Dnes Pondělí - zatazeno 4°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Část pravobřežní cyklostezky na jihu Prahy je po opravě širší, pracovalo se na několika úsecích
Byl vyasfaltován úsek přes louku u Jarova, roky se tam jezdilo po nezpevněném povrchu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Část pravobřežní cyklostezky na jihu Prahy je po opravě širší, pracovalo se na několika úsecích

Frekventovaná pražská cyklostezka A2 prošla v úseku okolo Radotínského mostu ve Zbraslavi (od mostu Závodu Míru po Lahovický most) rekonstrukcí. Dočkala se opravy povrchu a v některých úsecích i rozšíření.
cyklostezka-zbraslav

Slavnostní zprovoznění opraveného úseku. Foto: P12

Hlavní rekonstrukční práce probíhaly loni od července do prosince. Letos na jaře nechala Technická správa komunikací (TSK), která rekonstrukci měla na starost, provést kompletní sadové úpravy, doplnit vodorovné dopravní značení a provést dokončovací práce. 

Cyklotrasa A2 patří k jedněm z nejoblíbenějších a nejvytíženějších v hlavním městě. Z toho důvodu se v rekonstruovaných úsecích přistoupilo také k jejímu rozšíření z 2,5 metru na tři metry. Na svazích nad gabionovými zdmi přibyly také dvě řady stromořadí.

„Rekonstrukci potřebovala zejména část cyklostezky v oblasti náspu. Ten začal po povodních sedat, čímž došlo k poškození povrchu komunikace,“ popisuje okolnosti stavební akce Josef Richtr, náměstek generálního ředitele TSK zodpovědný za oblast investic. 

„Upravený svah jsme stabilizovali pomocí nově vystavěných zdí o délce 170 metrů. Horní hranu gabionových zdí jsme, stejně jako nebezpečné úseky stezky, osadili zábradlím,“ vyjmenovává provedené práce. O ty se postarala společnost SWIETELSKY stavební, Dopravní stavby Střed, oblast Praha. 

„Vítáme rozšíření a úpravy nejvytíženější cyklostezky v Praze. Naším cílem je pokračovat v těchto úpravách i na dalších úsecích, aby cyklostezka A2 poskytla maximální komfort všem Pražanům, ať už cyklistům, běžcům, bruslařům, či chodcům na jejich procházkách podél Vltavy,“ říká první místostarosta Prahy 12 Vojtěch Kos (ODS).

Právě završené stavební práce jsou součástí uceleného konceptu na podporu rozvoje cyklistické infrastruktury v metropoli. V letošním roce se TSK plánuje soustředit zejména na propojení jednotlivých cyklistických tras na území hlavního města.

V těchto dnech probíhají dokončovací práce na páteřní cyklostezce A2 na jihu Prahy, kde je již nyní průjezdný půl kilometru dlouhý úsek stezky Zbraslav–Jarov (II. etapa), který chyběl kvůli nevyřešeným majetkoprávním vztahům. Léta zde byla pouze polní cesta. 

Další dokončovanou částí stezky A2 je překlenutý brod na Ohrobeckém potoku, kde proběhlo zatrubnění vodního toku s novou konstrukcí cyklostezky v místě hospodářského přejezdu.

Další novinkou, která na cyklisty čeká v nejbližších dnech, je dokončení rekonstrukce a rozšíření stezky A1 v úseku od přemostění Radotínského potoka k ulici Šárovo kolo.

„Za poslední rok čím dál více Pražanů jezdí na kole a chodí pěšky. V Praze přibylo až 80 tisíc nováčků, kteří si poprvé zkusili městskou cyklistiku. Celkem 340 tisíc lidí se loni projelo na kole po Praze. Naštěstí jsme dostatek úsilí věnovali přípravě projektů, abychom dnes mohli začít sklízet ovoce v podobě nových stezek,“ uvádí náměstek pražského primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).


Autor: red

Praha 5 zhodnotí, jak se chovají řidiči v parkovacích zónách

27. listopadu 2022 v 19:58

Praha 5 zatím neplánuje iniciovat zavádění nových parkovacích zón, nicméně chtěla by zhodnotit a podle toho případně i přehodnotit režimy v těch stávajících. Uvedl to místostarosta páté městské části Milan Kryl (Piráti) na nedávném setkání s novináři.

Další články
Nahoru