Dnes Čtvrtek - zatazeno 11°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Část Velké Chuchle si oddechne, nadjezd nahradí železniční přejezd
Plánovaná podoba nadjezdu. Zdroj vizualizace: Správa železnic

Část Velké Chuchle si oddechne, nadjezd nahradí železniční přejezd

V příštím roce by měla začít výstavba nadjezdu, který nahradí frekventovaný železniční přejezd v pražské Velké Chuchli. Správa železnic (SŽ) vypsala zakázku na zhotovitele nadjezdu, informovala o tom v tiskovém prohlášení. Předpokládaná hodnota zakázky je 475 milionů korun. Stavba potrvá do roku 2026, její součástí bude i podchod pro pěší.

Několikaleté čekání na mimoúrovňové křížení železniční trati v centru Velké Chuchle se blíží ke zdárnému konci. Hlavním účelem stavby nadjezdu je odstranění čtyřkolejného železničního přejezdu, který se nachází ve frekventované Starochuchelské ulici.

Ta spojuje podstatnou část Velké Chuchle s důležitými dopravními tepnami. Vysoká intenzita železničního provozu má za následek časté čekání vozidel před sklopenými závorami, což způsobuje zhoršenou plynulost silničního provozu a narušuje kvalitu života ve stávající obytné zástavbě.

Železnice nyní odděluje část Velké Chuchle od důležitých dopravních cest, například od napojení na Strakonickou ulici či silnici do Radotína. Přes přejezd jezdí také autobusová linka, která spojuje Chuchli se smíchovským nádražím.

V první etapě prací dojde k výstavbě silničního nadjezdu. Povede ze Starochuchelské ulice přes koryto potoka Vrutice po nově zrekonstruované ulici Nad Drahou, která bude na straně železnice podepřena novou opěrnou zdí.

Zhruba v místě křížení ulice Na Mrázovce s ulicí Nad Drahou mimoúrovňově překročí železniční trať a vyústí v Mezichuchelské ulici. Nadjezd bude doplněn po jedné straně chodníkem pro pěší. Podoba osvětlení v celé délce nadjezdu, dále zábradlí a protihlukových stěn bude výsledkem architektonického řešení.

Po realizaci silničního nadjezdu dojde ke zrušení železničního přejezdu, v jeho stávající poloze vznikne nový podchod pro pěší. Ten zajistí bezpečný, bezbariérový průchod pod tratí a propojí obě části Velké Chuchle.

Východy z něj se vybudují ve Starochuchelské, Dostihové a Radotínské ulici, čímž dojde i k přímému napojení na novou železniční zastávku Praha-Velká Chuchle. Prostor podchodu, výstupy, osvětlení a informační systém jsou opět předmětem architektonického návrhu.

Správa železnic předpokládá, že díky nadjezdu se výrazně zvýší bezpečnost silničního i železničního provozu. „Čtyřkolejný přejezd v pražské Velké Chuchli bude brzy minulostí. Vypsali jsme tendr na výstavbu silničního nadjezdu a podchodu pro místní. U přejezdu s označením P261 na trati Praha – Beroun se řidiči vzhledem k intenzitě dopravy na koridoru načekali dlouhé minuty. Zlepšení kvality života v Chuchli přinesou také nová protihluková opatření navržená společně s architekty,“ napsal na síti X šéf SŽ Jiří Svoboda.


Autor: Jan Puci

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

26. února 2024 v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

Praha 14: Postupné uzavření Hloubětínské ulice

26. února 2024 v 09:34

Od 4. března do 31. října bude postupně uzavírána Hloubětínská ulice. Důvodem je rekonstrukce vodovodního řadu a kanalizace. Uzavírky budou celkem čtyři.

Prahu 14 v březnu čekají hned dvě dopravní omezení

23. února 2024 ve 13:40

Chlumeckou ulici v Praze 14 čekají hned dvě dopravní omezení. První souvisí se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí a proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech.

Demolice zavřené části Libeňského mostu začne zhruba za dva měsíce

21. února 2024 ve 13:35

Silničáři začnou bourat nyní uzavřenou část pražského Libeňského mostu blíže k Palmovce na přelomu letošního dubna a května. Do konce února přeloží inženýrské sítě a rovněž začnou v této části odstraňovat tramvajové koleje. Na úterním jednání výboru pro dopravu pražského magistrátu to řekl...

Flixbus kvůli blokádě přesune autobusy z hlavního nádraží na Florenc

18. února 2024 v 10:31

Autobusový dopravce Flixbus v pondělí v souvislosti s pražskou blokádou zemědělců přesune odjezdy autobusů ze zastávky u hlavního nádraží na autobusové nádraží Florenc. Dopravce podle mluvčího Tomáše Beránka pro řidiče vytipoval několik objízdných tras, autobusy se budou magistrále vyhýbat....

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok je pro auta uzavřen

17. února 2024 v 15:13

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok na Jenerálce je v havarijním stavu. Odhalil to posudek Kloknerova ústavu. Důvodem je významné podemletí obou jeho opěr.

Další články
Nahoru