Dnes Středa - polojasno 25°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Celková rekonstrukce Divadla na Vinohradech by měla začít příští rok
Divadlo na Vinohradech. Foto: Jan Polák / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Celková rekonstrukce Divadla na Vinohradech by měla začít příští rok

Pražský magistrát převezme zodpovědnost za rekonstrukci Divadla Na Vinohradech a bude jeho opravy financovat. V první fázi do nich investuje 75 milionů korun. Stavbaři zrekonstruují technické části i budovu divadla a vybudují zkušební sál. V plánu je rovněž vznik nové podzemní malé scény pro 150 až 200 diváků. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí schválili pražští radní. Divadlo Na Vinohradech bylo postaveno v roce 1907 a dosud je bez rekonstrukce.

Praha učinila další krok k rekonstrukci Divadla na Vinohradech. Vedení divadla v minulosti připravilo řadu smluv, na jejichž základě se připravovala stavební dokumentace. Nyní veškerá smluvní práva a závazky související s rekonstrukcí přecházejí na zřizovatele, tedy na Hlavní město Prahu, a to na odbor investic Magistrátu hl. m. Prahy. Celková investice se odhaduje na 2,7 miliardy korun, včetně DPH. Cílem je do roku 2027 otevřít pro veřejnost zrekonstruované divadlo. 

„Byl bych velmi rád, kdyby se podařilo zahájit samotné stavební práce v tomto secesním skvostu v roce 2024. Nejedná se o prosté vymalování a úpravu prostor, ale o komplexní a náročnou rekonstrukci. Herci by se mohli vrátit na dějiště během podzimní sezóny 2027, kdy bude divadlo slavit stodvacáté výročí. Věřím, že to společně s panem ředitelem Tomášem Töpferem zvládneme,“ řekl Jiří Pospíšil (TOP 09), pražský radní pro oblast kultury. Samotná oprava je jednou velkou investiční akci, kterou by měli pražští radní schvalovat v příštích měsících.

Na opravu bude město chtít získat rovněž peníze od státu, avšak podle Pospíšila musí být připraveno i na to, že ji celou zaplatí samo. „Uvidíme, jednáme. Vzhledem k tomu, že stát podpořil některé významné kulturní akce ve větších městech, tak by tu mohla být nějaká analogie, ale vidíme, jak je to obtížné. V každém případě příspěvek od státu nemůže být podmínkou rekonstrukce," řekl ČTK.  

Rekonstrukce historické budovy divadla počítá s modernizací divadelní technologie, rozšířením kapacity v podzemní části za divadlem o zkušební sál, který bude současně sloužit jako komorní scéna s kapacitou 150 až 200 diváků. Upraveny také budou divadelní sklady v budově divadla a v areálu v Korunní ulici.  

Divadlo na Vinohradech od svého otevření v roce 1907 neprošlo žádnou zásadní opravou. Nyní se nachází v havarijním stavu. O celkové rekonstrukci se začalo uvažovat v roce 2017, studie na rekonstrukci budovy se připravuje od roku 2019, rok poté byla ve výběrovém řízení na projekční práce vybrána společnost Masák & Partner, s. r. o. 

V roce 2020 byla dokončena prováděcí projektová dokumentace na divadelní technologii. V roce 2022 byla dokončena projektová dokumentace pro vydání stavebního povolení pro investiční akci Rekonstrukce a modernizace Divadla na Vinohradech. V listopadu téhož roku vydal stavební úřad společné stavební povolení, které nabylo právní moci.


Autor: puc

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

Včera ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

Včera v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

Včera v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

20. července 2024 v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru