Dnes Čtvrtek - mlha 3°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Cena pražského veřejného osvětlení se zdvojnásobí, čeká ho modernizace
Ilustrační foto: archiv

Cena pražského veřejného osvětlení se zdvojnásobí, čeká ho modernizace

Cena za pražské veřejné osvětlení kvůli růstu cen elektřiny podle odhadů vzroste ze 150 na 300 milionů korun ročně. Firma Technologie hlavního města Prahy (THMP), která ho má na starosti, jako energetickou úsporu připravuje výměny zastaralých sodíkových výbojek na LED svítidla, nasazení technologie tlumící svit v nočních hodinách nebo budování solárních elektráren na střechách. Novinářům to dnes řekli ředitel THMP Tomáš Jílek a radní Jan Chabr (TOP 09).

„Před zdražením elektrické energie jsme vynakládali na veřejné osvětlení částku zhruba 150 milionů korun ročně. Čeká nás nárůst těchto cen až na 300 milionů. Je to skutečně monstrózní číslo, takže hledat úspory je zcela bezpochyby na místě," řekl Jílek. Dodal, že firma od doby, kdy osvětlení před čtyřmi roky převzala, dosáhla modernizacemi úspor 20 milionů korun ročně.

THMP podle ředitele dříve nakupovala 70 procent elektřiny v aukcích a zbytek dokupovala na spotovém trhu. To se nyní změní a společnost v aukcích nakoupí veškerou elektřinu nutnou pro provoz sítě v příštím roce.

„Teprve energetické aukce v letních měsících ukážou, jaké ceny je Praha schopna dosáhnout," doplnil Jílek.

Firma se snaží dosáhnout úspor modernizací lamp, které podle ředitele i Chabra v roce 2018 převzala ve zuboženém stavu. Až třetinovou úsporu podle nich znamená výměna sodíkových výbojek za LED svítidla, kterou zatím THMP uskutečnily u zhruba 6500 z celkového počtu 136 970 stožárů v metropoli.

Pokud bude město i nadále do lamp investovat nynějších 300 milionů korun ročně, modernizace bude podle Jílka dokončena za 13 až 15 let.

Firma zároveň v následujících dvou měsících na zhruba 5000 lampách nasadí technologii takzvaného biodynamického osvětlení, které mění intenzitu světla podle počtu lidí v ulicích. THMP od loňska technologii testovaly v šesti parcích, nyní plánuje masové nasazení. „Jsme zvědaví, jak to Pražané přijmou, protože v takto masivním měřítku budeme patřit mezi evropskou špičku," řekl Jílek.

Chabr dodal, že další úsporou bude redukce osvětlení asi 140 památek, mezi které patří Rudolfinum, rozhledna na Petříně nebo historické mosty. Jejich nasvícení firma zapíná každý den postupně od nejstarších po nejmladší a dosud bylo zapnuto do 01:00.

Od 1. června světla zhasnou ve 23:00, v zimě ve 22:00. Městu to podle Jílka přinese úsporu asi 1,6 milionu korun ročně.

THMP má na starosti i plán umístit na pražské střechy solární elektrárny, který je v začátcích. Nyní se podle Chabra instalují první tři elektrárny na střechách menších bytových domů na Černém Mostě. Měly by podle něj pokrýt 30 až 40 procent spotřeby bytů. Podle Jílka společnost do konce roku plánuje instalovat dalších 25 elektráren.

„V příštím roce to budou dvě elektrárny týdně. Máme vysokou ambici, aby se to číslo přiblížilo tisíci pražských střech, které budou vybaveny solární elektrárnou," uvedl.

THMP založilo město v roce 2017 transformací ze své společnosti TCP Vinohrady. Od roku 2018 má na starosti veřejné osvětlení, převzalo i dalších technologie, jako je kamerový systém či semafory. Firma má nyní 245 zaměstnanců, do konce roku by jich podle Jílka mělo být 300.


Autor: ČTK

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

Dnes v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

Včera ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

Včera v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

5. prosince 2023 v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

5. prosince 2023 v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Další články
Nahoru