Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 11°C
Čtvrtek 22. 2. 2024
Svátek má Petr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Cena nového bytu v Praze stagnovala, starší byty podražily o necelé procento
Bytová výstavba v Praze. Ilustrační foto: archiv

Cena nového bytu v Praze stagnovala, starší byty podražily o necelé procento

Průměrná nabídková cena nového pražského bytu v druhém až třetím čtvrtletí oproti předešlému půlroku stagnovala na 9,5 milionu korunách. V nabídce se jich objevilo o 3,5 procenta více. Starší byty v hlavním městě podražily o necelé jedno procento, jejich cena se tak průměrně pohybovala kolem 8,4 milionu korun. Jejich nabídka oproti novostavbám naopak poklesla oproti minulému pololetí o 1,5 procenta, vyplývá z analýzy investičně poradenské společnosti Knight Frank, kterou má ČTK k dispozici.

„Nabídková cena nových bytů se oproti předešlému období téměř nezměnila. Vstupní parametry nové výstavby jednoduše neumožňují developerským společnostem nabízet své produkty za nižší ceny. Na trhu se ale konečně znovu objevují nové developerské projekty. Roční pauza způsobená nestabilní situací s energiemi, výrazným nárůstem stavebních nákladů a vysokou inflací je u konce," uvedla vedoucí oddělení rezidenčních nemovitostí v Knight Frank Kateřina Poláková.

Průměrná cena jednoho metru čtverečního v novém pražském bytě činí podle analýzy 150 287 korun. V nabídce bylo na konci třetího čtvrtletí 5538 bytů, tedy o téměř 190 více. U nových prémiových bytů nejvyšší kvality se průměrná cena pohybuje kolem 15 milionů korun.

Podle analýzy se v tomto segmentu prodeje nových bytů o dispozici 1+kk a 4+kk zvedly o čtyři procenta. O tři procenta více se prodávaly také obecně méně poptávané dispozice 3+kk.

Naopak prodeje tradičně nejvíce poptávaných 2+kk oproti předešlému sledovanému období klesly o devět procent. Největší propad zaznamenaly nejluxusnější byty 5+kk a 6+kk, důvodem ale byla hlavně jejich omezená nabídka na trhu.

V posledním půlroce ceny starších bytů dosáhly úrovně 124 020 korun za metr čtvereční. Nárůst byl podle analýzy způsoben novou nabídkou nemovitostí v prémiových lokalitách. Klesaly ceny starších bytů v panelových domech a v bytech před rekonstrukcí. V Praze 9 klesly nabídkové ceny o 7,1 procenta.

Nejvýraznější nárůst cen o 5,4 procenta byl zaznamenán v Praze 6. Tam se v nabídce znovu objevily nemovitosti, které klienti dříve stáhli, aby předešli nevýhodnému prodeji. Ceny starších pražských bytů by už ale podle Knight Frank dále klesat neměly.

Podle analýzy průměrná výše hypotéky na byt v Praze se pohybovala kolem 5,85 milionu korun a s průměrnou délkou splatnosti 25 let. Nájemné ve většině lokalit v metropoli v posledních šesti měsících nadále rostlo.

Průměrně o pět procent, nejvýznamnější nárůsty byly v Praze 8, 6 a 7. Vzhledem k nízké dostupnosti vlastního bydlení ale Knight Frank očekává u nájemného výrazný nárůst poptávky.

Knight Frank v Česku působí více než 30 let a věnuje se realitnímu poradenství, správě nemovitostí, pronájmu kanceláří, oceňování majetku, výzkumu trhu a mezinárodním investicím.

Zaměřuje se také na průmyslové a rezidenční nemovitosti. Založena byla na konci 19. století v Anglii a po celém světě má 488 poboček a zaměstnává přes 20 000 lidí.


Autor: ČTK

Radnice Prahy 13 vypsala výběrová řízení na další pracovní pozice

Včera v 15:18

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.  

Praha 2 pomáhá s bydlením mladým rodinám, samoživitelům i sociálně potřebným

Včera v 10:58

Nová Pravidla sociální bytové politiky radnice Praha 2 reagují jak na vývoj situace na trhu s bydlením, tak i na změny v sociální politice. Cílí zejména na případy, kde selhává či nedostačuje státní podpora. Adresná a sociálně citlivá podpora se tak dostane těm, kteří ji opravdu potřebují,...

Praha 14: Přihlaste se na festival Antifetfest 2024

Včera v 08:18

Další ročník soutěžního festivalu Antifetfest je již tradiční přehlídkou žákovských a studentských filmů, které se zaměřují na palčivá témata dnešní doby – kriminalitu, drogy, šikanu, domácí násilí, záškoláctví a další patologické jevy.

Festival Na hlavu 2024

Včera v 08:00

Festival o duševním zdraví a mysli Na hlavu letos nese téma Diverzita: Chceme hledat cesty k tomu, co nás spojuje – ať už se jedná o odlišnou sexuální orientaci, psychické či jiné onemocnění, rozdílnost v náboženském vyznání, v tom jak vypadají naše těla, v barvě pleti...

Na Dni otevřených dveří FEL ČVUT nahlédnete do studia robotiky, elektroniky či (bio)informatiky

Včera v 07:37

Sedm bakalářských programů, které lze studovat na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze (FEL ČVUT), si mohou studenti a studentky středních škol projít už 23. února 2024. Bohatý program se uskuteční jak ve fakultní budově v Dejvicích, tak na Karlově náměstí. Návštěvníci a návštěvnice během něj...

Neděle: Procházka Vyšehradským hřbitovem

20. února 2024 ve 12:21

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února v 11 hodin se projdete Vyšehradským hřbitovem.

Dálkový odečet spotřeby vody využívá stále více zákazníků PVK

20. února 2024 v 11:43

Stále více odběratelů využívá dálkové odečty spotřeby vody, jednoduchou a bezpečnou formu kontroly nad svým vodoměrem. Na konci loňského roku Pražské vodovody a kanalizace měly tímto způsobem osazeno 17 138 vodoměrů, což je meziročně nárůst o 15 procent. Přitom v roce 2012 jich bylo pouhých...

Výstava Můj svět ukazuje život v sociálně vyloučené lokalitě očima dětí

20. února 2024 v 11:19

Seznámit se základy řemesla, ale především zažít úspěch a poznat něco nového. To bylo cílem fotografických dílen obecně prospěšné společnosti Nová škola a spolku 400 ASA pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí z Krásné Lípy a Šluknovska. Čtyřiadvacet vybraných fotografií, které v rámci...

Dakar, jak ho neznáte

20. února 2024 v 09:55

Dolnopočernické informační a kulturní centrum Oáza zve 27. února od 17 hodin na talk show Dakar, jak ho neznáte. Vyprávění a zajímavosti nejen ze zákulisí, ale i nepublikované fotografie a videa přímo z dakarského konvoje.

Lidová Pašijová hra v Loretě

20. února 2024 v 09:20

Barokní průčelí Lorety, korunované věží s historicky nejstarší chrámovou zvonohrou v Evropě, bude již po třetí svědkem Ježíšova evangelijního příběhu v lidovém zpracování.

Praha 4: Přednášky pomáhají pochopit svět dětí

20. února 2024 v 07:24

Spolek Krav Maga a pořádá ve spolupráci s městskou částí Praha 4 sérii přednášek nazvaných Porozumění světu našich dětí. Cílem pěti přednášek zaměřených na prevenci a zlepšení duševního zdraví školáků je poskytnout rodičům nejen hlubší porozumění problémům, kterým jejich děti čelí, ale také...

Točenský masopust

19. února 2024 v 17:41

Točenský masopust se koná v sobotu 2. března, začíná se v 9 hodin.

Další články
Nahoru