Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - snih -1°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Celkem 23 uskupení se účastní podzimních voleb do pražského zastupitelstva
Komunální a senátní volby proběhnou 23. a 24. září. Ilustrační foto: archiv

Celkem 23 uskupení se účastní podzimních voleb do pražského zastupitelstva

O hlasy voličů se bude v podzimních komunálních volbách do zastupitelstva hlavního města ucházet 23 uskupení. Vyplývá to z informací uvedených na webu hlavního města. V minulých volbách v roce 2018 kandidovalo 29 subjektů. Pražané budou volit stejně jako před čtyřmi lety v jednom obvodu 65 zastupitelů, kromě toho se v metropoli konají i volby do zastupitelstev městských částí a ve třech obvodech do Senátu.

Kandidátní listiny mohly strany a sdružení na magistrátu zaregistrovat do dnešních 16:00. Kolik stran splnilo podmínky a bude moci kandidovat v komunálních volbách, které se uskuteční 23. a 24. září spolu s volbami do Senátu, bude definitivně jasné 6. srpna, dokdy magistrát zkontroluje a potvrdí či zamítne registrace.

Poslední komunální volby v roce 2018 vyhrála ODS, která získala 14 zastupitelských křesel. Po 13 získali Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL). ANO si z voleb odneslo 12 mandátů. Na koalici se po volbách domluvily Piráti, Praha Sobě a Spojené síly, vítězná ODS a ANO skončily v opozici. Primátorem se stal Pirát Zdeněk Hřib.

Oproti posledním volbám se proměnila koalice na pravici. Namísto původních Spojených sil nyní vytvořily novou koalici Spolu ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. STAN kandiduje samostatně, stejně jako Piráti, Praha Sobě a ANO.

Lídrem Pirátů zůstává Hřib, stejně jako Jan Čižinský v případě Prahy Sobě. Koalici Spolu do voleb v metropoli vede bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a ANO poslanec a nynější zastupitel Patrik Nacher. Jedničkou kandidátky STAN je Petr Hlaváček, který nyní v zastupitelstvu a radě zasedá za TOP 09. Kandidaturu STAN zasáhlo obvinění teď už bývalého šéfa pražské organizace Petra Hlubučka v kauze údajné korupce v dopravním podniku. Po vypuknutí kauzy hnutí obměnilo kandidátku a odstranilo z ní některá výrazná jména spojená s Hlubučkem.

Praha Sobě plánovala kandidovat stejně jako v posledních volbách nikoli jako politická strana nebo hnutí, ale jako občanská kandidátka. Znamenalo to nutnost sesbírat zhruba 96.000 podpisů Pražanů. Podle mluvčí Cecílie Antůškové jich dobrovolníci a členové Prahy Sobě nasbírali 92.565 a dalších 62.474 se podařilo sehnat na podporu kandidátek v městských částech, kde uskupení také kandiduje.

Antůšková v tiskové zprávě uvedla, že i když uskupení potřebný počet podpisů nenasbíralo, mohlo by tak ještě stihnout do 2. srpna, ale chce se vyhnout možným právním sporům. „Již při minulých volbách Praha Sobě čelila dvěma žalobám a je jasné, že tentokrát konkurenti na možnost vyřadit nepohodlné soupeře z voleb soustředí všechno úsilí,“ sdělila. Finálně tak dnes Praha Sobě zaregistrovala kandidátku jako sdružení nezávislých kandidátů a už v minulosti založené politické strany Podporujeme nezávislou kandidátku Praha Sobě.

Na kandidátce Spolu a ANO figurují politici, kteří jsou mezi obžalovanými v kauze údajného ovlivňování sportovních dotací na magistrátu. V případě Spolu jde o Jana Wolfa z KDU-ČSL a u ANO je to Stanislav Nekolný. Obě uskupení uvedla, že se politici podle nich žádného trestného činu nedopustili, a není proto důvod je z kandidátky odstranit.

SPD v metropoli kandiduje spolu s Trikolorou, Hnutím PES a nezávislými kandidáty. O místa v zastupitelstvu usiluje také koalice ČSSD, Zelených, Budoucnosti a Idealistů, kterou vede bývalá ombudsmanka Anna Šabatová. V čele kandidátky KSČM v Praze je místopředseda strany Milan Krajča.

Kromě voleb na magistrát se v Praze bude volit i v městských částech, kterých je v metropoli 57. Pražští voliči budou rozhodovat také o senátorech, a to v obvodech Praha 6, Praha 10 a Praha 11.


Autor: ČTK

Tématy nových výstav v Pragovka Gallery jsou rituály, intimita i čas

1. října 2023 ve 20:33

Ve čtvrtek 5. října zahájí Pragovka Gallery v 18 hodin čtyři nové výstavy. Skupinová výstava Deep Time Walk, jejíž kurátorkou je Lenka Dolanová, zve návštěvníky k prožívání hloubky historie v pohybu prostřednictvím tvorby Michala Kindernaye, Jimeny Mendozy, Kataríny Poliačikové a Jana Pražana....

Další články
Nahoru