Dnes Středa - zatazeno 10°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Masivní výpadek elektřiny ochromil dopoledne život v části Prahy
Chvíli nejezdilo metro na lince C. Ilustrační foto: archiv

Masivní výpadek elektřiny ochromil dopoledne život v části Prahy

Masivní výpadek elektrického proudu v Praze, který způsobila technická závada v rozvodně na Chodově, dnes dopoledne ochromil život především v centru metropole. Zhruba na dvě hodiny se zastavil provoz tramvají v některých lokalitách, několik minut nejezdilo metro na lince C, zastavila se doprava ve Zlíchovském tunelu a v tunelu Mrázovka, které jsou součástí městského okruhu. Na jihovýchodě města nefungovaly semafory. Hasiči museli vyprošťovat lidi, kteří v důsledku výpadku uvízli ve výtazích. Všechny dodávky proudu se podařilo obnovit po necelé hodině.

Důvodem výpadku byla technická závada na rozvodně ČEPS, která se nachází na Chodově v jihovýchodní části města. Porucha nastala asi deset minut před devátou hodinou, všechny dodávky se postupně podařilo obnovit do 09:40. Policie vyloučila, že by příčinou výpadku byl kybernetický útok.

Bez dodávek elektřiny se ocitly domácnosti v centru a v Praze 4, 5 a 10. Podle Pražské energetiky (PRE) se výpadek dotkl až čtvrtiny odběratelů, přičemž skupina PRE má zhruba 800 000 zákazníků. Firma se snažila dostat elektřinu k zákazníkům z jiných rozvoden.

Podle mluvčího PRE Petra Holubce šlo o velký zásah do dopravy, chodu úřadů, ale i obchodů a služeb. Podle něj podobný výpadek nebyl v Praze několik let.

Výrazně výpadek zasáhl pražskou MHD. Devět minut nejezdilo metro na lince C, zastavily se také tramvaje na celém pravém břehu Vltavy. Tramvajový provoz se postupně obnovoval, provoz v poslední části na východě města, hlavně v Hloubětíně, Strašnicích a v okolí, se podařilo obnovit těsně před 11. hodinou.

Poté se tramvaje postupně začaly vracet ke svým jízdním řádům. Řada z nich při výpadku elektřiny zůstala na tratích a další ani nebyly vypraveny z vozovny.

Provoz vlaků ani letadel se v metropoli nezastavil. Zpoždění v desítkách minut nabíraly pouze vlaky mezi Braníkem a Vraným nad Vltavou, kde nefungovalo zabezpečovací zařízení. Problémy byly také s fungováním informačních systémů ve stanicích. Letiště se výpadek nedotkl.

Provoz integrovaného záchranného systému (IZS) výpadek nenarušil, hasiči, záchranáři i nemocnice mají pro podobné případy záložní zdroje energie. Po výpadku proudu je spustily například Nemocnice Na Františku, Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) nebo Všeobecná fakultní nemocnice (VFN).

Hasiči museli vyprošťovat lidi, kteří uvízli ve výtazích kvůli masivnímu výpadku elektřiny. Celkem vyjeli k více než 20 případům hlavně v jižní a jihovýchodní části Prahy.

Záchranáři zasahovali u dvou pacientů, kterým výpadek zastavil kyslíkový přístroj, na který byli v domácím léčení připojeni. Nebylo je nutné převézt do zdravotnických zařízení, protože dodávky elektřiny byly brzy obnoveny.

Přerušení dodávek elektřiny způsobilo i drobnější výpadky některých internetových sítí. Většina problémy překonala díky záložním zdrojům.

Výpadek postihl i budovy některých ministerstev. MPSV sdělilo, že vypnulo servery. Ministerstvo spravedlnosti využilo záložní zdroje. Porucha postihla i některé obchodní řetězce. Výpadek zaznamenaly rovněž některé školy, výuka v nich nicméně výrazně omezena nebyla.


Autor: red

Byla vyhlášena studentská literární soutěž v angličtině k výročí Listopadu

Včera v 18:02

Studenti středních a vysokých škol v Česku a na Slovensku se mohou zúčastnit nové literární soutěže. V eseji, reportáži nebo povídce na téma spojené s odkazem Sametové revoluce, od níž letos uplyne 35 let, mohou své práce v angličtině posílat do 30. června. Výsledky plánuje Anglo-americká vysoká...

Škola a školka hledají školníka

21. dubna 2024 v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

21. dubna 2024 v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Další články
Nahoru