dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
4°C
Pražská kultura

Cena Marka Ravenhilla na festivalu Divadelní Flora Olomouc

Centrum současné dramatiky letos pošesté udělí cenu za nejlepší českou divadelní inscenaci nového dramatického textu. Za rok 2015 bylo z více než 70 premiér v českých divadlech nominováno 5 inscenací. Vítěz bude vyhlášen v sobotu 21. května 2016 v Moravském divadle Olomouc. Cenou pro vítěze je „kožich Marka Ravenhilla“, který pro letošní ročník zhotovil designerský kolektiv Dry Milk of Virgin Mary. Předání proběhne před festivalovým uvedením inscenace hry Maria von Mayenburga Kámen domácího souboru Moravského divadla Olomouc švýcarskou dramatičkou Katjou Brunner.

„Cenu Marka Ravenhilla udělujeme již pošesté a poprvé za šest let nebyl projekt podpořen grantovou komisí města Prahy, což nás velmi mrzí. Myslíme si zároveň, že udílení této ceny má v kontextu české divadelní scény stále svůj smysl, proto jsme se rozhodli v iniciování pokračovat. Využili jsme nabídku festivalu Divadelní Flóra Olomouc, který se ve své programové linii inscenování současných divadelních textů věnuje, a poprvé předáme cenu za inscenaci současného textu mimo Prahu,“ říká Martina Schlegelová, umělecká vedoucí Divadla LETÍ, které udílení Ceny Marka Ravenhilla iniciuje.
 
Cena Marka Ravenhilla za inscenaci nového textu je ocenění za počin v oblasti inscenování současné dramatiky pro česká divadla. Novým textem se rozumí takový text, který vznikl v období 10 let před příslušným udělením ceny. Oceněná inscenace je volena na základě konsensu členů Rady Ceny Marka Ravenhilla, kteří zohledňují symbiózu kvalitního textu a kvalitu jeho inscenování. Rada sleduje i výsledky autorské či kolektivní tvorby, u nichž rozhoduje výsledný text a jeho přenositelnost mimo kontext konkrétní inscenace a poetiky divadla, pro nějž vznikal. Projekt Centrum současné dramatiky, v rámci něhož je cena udílena, založilo pod záštitou Václava Havla v roce 2010 Divadlo LETÍ.

V předchozích ročnících získaly Cenu Marka Ravenhilla inscenace brněnského Buranteatru Létající dítě v režii Mikoláše Tyce, inscenace Divadla Petra Bezruče Můj romantický příběh v režii Daniela Špinara, inscenace Komorní scény Aréna S nadějí, i bez ní v režii Ivana Krejčího, inscenace Činoherního studia Ústí nad Labem Hamlet je mrtev. Bez tíže v režii Davida Šiktance a inscenace Pražského komorního divadla Černé panny v režii Dušana D. Pařízka.

Nominované inscenace na Cenu Marka Ravenhilla za rok 2015:
Petr Kolečko: Poker Face
Jihočeské divadlo České Budějovice, režie: Thomas Zielinski
Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích dlouhodobě a odvážně nasazuje aktuální novinky české i světové dramatické literatury. Odvaha byla zapotřebí i u textu Petra Kolečka Poker Face. A to nejen kvůli drsnému vyjadřování postav, které jde bezohledně proti srsti méně otrlým divákům, ale především i kvůli neméně drsnému zacházení s odkazem přední osobnosti české kulturní i politické scény po roce 1989. Ve hře, která vznikala pro mezinárodní projekt Generační ikony ve Střední Evropě a kde v několika časových liniích sledujeme osud tří generací, nevítězí ani pravda a láska, překvapivě však ani blbá nálada a kocovina z polistopadového vývoje, ale cynický pragmatismus. Poselství to, pravda, není zrovna hluboké, ale na druhou stranu svižně a bez zbytečných dokumentárních historicko-politických odboček vystihuje primitivní strategie rodinných a mafiánských klanů, které nahradily zlo totalitního systému kvazidemokracií, v níž stojí peníze a osobní profit vždy až na prvním místě. Svižné je i tempo inscenace, kterou režie a scénografické řešení (Thomas Zielinski a Tereza Beranová) drží v sevřeném tvaru pomocí filmových střihů mezi jednotlivými místy a časovými rovinami děje a v níž čtveřici protagonistů nepustí ani na okamžik z jeviště. Ostře ironický humor, který je tradičním českým způsobem rezistence vůči všemu a všem, si tak v plných doušcích dopřávají nejen diváci, ale také herci, kteří náročné zadání plní výtečně. Inscenace Poker Face by proto rozhodně neměla zapadnout v archivních análech „regionálního“ divadla.
(Martina Pecková Černá)

Denis Kelly: Rituální vražda Gorge Mastromase
DISK Praha, režie: Adam Svozil
V dubnu 2015 se představil absolventský ročník oboru činohra pražské DAMU sžíravým podobenstvím o bezohledné cestě za úspěchem. Zobrazení kariéry jednoho bezskrupulózního muže, který na konci své životní pouti zůstává zcela osamocen, se v interpretaci adeptů divadelního umění vyznačuje spojením společenské naléhavosti se zábavným spektáklem. Inscenace hry významného britského dramatika Denise Kellyho tak vykazuje sympatickou svěžest, v bezchybném temporytmu i vynalézavých mizanscénách jiskří talent režiséra Adama Svozila. (Jan Kerbr)

Falk Richter: Small Town Boy
Divadlo LETÍ, režie: Marián Amsler
Inscenační řešení dramatu Falka Richtera je závislé nejen na zkušenosti a nápaditosti tvůrců. Smysluplně interpretovat složitě strukturovaný a poněkud patetický text tak, aby nevyzněl trapně či prázdně, není snadné. Do velké míry záleží na schopnosti jevištní nadsázky a smyslu pro ironický i sebeparodický humor. To vše se podařilo právě Divadlu LETÍ. Problematika přijetí sama sebe, své homosexuality anebo životního stylu západní společnosti s jeho pozitivními i negativními stránkami je zprostředkována čtyřmi aktéry na nekončícím soukromém večírku. Příběhy postav jsou v závislosti na svých pocitech sdělovány také zpěvem a pohybem a divák je díky tomu přítomen velkolepé tragikomické show. (Hana Hložková)

Kazimír Lupinec & Co.: Upokojenkyně
V.A.D. Kladno
V jedné z nejvýraznějších inscenací neprofesionální scény posledních let dosahuje herecká poetika kladenského souboru svého vrcholu – a to ve šťastné kombinaci s vynikající autorskou hrou, která závažné téma péče o seniory pojímá zcela neokázale, s notnou dávkou černého humoru, ale nikoliv bez citu. Výsledkem je inscenace, která snese srovnání bez ohledu na „amatérskost“, a text, který by se mohl dobře uplatnit i na profesionálním jevišti. (Michal Zahálka)

Tomáš Dianiška: Zvrhlá Margaret
A Studio Rubín, režie: Anna Petrželková
Tomáš Dianiška ve svém textu zpracovává témata, která se velice snadno mohou zvrtnout do líbivé směšnosti a povrchní lascivnosti. Intimní sféra lidské sexuality. Destruktivní démoni lidského podvědomí, kteří jedince v touze po uznání (a lásce) vedou ke katastrofálním koncům. A v neposlední řadě otázka, jestli je člověk „pouze“ živočich nebo „obraz“ Boží. To vše Dianiška dokáže umně namixovat a nesklouznout přitom do plakátové agitky nebo na druhé straně nevkusné ironie. V tom jeho dramatu velkou měrou pomáhají herečtí protagonisté vedení neexhibující režií Anny Petrželkové. Nepřehrávají a s citem pro detail se snaží i místa, která přímo volají po parodii a „hurónském smíchu“ naplnit lidskými emocemi. V českém divadle nepříliš vídaný jev. (Vít Pokorný)

Rada Ceny Marka Ravenhilla pracovala v roce 2015 ve složení:
Martina Pecková Černá, vedoucí Oddělení mezinárodní spolupráce a PR, Institut umění – Divadelní ústav
Marie Špalová, dramaturgyně Divadla LETÍ
Vladimír Čepek, dramaturg Divadla J. K. Tyla v Plzni
Hana Hložková, dramaturgyně Českého rozhlasu Brno
Vít Pokorný, kurátor Divadelního oddělení, Národní muzeum
Michal Zahálka, dramaturg mezinárodního festivalu Divadlo
Jan Žůrek, dramaturg festivalu Divadelní Flora Olomouc
Jan Kerbr, kritik

Rezervace vstupenek na pokladna@mdol.cz, více informací o přehlídce: Zdeněk Vévoda, www.zdenekvevoda.com
Více informací: Karolína Macáková, produkce@divadlo-leti.cz, 777 583 355, www.divadlo-leti.cz

Centrum současné dramatiky
Od ledna 2010 Divadlo LETÍ realizuje pod záštitou Václava Havla projekt s názvem Centrum současné dramatiky, na kterém spolupracuje s dalšími partnery, jako jsou Institut umění – Divadelní ústav, Švandovo divadlo, HaDivadlo a další. Cílem projektu je podpora vzniku nové dramatiky, podpora nových inscenací současné dramatiky, cirkulace textů, autorů, tvůrců a inscenací v rámci EU, teoretická reflexe současné dramatiky a propagace současné dramatiky mezi veřejností. Projekt Centra současné dramatiky se rozvíjí v několika programových liniích. Jednou z hlavních aktivit je podpora autorských rezidencí pro konkrétní divadla. V rámci projektu dále vznikají inscenace a inscenační skici, jak v produkci Divadla LETÍ, tak i v koprodukci s dalšími divadly. V rámci projektu se také utváří „Klub s vášní pro nové hry“, volné sdružení divadel, která se ve své dramaturgii a inscenační praxi věnují současné české a světové dramatice. K jeho hlavním cílům patří: spolupráce při vývoji současných dramatických textů a jejich inscenování; přehlídka inscenací současné dramatiky; spolupráce při dalších formách propagace současné dramatiky; udělování ceny za inscenaci nového textu.Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru