Dnes Čtvrtek - zatazeno 5°C
Zítra Pátek - oblacno 8°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Část skupiny goril se přestěhovala do nového pavilonu, Richard zůstane se syny ve starém
Stěhování gorilí samice Kamby bylo bezproblémové. Nástup do transportní bedny měla už nacvičený. Foto Miroslav Bobek / Zoo Praha

Část skupiny goril se přestěhovala do nového pavilonu, Richard zůstane se syny ve starém

Část gorilí tlupy, kterou chová Zoo Praha, se včera přestěhovala do nového pavilonu. Původní pavilon, kde zůstanou samci Richard, Kiburi a Nuru, bude pravděpodobně nyní několik dní pro návštěvníky zavřený. Vyplývá to z informací ředitele zahrady Miroslava Bobka a mluvčího Filipa Maška.

Jako první vstoupila do nového pavilonu Shinda, následovali ji Ajabu, Kijivu a Kamba. Stěhování proběhlo velmi rychle a díky dlouhé přípravě a nácviku s gorilami nebylo nutné použít anestézii – všechny gorily si do transportních boxů nastoupily samy. 

Toto stěhování se uskutečnilo téměř přesně dvacet let poté, co během tisícileté vody byly gorily za pomoci raftů evakuovány z původního pavilonu.

Tyto čtyři gorily budou v novém pavilonu doplněny novým samcem a také další samicí. To umožní pokračovat v chovu. Richardova linie je totiž v evropském chovu zastoupena natolik, že již nesmí mít mláďata.

Tři samci – Richard a jeho synové Kiburi a Nuru – zůstanou v původním pavilonu. Jejich evakuace by v případě povodně neměla být na rozdíl od rodinné skupiny příliš komplikovaná. Richard také podstoupil trénink, který umožňuje dát mu v případě potřeby uspávací injekci z ruky.

Nový pavilon goril bude slavnostně otevřen 28. září. Expozici, která je největším výstavním prostorem zoo v Troji, postavila za 262,3 milionu korun firma Strabag. Budova v horní části zoo má rozměry přibližně 56 krát 56 metrů. 

Venkovní výběhy pro zvířata zaujímají 3000 metrů čtverečních. První zvířecí obyvatelé pavilonu jako guerézy pláštíkové, kočkodani Brazzovi a krysy obrovské se do nových prostor začali stěhovat na konci května. Původní pavilon nyní zůstane uzavřen pravděpodobně po několik dnů.


Autor: Karel Netolický

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru