dnes
Středa - polojasno
13°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
15°C
pozítří
Pátek - zatazeno
14°C
Částečný trolejbus v Praze vyjíždí, na začátek testů přijede i legendární Tatra T 400
Troleje v Prosecké ulici. Foto PP

Částečný trolejbus v Praze vyjíždí, na začátek testů přijede i legendární Tatra T 400

V neděli 15. října dopoledne bude v Prosecké ulici v Praze 8 oficiálně zahájeno, prozatím bez cestujících, testování parciálního eletrobusu (užívá se i název parciální trolejbus) s dynamickým dobíjením. Prázdné vozy budou na trati dokonce vidět už od tohoto úterý při testech trolejí. Na nedělní slavnost přijede i Tatra T 400 evidenčního čísla 9431. Tento vůz v noci na 16. října 1972 definitivně ukončil trolejbusovou dopravu v Praze. Byl to zánik skoro čtyři desítky let trvající éry tohoto druhu pražské MHD.

V Prosecké ulici je už ve směru do kopce asi kilometr dlouhá trolej, na kterou se vůz za provozu připojí. Ve směru z kopce trolej měří 600 metrů. Troleje budou napájeny z měnírny umístěné v dolní části ulice. Díky testovanému systému zvládne elektrobus objet celou svou trasu.

Nový vůz bude na trati podnik několik týdnů testovat ve zkušebním provozu na lince 140 bez cestujcích, pak s nimi. Jeho přesná délka bude záležet na výsledcích a aktuálních zjištěních. Na jaře by měly být dostupné první ucelené výsledky z testování. Linka 140 vede přes Prosek, Letňany a Čakovice a spojuje Palmovku s Miškovicemi. Troleje jsou v Prosecké ulici mezi zastávkami Kundratka a Kelerka. 

Čtěte také: Výročí: poslední jízdou vyvrcholil soumrak pražských trolejbusů, který začal už po válce

Elektrobus bude dobíjen rovněž na konečné na Palmovce, kde bude asi 20 metrů dlouhá trolej, která bude dobíjet ze stávajících tramvajových trolejí. Toto místo nebude sloužit pouze pro vozy z Palmovky do Letňan, ale také pro elektrobusy, které se přesunou z linek číslo 163 a 213 na linky 109 a 239.

Prototypový dvanáctimetrový elektrobus SOR TNB 12 přijede z Brna, kde také posloužil ke zkouškám. Vyroben byl loni. Slavnostního zahájení v neděli 15. října od 10 hodin by se měl zúčastnit i trolejbus Tatra T 400, který je k vidění v Muzeum MHD ve střešovické vozovně.

„V nedě svezeme na ukázku zájemce v SOR TNB 12. V Tatře se lidé nesvezou, tak pojede jen s hosty. Po neděli začne program zkušebních výzkumných jízd bez lidí. Termín zahájení pravidelného provozu s cestujícími mezi Palmovkou a Letňany terpve sdělíme, sami ho zatím neznáme," sdělila mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řehková.


Bubenečský tunel bude ze soboty na neděli zcela uzavřen

22. října 2018 v 11:19

Od soboty 27. října od 23 hodin do neděle 28. října do 5 hodin bude uzavřen Bubenečský tunel. Objížďka je vedena po trase: Milady Horákové, Veletržní, Dukelských hrdinů, U Výstaviště, Partyzánská, Trojský most

Roztyly C: Omezení přístupu imobilních osob ve stanici metra

21. října 2018 v 09:27

Z důvodu provádění zátěžové zkoušky osobního výtahu mezi nástupištěm a vestibulem stanice dojde ve čtvrtek 25. října od 10 do 12 hodin k dočasnému omezení přístupu imobilních osob ve stanici metra Roztyly na trase C.

Dopravní omezení v Podbabské a Papírenské v Praze 6

17. října 2018 ve 14:01

Z důvodu budování hradidlové komory u břehu Vltavy, která do budoucna zabrání zaplavování nejníže položené části komunikace pod mostem, probíhají v úseku stavební práce. Jsou zde umístěny dočasné semafory, které řídí dopravu. 

Čtyři noci bude uzavřen Letenský tunel

15. října 2018 ve 22:39

Z důvodu údržby a mytí tunelu bude uzavřen Letenský tunel od 17. října do 21. října vždy v noci od 23 hodin do 5 hodin.

Nepojedou tramvaje křižovatkou Lazarská a Spálená

14. října 2018 v 07:41

Z důvodu opravy tramvajové trati na křižovatce ulic Lazarská a Spálená dochází od čtvrtka 18. října od 4:30 hodin do pondělí 29. října do 4:30 hodin k obousměrnému přerušení provozu tramvají v úseku Lazarská–Jindřišská.

Další články
Nahoru