dnes
Úterý - snih-dest
5°C
zítra
Středa - obcasny-dest
4°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
0°C
Částečný trolejbus v Praze vyjíždí, na začátek testů přijede i legendární Tatra T 400
Troleje v Prosecké ulici. Foto PP

Částečný trolejbus v Praze vyjíždí, na začátek testů přijede i legendární Tatra T 400

V neděli 15. října dopoledne bude v Prosecké ulici v Praze 8 oficiálně zahájeno, prozatím bez cestujících, testování parciálního eletrobusu (užívá se i název parciální trolejbus) s dynamickým dobíjením. Prázdné vozy budou na trati dokonce vidět už od tohoto úterý při testech trolejí. Na nedělní slavnost přijede i Tatra T 400 evidenčního čísla 9431. Tento vůz v noci na 16. října 1972 definitivně ukončil trolejbusovou dopravu v Praze. Byl to zánik skoro čtyři desítky let trvající éry tohoto druhu pražské MHD.

V Prosecké ulici je už ve směru do kopce asi kilometr dlouhá trolej, na kterou se vůz za provozu připojí. Ve směru z kopce trolej měří 600 metrů. Troleje budou napájeny z měnírny umístěné v dolní části ulice. Díky testovanému systému zvládne elektrobus objet celou svou trasu.

Nový vůz bude na trati podnik několik týdnů testovat ve zkušebním provozu na lince 140 bez cestujcích, pak s nimi. Jeho přesná délka bude záležet na výsledcích a aktuálních zjištěních. Na jaře by měly být dostupné první ucelené výsledky z testování. Linka 140 vede přes Prosek, Letňany a Čakovice a spojuje Palmovku s Miškovicemi. Troleje jsou v Prosecké ulici mezi zastávkami Kundratka a Kelerka. 

Čtěte také: Výročí: poslední jízdou vyvrcholil soumrak pražských trolejbusů, který začal už po válce

Elektrobus bude dobíjen rovněž na konečné na Palmovce, kde bude asi 20 metrů dlouhá trolej, která bude dobíjet ze stávajících tramvajových trolejí. Toto místo nebude sloužit pouze pro vozy z Palmovky do Letňan, ale také pro elektrobusy, které se přesunou z linek číslo 163 a 213 na linky 109 a 239.

Prototypový dvanáctimetrový elektrobus SOR TNB 12 přijede z Brna, kde také posloužil ke zkouškám. Vyroben byl loni. Slavnostního zahájení v neděli 15. října od 10 hodin by se měl zúčastnit i trolejbus Tatra T 400, který je k vidění v Muzeum MHD ve střešovické vozovně.

„V nedě svezeme na ukázku zájemce v SOR TNB 12. V Tatře se lidé nesvezou, tak pojede jen s hosty. Po neděli začne program zkušebních výzkumných jízd bez lidí. Termín zahájení pravidelného provozu s cestujícími mezi Palmovkou a Letňany terpve sdělíme, sami ho zatím neznáme," sdělila mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řehková.


V tunelu Mrázovka se budou čistit kamery

4. prosince 2018 v 11:20

Od soboty 8. prosince od 23 hodin do neděle 9. prosince do 5 hodin bude z důvodu čistění kamer tunel uzavřen.

Nové jednosměrky na Břevnově

4. prosince 2018 v 08:31

V Praze 6 aktuálně probíhá instalace dopravního značení k realizaci projektu zón placeného stání, jehož součástí je i nová úprava směrovosti komunikací v lokalitě Břevnov, konkrétně v oblasti ohraničené ulicemi Bělohorská, Tomanova a Liborova.

Od středy se uzavře ulice K Nedvězí

3. prosince 2018 ve 13:26

Ve středu 5. prosince začne Technická správa komunikací s opravou komunikace K Nedvězí v úseku Do Dolnic – Pánkova.  Práce jsou naplánovány do 21. prosince.

Údržba a kontrola technologie uzavřou Brusnický a Dejvický tunel

3. prosince 2018 v 09:55

Pravidelná údržba a kontrola technologie tunelů bude probíhat od 8. prosince od 23 hodin do 9. prosince do 5 hodin. Tunely budou v této době uzavřena a objížďka bude vedena ulicemi Patočkova, Milady Horákové.

Další články
Nahoru