Dnes Pondělí - skorojasno 21°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 22°C
Pondělí 2. 8. 2021
Svátek má Gustav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Část cyklostezky přestane po letech přerušovat louka, úpravy by měly proběhnout letos
Snímek z roku 2019, na kterém je vidět přerušení vyasfaltovaného úseku. Místo vypadá stále stejně, letos se však možná už změní. Foto: JP

Část cyklostezky přestane po letech přerušovat louka, úpravy by měly proběhnout letos

Na frekventované cyklostezce mezi centrem Prahy a Vraným nad Vltavou na pravém břehu Vltavy je před Jarovem místo asfaltového povrchu nezpevněná pěšina na louce. I když je dlouhodobě slibovaná náprava, tento nevyhovující stav trvá od zprovoznění stezky, tedy už sedmým rokem. Letos by konečně mělo dojít k nápravě. Musí však být splněna jedna podmínka. 

„Na stavební akci CYKLO Zbraslav – Jarov, 2. etapa, máme přiděleny finanční prostředky, připravujeme veřejnou zakázku na dodavatele stavby a předpokládáme zahájení v letošním roce,“ uvedla Barbora Lišková, mluvčí Technické správy komunikací (TSK).

stezka-vrane Tato městská akciová společnost v roce 2014 cyklostezku vybudovala. Důvodem nedokončení zhruba pět set metrů dlouhého úseku byly nevyřešené majetkové vztahy s Arcibiskupstvím pražským, majitelem pozemku, přes který pěšina vede.

TSK si dávala rok, maximálně dva, na vyasfaltování daného úseku. Tedy na vyřešení všech právních náležitostí, které bránily dobudování stezky. Alespoň o tom od roku 2014 informovala na značkách stojících u obou konců louky. Roky plynuly a v místě se nic nedělo.

Až v roce 2019 bylo oznámeno, že se konečně podařilo dotáhnout výkup pozemků a dokončení cyklostezky posunout do fáze projektové přípravy. Bylo vydáno vydané územní rozhodnutí s nabytím právní moci, dokumentace pro stavební povolení byla projednána s většinou dotčených orgánů státní správy a správci.

Věřilo se, že se dostavba stihne v roce 2019, nejpozději do začátku loňské cyklistické sezóny. Nastalo však další zdržení, minimálně o rok. Letos by se konečně mohlo začít.

„Důležitou podmínkou zahájení výstavby, která by mohla ovlivnit realizaci, je kácení nebezpečných dřevin, což musíme udělat v době vegetačního klidu, ale čekáme na zasmluvnění možnosti vstupu na sousední pozemky,“ dodala Lišková.

Pokud by se tak v následujících týdnech nepodařilo vyřešit vstup na sousední pozemky, bude se muset čekat na podzim.

Na páteřní pravobřežní cyklostezce byl od loňska stavební ruch na úseku blíže k Praze. Mezi Zbraslaví a Modřany probíhala kompletní oprava za zhruba třicet milionů korun.    Bylo provedeno zpevnění podloží a výměna povrchu. Cyklisté a chodci museli využít objížďku po nezpevněném povrchu, bruslaři měli smůlu úplně.

Práce jsou však u konce. „Akce je v podstatě hotová, čekáme na vhodné klimatické období, abychom mohli pouze provést hydroosev a vodorovné dopravní značení,“ dodala mluvčí TSK Barbora Lišková.


Praha 5 získala zpět budovu ZŠ Pod Žvahovem, chystá stavební úpravy

29. července 2021 ve 20:43

Tři roky trvaly soudní spory o výpověď z nájmu jedné z budov ZŠ Pod Žvahovem. Tu doposud užívalo Taneční centrum Praha. Městská část Praha 5 už převzala budovu do své správy a celý areál čeká plánovaná revitalizace.

Praha 2 rozdělí pět milionů v Participativním rozpočtu. Obyvatelé mohou zasílat návrhy

29. července 2021 ve 12:04

Radnice Prahy 2 vyhlašuje pilotní program participativního rozpočtu. Obyvatelé se mohou podílet na rozvoji své městské části, sami budou projekty navrhovat a o jejich podpoře rozhodovat hlasováním. Radnice na projekt vyčlenila prostředky v souhrnné výši až 5 milionů...

O kulturní dotace půjde zažádat prostřednictvím Portálu Pražana

28. července 2021 v 17:12

Od srpna letošního roku získá Portál Pražana další funkcionalitu. Nově zde bude v rámci pilotního projektu možné podávat žádosti o dotaci v oblasti kultury. Rozhodli o tom na mimořádném jednání městští radní. Portál Pražana bude možné využít bez předchozí registrace na Portálu finanční podpory....

Další články
Nahoru