dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Celkové vyšetření vašeho zdraví: jak ho mít zdarma a na co v rámci prohlídky máte nárok
Ilustrační foto: sxc.hu

Celkové vyšetření vašeho zdraví: jak ho mít zdarma a na co v rámci prohlídky máte nárok

Chcete vědět, jaký neduh vás trápí? Pak není nic snazšího, než chodit na preventivní prohlídky. Získáte tak ucelený přehled o svém zdravotním stavu a nezaplatíte za to ani korunu!

Jednorázové komplexní vyšetření zdravotního stavu není předmětem úhrad z veřejného zdravotního pojištění. Některá zdravotnická zařízení takovou proceduru nabízejí jako nadstandard v rámci svých programů individuální péče, ovšem klient si je platí sám.

„Komplexní vyšetření na jednom místě a ve vybraný čas může být jistě výhodné pro velmi vytížené lidi, jinak ale stačí nezanedbávat pravidelné preventivní prohlídky a screeningová vyšetření, zaměřená na odhalení nejčastějších onkologických onemocnění, a máte přehled o svém zdravotním stavu zcela bezplatně,“ radí Oldřich Tichý, tiskový mluvčí VZP.

Co musí praktik proklepnout?

Celkový zdravotní stav, včetně hrozících civilizačních chorob, signalizují hlavně výsledky preventivní kontroly u praktického lékaře. Ta zahrnuje, mimo jiné, kompletní fyzikální vyšetření včetně změření krevního tlaku, zjištění indexu tělesné hmotnosti a orientačního vyšetření zraku a sluchu.

Do prohlídky vždy patří i vyšetření moči diagnostickým papírkem. Její povinnou součástí je také zhodnocení onkologických rizik, vyšetření kůže, případně konečníku. „U mužů má lékař při zvýšeném riziku provést klinické vyšetření varlat, u rizikových žen od 25 let klinické vyšetření prsů,“ upřesňuje Tichý.

Součástí preventivní prohlídky je i kontrola a zhodnocení výsledků dalších předepsaných vyšetření: laboratorní vyšetření koncentrace celkového plazmatického cholesterolu, glykémie (od 40 let ve dvouletých intervalech) a EKG (ve věku 40 let a dále ve čtyřletých intervalech).

Bujení pod kontrolou

Praktický lékař nebo gynekolog vás také pošle do příslušného akreditovaného centra na pravidelná screeningová vyšetření, která se provádí kvůli včasnému odhalení rakoviny.

Screening nádorů tlustého střeva a konečníku se dělá testem na skryté krvácení do stolice (ve věku 50–55 let 1× ročně, od 55 let 1× za 2 roky). Ve věku nad 55 let se můžete rozhodnout pro screeningovou kolonoskopii, a pak máte na 10 dalších let klid.

Screening nádorů prsu, tedy mamografické vyšetření, má absolvovat každá žena od 45 let 1× za 2 roky.

Screening nádorů děložního hrdla prostřednictvím cytologického vyšetření stěru z děložního hrdla, který provede gynekolog, se má dělat každoročně. „Preventivní prohlídky i uvedená screeningová vyšetření plně hradí pojišťovny a pacient za ně neplatí ani regulační poplatek,“ dodává odborník z VZP.

Jak často máme nárok?

Nárok na preventivní prohlídku u praktického lékaře má člověk jednou za 2 roky. Sestává z kompletní anamnézy, zhodnocení rodinné zátěže, fyzikálního vyšetření, od 40 let pak EKG (1× za 4 roky), vyšetření hladiny cukru v 18 letech, a dále od 40 let 1× za 2 roky, vyšetření cholesterolu v 18, 40, 50 a 60 letech, chemické vyšetření moči při každé návštěvě. Od 50 let pak vyšetření na skryté krvácení v trávicím traktu.

Mamografie je hrazena všem ženám starším 45 let ve dvouletých intervalech. Na gynekologickou prohlídku má nárok každá žena nad 15 let jednou ročně. Na stomatologickou kontrolu pak každý člověk do 18 let právo každého půl roku, těhotná žena 2× v průběhu gravidity a běžný dospělý občan jednou za rok.


Autor: Jitka Janoušková

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

Dnes ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Touto nemocí se u nás léčí více 900 tisíc pacientů, jejich počet každý rok narůstá. Hrozí poškození ledvin i očí. Do konce listopadu se lidé po celém Česku mohou nechat zdarma vyšetřit na příznaky, které sami nepoznají

19. listopadu 2017 v 11:37

Preventivní program Zdraví národa nabídne od 20. do 30. listopadu další bezplatné vyšetření krve. V jeho průběhu budou mít zájemci starší 18 let příležitost si na vybraných pracovištích laboratoří synlab czech ověřit, jestli netrpí cukrovkou neboli diabetem 2. typu. S touto nemocí se v České...

Další články
Nahoru