dnes
Středa - obcasny-dest
3°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
4°C
pozítří
Pátek - oblacno
11°C
Celkem 225 pokut udělili za pololetí pražským restauratérům hygienici
Hygienici kontrolovali také prodávanou zmrzlinu, některé odebrané vzorky nevyhověly. Ilustrační foto: Freeimages.com

Celkem 225 pokut udělili za pololetí pražským restauratérům hygienici

Pražští hygienici uložili stravovacím zařízením v prvním pololetí letošního roku 225 pokut za 1,214 milionu korun. Okamžitě uzavřeli jednu provozovnu. Podobný výsledek měly kontroly ve stejném období loni, kdy hygienici udělili 195 sankcí za 1,272.500 korun. Žádné zařízení ale nemuseli ihned uzavřít.

Provozovatelé stravovacích služeb nejčastěji špatně označují rozpracované pokrmy, polotovary a cukrářské výrobky. Informace na svém webu zveřejnila Hygienická stanice hlavního města Prahy.

Hygienici v pražských restauracích, jídelnách, kavárnách a dalších stravovacích provozech od ledna do června provedli 1220 kontrol. Špatné označení pokrmů a výrobků odhalili ve 100 případech. Podobný počet nedostatků (99) se týkalo nedodržení předpisů v příjmu a skladování potravin a surovin.

Nedostatečnou hygienu provozu kontroly zjistily v 91 případech, ochrana potravin a pokrmů před kontaminací při manipulaci nebyla dodržena v 85 případech. Dále hygienici odhalili v 83 případech nedostatky v obecných požadavcích na potravinářské prostory a ve 41 případech našli prošlé potraviny.

Pražští hygienici také v prvním pololetí letošního roku odebrali 223 vzorků pokrmů a surovin k dalším rozborům. Nevyhovělo deset vzorků, z toho byla polovina zmrzlin, dále vzorky masa, v jednom případě to byly těstoviny lasagne a jeden vzorek mořské řasy Wakame.

Kromě namátkových kontrol hygienici každý měsíc do provozen přicházejí na základě podnětů a kvůli nahlášení zdravotních obtíží po použití pokrmu. Například v červenci uskutečnili 25 kontrol na udání a 13 kvůli zdravotním problémům, z nichž čtyři případy se ukázaly jako oprávněné.


V univerzitní okupační stávce chtějí studenti pokračovat i v noci

Včera v 18:44

Univerzitní okupační stávka bude pokračovat i přes noc. Vedení fakulty studentům vzkázalo, že pokud budovu neopustí po desáté hodině, vyzve policii k jejich vyklizení. I navzdory tomuto varování však studenti plánují zůstat přes noc. Dohodli se na tom všichni účastníci okupační stávky na...

Praha 2: Společenské setkání k výročím boje proti komunismu na radnici

Včera ve 12:56

Praha 2 zve na společenské setkání k 30. výročí sametové revoluce i k 50. výročí sebeobětování Jana Palacha, které se koná ve čtvrtek 14. listopadu v 16 hodin ve výstavním prostoru ÚMČ Praha 2, náměstí Míru 20, 1. patro.

Náměstí v Komořanech ozdobí platany a okrasné třešně

11. listopadu 2019 v 17:13

Práce na revitalizaci náměstí v Komořanech pokračují podle předpokladů a závěrečnou tečkou I. etapy bude vysazení nových stromů – platanů, javorů, akátů a okrasných třešní.

Odhalení kamene zmizelého hrdinovi Marku Frauwirthovi

11. listopadu 2019 v 07:54

Mezi prvními popravenými 17. 11. 1939 v protektorátu byl právě dostudovaný inženýr Marek Frauwirth, který se v létě 1939 vrátil z rodného Slovenska do Prahy, zapojil se do odboje, studentského hnutí a mimo jiné umožnil útěk z protektorátu stovkám Židů a odbojářů, aby posléze sdílel s českými...

Den válečných veteránů uctí Praha 6

10. listopadu 2019 v 18:33

Zítra, 11. listopadu, si celý svět připomíná Den válečných veteránů. V tento den proběhne v Praze 6 za účasti Ondřeje Koláře, starosty Prahy 6 a Jakuba Stárka, místostarosty Šestky, pietní akt, který bude zahájen u Památníku československých vojáků, účastníků 2. sv. války na Vítězném...

Další články
Nahoru