátor Pavel Bém navrhuje, aby hlavní město zřídilo speciální fond, ze kterého by se pro okrajové městské části financovalo řešení problémů s parkováním. Uvedl to tento týden během diskusního panelu Parkování v Praze. Periferie hlavního města dlouhodobě trpí pod náporem aut se středočeskou poznávací značkou. S jiným návrhem přišel Jaromír Schling, ministr dopravy ve vládě Miloše Zemana na začátku tisíciletí.

Diskusní setkání v úterý 28. listopadu organizoval předseda kontrolního výboru pražského zastupitelstva a předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop. Kromě exprimátora Béma se účastnili bývalý ministr dopravy Jaromír Schling, za Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl, za Svaz dovozců automobilů Josef Pokorný, za Českou parkovací asociaci Petr Váverka a za dopravní fakultu ČVUT Josef Kocourek. 

„Hlavní město by ve spolupráci s ministerstvem dopravy mělo zřídit fond, ze kterého by zvláště ,chudší´okrajové městské části mohly případně ve spolupráci se soukromým sektorem financovat další řešení parkování na svém území,“ navrhnul Bém. Ideální částkou by podle něj mělo být minimálně 10 miliard korun, aby výsledek byl viditelný alespoň v horizontu pěti let.

Schling, který byl v letech 2000 až 2002 ministrem dopravy ve vládě Miloše Zemana, zdůraznil, že zábor veřejného prostoru není nekonečný a ani není zdarma. „Pražané musí chápat, že když je třeba budovat další parkovací místa, musí být zajištěno i financování další výstavby. Parkovací zóny pro většinu lidí vedly k pochopení, že parkování ve veřejném prostoru není zdarma. Teď je na politicích, aby lidem vysvětlili, že ta cena bude muset jít nahoru, a to dost výrazně," uvedl během diskuze Schling. 

Podle Prokopa by ale případnému zdražení zón měla předcházet dlouhá diskuse a občané by se v takovém případě měli dočkat viditelného zlepšení, které bude odpovídat zvýšení poplatku.

Zástupci autoprůmyslu během setkání naopak apelovali na to, že město by nemělo polevovat v podpoře elektromobility. „Když vezmu země na východ od nás, například Rumunsko díky státní politice je na tom trojnásobně lépe s elektromobilitou a má o tři roky mladší vozový park než my. Je to příklad toho, jaký dopad může mít opatření v Praze, které by nezvážilo, jak elektromobilita bude podpořena. Pro nás by to mohlo znamenat až padesátiprocentní snížení prodejů," vysvětlil Pokorný.

V průběhu téměř dvouhodinové diskuse se ale otevřela i řada dalších témat týkajících se dopravy v hlavním městě. Došlo na koloběžky v centru města, nutnost dostavby obou pražských okruhů nebo potřeby další výstavby metra.

„Jsem velmi rád, že jsme téma parkování v Praze začali více diskutovat a společně napříč spektrem hledat řešení. Přišli dva bývalí ministři dopravy, bývalý primátor i zástupci odborných vysokých škol nebo jednotlivých svazů. Myslím, že na tak široké platformě vznikají zajímavé nápady, které stojí za další rozpracování a já jsem připraven je postupně předkládat současné pražské koalici a nutit ji tak ke řešení současně neúnosné situace," dodal pořadatel diskusního panelu Prokop.


Autor: Jan Puci

Jubilejní zasedání zastupitelstva Prahy 6 se bude konat na konci února

19. února 2024 ve 12:48

V pondělí 26. února se bude konat 10. zasedání zastupitelstva Prahy 10 v tomto volebním období. Bude probíhat od 10 hodin v kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 550/1, Praha 6).

Flixbus kvůli blokádě přesune autobusy z hlavního nádraží na Florenc

18. února 2024 v 10:31

Autobusový dopravce Flixbus v pondělí v souvislosti s pražskou blokádou zemědělců přesune odjezdy autobusů ze zastávky u hlavního nádraží na autobusové nádraží Florenc. Dopravce podle mluvčího Tomáše Beránka pro řidiče vytipoval několik objízdných tras, autobusy se budou magistrále vyhýbat....

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok je pro auta uzavřen

17. února 2024 v 15:13

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok na Jenerálce je v havarijním stavu. Odhalil to posudek Kloknerova ústavu. Důvodem je významné podemletí obou jeho opěr.

Praha 1 bude soutěžit zajištění streamování zastupitelstva

16. února 2024 v 09:54

Radní Prahy 1 schválili na svém úterním zasedání záměr vypsání veřejné zakázky na zajištění živých přenosů (streamů) ze zasedání zastupitelstva městské části.

Praha 15 připravila interaktivní mapu autovraků

11. února 2024 v 17:30

Co je vrak motorového vozidla? Jak se zahajuje řízení, kterým se zjišťuje, zda vozidlo vrakem je či není? Jak se zjišťuje majitel vozidla, když SPZ na vozidle chybí? Jak dlouho od zahájení odstranění trvá? Co se s vozidlem děje po jeho odstranění z ulice a kdo odstranění...

Další články
Nahoru