Dnes Pondělí - oblacno 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 29. 11. 2021
Svátek má Zina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Část pracovišť pražských záchranářů bude v rozšířené Poliklinice Prosek
Prosecká poliklinika. Foto: poliklinikaprosek.cz

Část pracovišť pražských záchranářů bude v rozšířené Poliklinice Prosek

Do Polikliniky Prosek na pražském Střížkově by se v budoucnu měla přesunout některá pracoviště pražských záchranářů, která jsou nyní na různých místech metropole. Má k tomu sloužit přístavba, kterou chce Praha 9 začít stavět v příštím roce. Městská část nabídla magistrátu a záchranné službě přístavbu jako dočasné řešení do doby, než se vedle polikliniky postaví plánované nové sídlo záchranářů. ČTK to řekli místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS) a radní Prahy Milena Johnová (Praha Sobě).

Stavba nového sídla záchranné služby, která nyní sdílí budovu v Korunní ulici s městskou policií, se v Praze řeší dlouhou dobu. Několik plánů již padlo, naposledy záměr využít nedostavěnou budovu Prahy 8 na Palmovce. Portlík řekl, že s ohledem na potíže se Praha 9 rozhodla vyjít magistrátu vstříc a nabídla jim možnost stavby na pozemcích na Střížkově a posléze i využití plánované přístavby.

Podle Johnové by se do přístavby měla vejít významná část pracovišť záchranné služby, která jsou nyní rozmístěna po různých částech města. Kromě toho magistrát stále počítá se stavbou nové budovy vedle polikliniky, ta nicméně zabere delší dobu. „Přístavba by byla daleko dříve a záchrance by se ulevilo," řekla radní.

O detailech ještě magistrát, městská část a záchranáři jednají. Podle Portlíka již sice radnice má na přístavbu stavební povolení, projekt se však nyní upravuje na základě požadavků záchranné služby. To by mělo být hotovo v létě, následovat bude soutěž na stavebníka a v polovině příštího roku by se podle místostarosty mohlo začít stavět.

Na pozemcích kolem polikliniky by v budoucnu mohla ve spolupráci magistrátu a městské části vzniknout i další zdravotnická nebo sociální zařízení, město k tomu loni zadalo vytvoření studie.

Přístavba by podle Portlíka měla stát asi 200 milionů korun bez DPH a financování se ještě bude řešit. Zastupitelé města již loni v prosinci schválili pro Prahu 9 dotaci 20 milionů korun. Podle schváleného dokumentu by se do přístavby mělo přesunout dopravní oddělení, které se stará o vozový park záchranné služby, vzdělávací a výcvikové středisko, sklady a archiv.

S ohledem na to, že bude prostory využívat město, by podle Portlíka bylo na místě větší finanční zapojení magistrátu. Adekvátní část nákladů by mohlo město zaplatit například formou nájemného, řekl. Dodal, že po dokončení nového sídla by se měli záchranáři z polikliniky přesunout tam a v přístavbě by mohly být další ordinace.

Minulé vedení magistrátu chtělo sídlo záchranářů, kde má být administrativa, dispečink či vzdělávací a výcvikové středisko, umístit do již delší dobu rozestavěné budovy na Palmovce. Tam měla původně být radnice Prahy 8. V té době to vypadalo, že se vyřeší dlouhodobý spor ohledně objektu mezi Prahou 8, magistrátem a firmou Metrostav. To se však nestalo a z plánu sešlo.


Autor: ČTK

Galerie Harfa nabídne vánočním trhovcům volné prodejní jednotky

27. listopadu 2021 ve 21:49

Obchodní centrum Galerie Harfa poskytne zdarma několik plně vybavených prodejních jednotek vybraných obchodníkům, kteří přišli o příležitost prodeje na tradičních vánočních trzích. Chce podpořit malé prodejce, kteří do příprav vložili svůj vlastní kapitál, energii, čas a snahu udělat všem...

Praha 11: Pro Místní akční plán otevřela pandemie nové možnosti

26. listopadu 2021 v 10:55

Místní akční plán (MAP) vzdělání pro Prahu 11 končí svou II. etapu, která byla zahájena v prosinci 2021. I přes komplikace spojené s pandemií Covid19 a uzavřením škol se pracovním skupinám a realizačnímu týmu MAP II podařilo na území městské části Praha 11 a spolupracujících MČ Křeslice, Šeberov a...

Radní odsouhlasili návrh memoranda o vzájemné spolupráci Prahy se Středočeským krajem

25. listopadu 2021 v 08:46

Pražští radní v pondělí odsouhlasili záměr uzavřít Memorandum o vzájemné spolupráci mezi hlavním městem Prahou a Středočeským krajem. Tímto krokem navazují na první povolební společné setkání zástupců obou krajů, které se uskutečnilo 10. června 2021. Samotný podpis memoranda bude následovat po...

Praha 5 schválila pravidla pro rozpočtové provizorium

24. listopadu 2021 ve 22:27

Na svém úterním zasedání zastupitelé Prahy 5 rozhodli, že pokud nebude včas schválen rozpočet na příští rok, začne městská část automaticky hospodařit od ledna v provizoriu. Nebude ho tak už muset schvalovat.

Příznivci návratu pomníku maršála Radeckého se sešli na Mariánském náměstí

23. listopadu 2021 v 19:37

Spolek Radecký Praha, který dlouhodobě usiluje o návrat pomníku maršála Václava Radeckého z Radče na Malostranské náměstí, uspořádal tradiční setkání podporovatelů obnovy pomníku. 

Další články
Nahoru