Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - oblacno 14°C
Sobota 2. 3. 2024
Svátek má Anežka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Cena ropy Brent 2024
lustrační foto: unsplash.com

Cena ropy Brent 2024

Ropa Brent je směs 15 různých druhů ropy těžených v Severním moři. Je to lehká ropa, která obsahuje nízký obsah síry, což z ní činí ideální surovinu pro výrobu benzínu a petrochemických produktů. Ropa Brent je důležitým referenčním bodem pro ceny ropy na světovém trhu a je široce používána k obchodování s ropou futures. V tomto článku se jí blíže podíváme na zoubek.

Co je ropa Brent? 

Ropa Brent se těží z ropných polí v Severním moři, která se nacházejí v blízkosti hranic mezi Británií, Norskem a Nizozemskem. Ropa je poté transportována do přístavů v Severním moři, kde je zpracována a prodána na světovém trhu. Je klasifikována jako lehká a sladká ropa. To znamená, že má nízkou hustotu a nízký obsah síry. Lehká ropa je snáze rafinovatelná a produkuje více benzínu a petrochemických produktů. 

Ropa Brent je důležitým referenčním bodem pro ceny ropy na světovém trhu. Nízký obsah síry z ní činí ideální surovinu pro výrobu benzínu a petrochemických produktů. Je široce používána k obchodování s ropou futures, což jsou smlouvy, které umožňují kupujícím a prodávajícím obchodovat s cenou ropy v budoucnu. 

Co ovlivňuje její cenu? 

Cena ropy Brent je primárně určována nabídkou a poptávkou. Pokud je nabídka ropy vyšší než poptávka, cena ropy klesá. Pokud je poptávka po ropě vyšší než nabídka, cena ropy roste. V posledních letech rostla globální poptávka po ropě. To bylo způsobeno několika faktory, včetně růstu globální ekonomiky a růstu poptávky po ropě v Číně a na Blízkém východě. 

Geopolitické události mohou také mít významný dopad na ceny ropy. Pokud dojde k narušení dodávek ropy, může to vést k nárůstu cen. V roce 2022 měla na ceny ropy Brent významný dopad válka na Ukrajině. Válečný konflikt vedl k sankcím proti Rusku, které jsou největším vývozcem ropy na světě. To vedlo k poklesu dodávek ropy z Ruska a k nárůstu cen ropy Brent.

Hospodářská situace může s cenami ale také zahýbat. Pokud dojde k recesi, může to vést k poklesu poptávky po ropě a k poklesu cen. Příkladem toho je rok 2023, kdy cena ropy poklesla o 10,3%

Zde jsou některé konkrétní příklady toho, jak tyto faktory ovlivnily ceny ropy Brent v posledních letech:

  • V roce 2020 se cena ropy Brent propadla o více než 70 %, což bylo způsobeno pandemií COVID-19. Pandemie vedla k uzavření ekonomik a poklesu poptávky po ropě.

  • V roce 2021 se cena ropy Brent zotavila a rostla o více než 50 %, díky rostoucí globální poptávce po ropě a uvolněním amerických ropných rezerv.

  • V roce 2022 se cena ropy Brent dále rostla, a to o více než 55 %, což zapříčinila rostoucí globální poptávka po ropě a válka na Ukrajině.

Cena ropy Brent je volatilní komodita a lze očekávat, že bude nadále ovlivňována řadou faktorů. 

Investice do ropy Brent 

Investice do ropy Brent může být výhodným způsobem, jak participovat na ceně ropy. Ropa je důležitá komodita, která je používána v celé řadě průmyslových odvětví. Cena ropy je volatilní, což znamená, že může nabízet potenciál pro vysoké výnosy. 

Předpověď vývoje ceny ropy Brent pro rok 2024 je obtížná. Vzhledem k tomu, že globální ekonomika se zotavuje z pandemie COVID-19, je pravděpodobné, že poptávka po ropě poroste. To by mohlo vést k růstu cen ropy Brent. Nicméně, geopolitické události, jako je válka na Ukrajině, by mohly vést k poklesu cen ropy Brent. Pokud by se válka prodloužila, mohlo by to vést k růstu inflace a recesi, což by mohlo vést k poklesu poptávky po ropě.

Zkušení investoři však ví, že se investice nakupují ideálně ve chvíli, kdy je jejich cena nízká, aby tak mohli profitovat ze zotavení trhu a následných výnosech. Pokud tedy nebudete spekulovat na okamžitý zisk, a vaší prioritou je dlouhodobější strategie, dá se předpokládat, že po stabilizaci ekonomické situace opět cena ropy Brent půjde nahoru – podobně jako po skončení pandemie. 

Celkově lze říci, že ropa Brent je důležitou komoditou, která může být výhodnou investicí, nicméně vývoj ceny se bude podřizovat výši inflace a ekonomické prosperitě, na což by investoři měli být připraveni. 


Autor: TZ

Společnost Pražské služby existuje už třicet let

18. února 2024 ve 21:08

Pražské služby slaví v letošním roce 30 let od založení. V hlavním městě je součástí svozu směsného i tříděného odpadu, údržby ulic i parků. Společnost nadále plánuje posilovat své postavení na trhu, snižovat negativní dopady na životní prostředí, edukovat veřejnost a zároveň pomáhat v předcházení...

Londýn je v kvalitě 5G připojení nejhorší metropolí Evropy, konstatuje studie

16. února 2024 ve 20:42

Londýn patří z hlediska kvality 5G připojení mezi nejhorší evropské metropole. Tak zní závěr šetření společnosti MedUX, která analyzovala celkovou uživatelskou zkušenost s pevnými a mobilními sítěmi v deseti velkých městech Evropy. Hlavní město Spojeného království propadlo hlavně proto, že je...

Kooperativa využívá řešení od Resistant AI

11. února 2024 v 17:41

Pojišťovna Kooperativa, druhá největší pojišťovna na českém trhu, zahájila spolupráci se společností Resistant AI, specialistou na prevenci finanční kriminality využívající umělou inteligenci a strojové učení. Kooperativa využívá technologii Document Forensics, k ověřování dokumentů předložených...

Tobias Sonndorfer jmenován místopředsedou představenstva VIG Re

7. února 2024 ve 14:41

Společnost VIG Re, zajišťovna skupiny Vienna Insurance Group, s potěšením oznamuje, že Tobias Sonndorfer byl jmenován místopředsedou představenstva s účinností od 1. února 2024. 

Změna výše dotace Nová zelená úsporám

5. února 2024 v 08:58

Od 15. února klesá dotace na fotovoltaiku. Při podpisu smlouvy do 9. února innogy garantuje vyplacení stávající dotace ve výši až 220 000 korun. Společnost o tom informovala na svém webu. 

Další články
Nahoru