Dnes Středa - polojasno 13°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 14°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Cedule vysvětlující názvy ulic se letos objeví v Praze 1, bude jich zhruba devadesát
Dodatkové cedule jsou k vidění i v osmé městské části. První byla odhalena v libeňské ulici Voctářova. Zdroj foto: MČ Praha 8

Cedule vysvětlující názvy ulic se letos objeví v Praze 1, bude jich zhruba devadesát

Modré uliční tabulky, které vysvětlí názvy ulic, by se měly v polovině letošního roku začít objevovat v historickém centru Prahy. Byly by instalovány u klasických červených smaltovaných cedulí s pojmenováním veřejných prostranství. Obdobné „vysvětlivky“ jsou už k vidění v šesté nebo osmé městské části.

V plánu je osadit ulice v první městské části přibližně devadesáti tabulkami. Radní teď čeká schvalovací proces. „Byli bychom rádi, kdyby se první tabulky objevily v ulicích již v polovině tohoto roku,“ uvedl 1. místostarosta Prahy 1 Petr Burgr (KDU-ČSL). Nápad instalovat cedule inicioval zastupitel Karel Ulm (TOP 09).

Texty pro vysvětlující tabulky zpracoval kronikář Prahy 1 Antonín Ederer, který v minulosti vytvořil uličník, ve kterém jsou vysvětleny a popsány názvy ulic v centru metropole.  

Zástupci vedení Prahy 1 letos v lednu navštívili Komárov u Hořovic, kde sídlí společnost zabývající se výrobou smaltovaných informačních tabulí. 

„To, že jsme se zde podívali do výroby, bylo nejen velice poučné, ale také to, doufám, bude jeden z prvních zásadních kroků k uskutečnění tohoto projektu,“ sdělil radní Michal Caban (My, co tady žijeme).

Dodatkové modré cedulky se u uličních názvů začaly objevovat v Praze 6 už před dvanácti lety. Městská část se inspirovala v partnerském severoitalském lázeňském městečku Foncegno Terme. 

První tabulky byly v roce 2010 odhaleny na rohu ulic Charlese de Gaulla a Sukova, od té doby jich přibyly desítky. Tabulky jsou umístěny na křižovatkách nebo na začátku a konci ulic. 

Před pár let realizovala Praha 8 projekt s názvem Ulicemi Osmičky, v rámci kterého také vysvětluje názvy svých ulic. První dodatková cedule byla odhalena v srpnu 2018 v libeňské ulici Voctářova. Ta je pojmenována po posledním starostovi samostatného města Libeň, který se zasloužil o jeho připojení k Praze v roce 1901.

Obdobný projekt byl realizován v Praze 5. Tam se od roku 2010 začaly na historických domech objevovat smaltované tabule s informacemi o památkách. Každá z budov zařazených do projektu je označena popiskem, který informuje o výstavbě, architektuře a historii dané stavby.

V první fázi bylo umístěno šestnáct tabulí, mezi jinými na letohrádek Portheimka, na Smíchovskou tržnici, Raudnitzův dům nebo Dům U Karla IV. Později přibyly další.


Autor: Jan Puci

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

Včera ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

Včera v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

Včera v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Pražské věže s Prahou 13

27. září 2022 ve 20:05

Start dobrodružné naučné hry je tradičně před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí 28. září od 10 do 17 hodin.

Suchdolské posvícení

27. září 2022 v 19:53

Tradiční Suchdolské posvícení se koná ve středu 28. září od 14 hodin na Suchdolském náměstí.

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

27. září 2022 v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Světelná a divadelní show nebo koncert. Posvícení u Doubravky v Praze 14

26. září 2022 ve 12:11

Každoroční akce u rozhledny Doubravka se koná v sobotu 1. října od 14 hodin.

Den architektury na zámku Veleslavín

26. září 2022 v 11:30

Mimořádné otevření Zámku Veleslavín na Dnů architektury v soboru a neděli 1.-2. října od 10:00 – 17:00 hodin.

Další články
Nahoru