dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Celníci v Ruzyni odhalili kontraband: nosorožčí rohy a sušená medvědí žluč mířily do Vietnamu
Sušená medvědí žluč, která se ukrývala v bedně s elektroinstalačním materiálem. Foto: Celní správa ČR

Celníci v Ruzyni odhalili kontraband: nosorožčí rohy a sušená medvědí žluč mířily do Vietnamu

Celníci na pražském letišti v Ruzyni objevili mezi zásilkami dva pašované rohy přísně chráněného nosorožce tuponosého. Rohy o celkové váze 6770 gramů byly ukryty v bedně s dalším elektroinstalačním materiálem, který směřoval do Vietnamu. Odborníci z oddělení CITES České inspekce životního prostředí (ČIŽP), kteří na případu s celníky spolupracují, určili, že jde o rohy nosorožce tuponosého, který je ohrožen vyhubením.

„Nosorožčí rohy jsou vysoce ceněnou surovinou pro tradiční asijskou medicínu – jejich deklarovaný velký účinek však nikdy nebyl vědecky prokázán,“ uvedla mluvčí ČIŽP Simona Cigánková. Prokázána je malá účinnost proti horečce – nižší než u aspirinu – a mírné detoxifikační účinky.

Od roku 2009 přesto stoupla na černém trhu cena nosorožčích rohů takřka dvojnásobně na 60 000 amerických dolarů za kilogram rohoviny, protože se objevila fáma, že rohy z nosorožce léčí rakovinu. Při váze zadržených rohů přes 6 kilogramů je cena zásilky na černém trhu zhruba 360 000 dolarů, tedy 7,2 milionu korun.

V zásilce byl objeven i jeden kus sušené medvědí žluči (čínsky Xiong Dan), která na rozdíl od nosorožčích rohů léčebné účinky může mít a je jednou ze základních a velmi ceněných surovin tradiční čínské medicíny.

Vědci však dodnes netuší, jak účinná látka, obsažená v medvědí žluči (ursodeoxycholicacid – UDCA), funguje; bezúspěšně pracují na objevení syntetické náhražky přes 30 let. První záznam o účincích medvědí žluči se datuje roku 659 př. n. l. UDCA snižuje horečku, léčí játra a hemoroidy, odstraňuje žlučové kameny.

rohy-nosorozec-nahled

Rohy mířily do Vietnamu. Foto: Celní správa ČR

V západní medicíně se UDCA získává z jatek, v Číně v posledních 25 letech vznikají nechvalně proslulé farmy na chov medvědů, kde se zvířatům odčerpává žluč katetrem z těla.

„Jsou známy drastické podmínky chovu a extrakce žluči za velmi nehumánních okolností,“ sdělila Simona Cigánková.

Tento případ pašování je dále šetřen jako podezření z trestného činu neoprávněného zacházení s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Pachatelům hrozí až osmiletý trest odnětí svobody.


Ustlali si v opuštěném drážním domku, od jejich svíčky vznikl požár

8. listopadu 2017 v 18:43

Dnes hodinu po půlnoci vyslal operační důstojník hlídku pražské cizinecké policie do oblasti Florence, neboť byli tito policisté nejblíže místu začínajícího požáru. Na ten policisty upozornili pracovníci tamního autobusového terminálu.

Ptal se seniorky na přesný čas, z krku jí strhnul řetízek za tisíce

8. listopadu 2017 v 09:01

Policisté z místního oddělení Horní Počernice prošetřují případ, při kterém doposud neznámý pachatel využil  nestřeženého okamžiku a pětasedmdesátileté seniorce strhl z krku řetízek.

Překvapení v rozkroku: Asi málokdo by tušil, že si je schovala zrovna do kalhotek

7. listopadu 2017 v 17:32

Tisícovky cigaret pašovaných linkovým autobusem z Ukrajiny, mimo jiné i ve spodním prádle stevardky, odhalili v sobotu pražští celníci. V autobuse byla i puška s náboji. O den dříve celníci v Praze našli stovky litrů piva, vína a lihovin pašovaných rumunskou dodávkou.

Další články
Nahoru