dnes
Neděle - skorojasno
12°C
zítra
Pondělí - jasno
12°C
pozítří
Úterý - skorojasno
12°C
Částečný trolejbus v Praze vyjíždí, na začátek testů přijede i legendární Tatra T 400
Troleje v Prosecké ulici. Foto PP

Částečný trolejbus v Praze vyjíždí, na začátek testů přijede i legendární Tatra T 400

V neděli 15. října dopoledne bude v Prosecké ulici v Praze 8 oficiálně zahájeno, prozatím bez cestujících, testování parciálního eletrobusu (užívá se i název parciální trolejbus) s dynamickým dobíjením. Prázdné vozy budou na trati dokonce vidět už od tohoto úterý při testech trolejí. Na nedělní slavnost přijede i Tatra T 400 evidenčního čísla 9431. Tento vůz v noci na 16. října 1972 definitivně ukončil trolejbusovou dopravu v Praze. Byl to zánik skoro čtyři desítky let trvající éry tohoto druhu pražské MHD.

V Prosecké ulici je už ve směru do kopce asi kilometr dlouhá trolej, na kterou se vůz za provozu připojí. Ve směru z kopce trolej měří 600 metrů. Troleje budou napájeny z měnírny umístěné v dolní části ulice. Díky testovanému systému zvládne elektrobus objet celou svou trasu.

Nový vůz bude na trati podnik několik týdnů testovat ve zkušebním provozu na lince 140 bez cestujcích, pak s nimi. Jeho přesná délka bude záležet na výsledcích a aktuálních zjištěních. Na jaře by měly být dostupné první ucelené výsledky z testování. Linka 140 vede přes Prosek, Letňany a Čakovice a spojuje Palmovku s Miškovicemi. Troleje jsou v Prosecké ulici mezi zastávkami Kundratka a Kelerka. 

Čtěte také: Výročí: poslední jízdou vyvrcholil soumrak pražských trolejbusů, který začal už po válce

Elektrobus bude dobíjen rovněž na konečné na Palmovce, kde bude asi 20 metrů dlouhá trolej, která bude dobíjet ze stávajících tramvajových trolejí. Toto místo nebude sloužit pouze pro vozy z Palmovky do Letňan, ale také pro elektrobusy, které se přesunou z linek číslo 163 a 213 na linky 109 a 239.

Prototypový dvanáctimetrový elektrobus SOR TNB 12 přijede z Brna, kde také posloužil ke zkouškám. Vyroben byl loni. Slavnostního zahájení v neděli 15. října od 10 hodin by se měl zúčastnit i trolejbus Tatra T 400, který je k vidění v Muzeum MHD ve střešovické vozovně.

„V nedě svezeme na ukázku zájemce v SOR TNB 12. V Tatře se lidé nesvezou, tak pojede jen s hosty. Po neděli začne program zkušebních výzkumných jízd bez lidí. Termín zahájení pravidelného provozu s cestujícími mezi Palmovkou a Letňany terpve sdělíme, sami ho zatím neznáme," sdělila mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řehková.


Mapa přístupnosti nově pomůže s vyhledáváním parkovacích stání pro držitele ZTP

Dnes v 06:45

Mapa přístupnosti usnadňuje život nejen osobám se sníženou schopností pohybu, ale i seniorům nebo maminkám s kočárky už od roku 2016. V současné době lze v mapě dohledat podrobné informace o bezbariérové přístupnosti více než 1100 budov a veřejných prostranství na území hl. města Prahy, které jsou...

BESIP: Co dělat při jízdě v protisměru? Hlavně se neotáčejte!

Včera v 09:00

Dvě rychle po sobě jdoucí nehody na dálnicích D5 a D10 v posledních dvou dnech upoutaly opět pozornost k nehodám způsobeným auty v protisměru. BESIP radí: zastavte na krajnici, opusťte vůz a zavolejte policii. V žádném případě se na dálnici autem neotáčejte.

Na Českobrodské bude omezena doprava

15. února 2019 v 07:20

Od pondělí 18. února bude pokračovat rekonstrukce Českobrodské ulice. Práce na 300 metrů dlouhém úseku komunikace a jejím okolí ve středu Běchovic, které si vyžádají nezbytná dopravní opatření, potrvají do konce června. 

Bubenečský tunel bude v sobotu uzavřen

11. února 2019 v 16:36

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie bude Bubenečský tunel uzavřen od soboty 16. února od 23 hodin do neděle 17. února do 5 hodin.

V Černokostelecké a Saratovské ulici bude omezen provoz

9. února 2019 v 08:00

Od 11. do 17. února bude částečně omezen provoz na Černokostelecké a Saratovské ulici. Důvodem je přeložka kabelů.

Tunel Mrázova čeká čištění kamer, bude uzavřen

7. února 2019 v 17:33

Z důvodu čištění kamer bude probíhat úplná uzávěra tunelu Mrázova od soboty 9. února od 23 hodin do neděle 10. února do 5 hodin.  

Vítězné náměstí – Nádraží Podbaba: Nedělní přerušení provozu tramvají

4. února 2019 ve 14:36

Z důvodu údržby tramvajové trati dochází v neděli 10. února od 7:30 hodin do 12:30 hodin k obousměrnému přerušení provozu tramvají v úseku Vítězné náměstí – Nádraží Podbaba.

Ládví C: Dočasné omezení přístupu imobilních osob ve stanici metra

3. února 2019 ve 13:05

Z důvodu opravy osobního výtahu mezi nástupištěm a uliční úrovní dochází od pondělí 4. února do odvolání – předpoklad první polovina února, k dočasnému omezení přístupu imobilních osob do stanice metra C – Ládví.

Další články
Nahoru