dnes
Sobota - polojasno
20°C
zítra
Neděle - jasno
22°C
pozítří
Pondělí - jasno
23°C
Celkem 225 pokut udělili za pololetí pražským restauratérům hygienici
Hygienici kontrolovali také prodávanou zmrzlinu, některé odebrané vzorky nevyhověly. Ilustrační foto: Freeimages.com

Celkem 225 pokut udělili za pololetí pražským restauratérům hygienici

Pražští hygienici uložili stravovacím zařízením v prvním pololetí letošního roku 225 pokut za 1,214 milionu korun. Okamžitě uzavřeli jednu provozovnu. Podobný výsledek měly kontroly ve stejném období loni, kdy hygienici udělili 195 sankcí za 1,272.500 korun. Žádné zařízení ale nemuseli ihned uzavřít.

Provozovatelé stravovacích služeb nejčastěji špatně označují rozpracované pokrmy, polotovary a cukrářské výrobky. Informace na svém webu zveřejnila Hygienická stanice hlavního města Prahy.

Hygienici v pražských restauracích, jídelnách, kavárnách a dalších stravovacích provozech od ledna do června provedli 1220 kontrol. Špatné označení pokrmů a výrobků odhalili ve 100 případech. Podobný počet nedostatků (99) se týkalo nedodržení předpisů v příjmu a skladování potravin a surovin.

Nedostatečnou hygienu provozu kontroly zjistily v 91 případech, ochrana potravin a pokrmů před kontaminací při manipulaci nebyla dodržena v 85 případech. Dále hygienici odhalili v 83 případech nedostatky v obecných požadavcích na potravinářské prostory a ve 41 případech našli prošlé potraviny.

Pražští hygienici také v prvním pololetí letošního roku odebrali 223 vzorků pokrmů a surovin k dalším rozborům. Nevyhovělo deset vzorků, z toho byla polovina zmrzlin, dále vzorky masa, v jednom případě to byly těstoviny lasagne a jeden vzorek mořské řasy Wakame.

Kromě namátkových kontrol hygienici každý měsíc do provozen přicházejí na základě podnětů a kvůli nahlášení zdravotních obtíží po použití pokrmu. Například v červenci uskutečnili 25 kontrol na udání a 13 kvůli zdravotním problémům, z nichž čtyři případy se ukázaly jako oprávněné.


Další články
Nahoru