Dnes Úterý - zatazeno 6°C
Zítra Středa - obcasny-dest 10°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Část parku v Sadech Bratří Čapků čeká revitalizace
Návrh řešení části parku. Zdroj vizualizace: Praha 2

Část parku v Sadech Bratří Čapků čeká revitalizace

Radnice Prahy 2 opraví část parku v Sadech Bratří Čapků na Vinohradech mezi ulicemi Dykovou a Slovenskou. Promění prostor před místní základní školou, kde přibudou nové herní prvky pro děti a obnoví se zeleň. Kdy přesně práce začnou a na kolik vyjdou, není v tuto chvíli známé. Architektonickou studii připravilo U/U Studio.

Radnice Prahy 2 představila v úterý večer zájemcům z řad veřejnosti záměr revitalizace části parku v Sadech Bratří Čapků. Veřejné projednání architektonické studie společnosti U / U Studio s.r.o., které se uskutečnilo na půdě, se setkalo s velkým zájmem občanů.

„Městská část zadáním studie a uspořádáním úterního veřejného projednání v Základní škole Kladská reagovala na dlouhodobé stížnosti občanů a protichůdné názory různých zájmových skupin – pejskařů, rodičů dětí a pedagogů místní základní školy, týkající se neutěšeného stavu travnaté plochy parku, psí loučky a aktuálního režimu parku,“ sdělila mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová.

Park je v současné době užíván ve večerních hodinách, o svátcích a o víkendech jako psí louka, a ve zbývajícím čase jako plocha na hraní dětí.

„Architektonická studie, která představila návrh řešení prostoru, vzbudila očekávaný zájem veřejnosti. Z následné diskuze s občany jsme si pak společně s architekty a krajináři odnesli řadu zajímavých podnětů, se kterými budeme pracovat při přípravě samotného projektu. Jsem moc rád, že se touto cestou podařilo občany do celé věci zapojit. Chceme, aby proměna parku byla výsledkem společného úsilí a kompromisu, a vzniklý prostor sloužil všem,“ uvedl místostarosta Prahy 2 Jan Recman (ODS), do jehož gesce spadá oblast životního prostředí a oblast výstavby a územního rozvoje. 

Architektonická studie vedle různých herních prvků, nové psí loučky a kaskádovitě řešeného prostoru před školou představila také návrh systémových opatření zelené a modré infrastruktury, která reaguje na klimatické změny v prostředí měst.

Plánují se hřiště na basketbal a další míčové sporty nebo dráha pro skateboardisty a bruslaře. Vzniknout má i nové posezení.

Počítá se zakládáním trávníků, další výsadbou stromů a zeleně a pamatuje i na opatření k zadržení a regulaci vody v případě přívalových srážek. Studie rovněž navrhuje použití převážně ekologických a propustných materiálů, které přispějí k lepšímu hospodaření s vodou. 

Z parku má podle návrhu zmizet 2035 metrů čtverečních asfaltu, který nahradí mimo jiné vodupropustné povrchy. Radnice nechá vysázet stromy a keře a přibude záhon trvalek.

„Praha 2 byla vůbec první městskou částí, která ve svých parcích vyzkoušela dálkově řízený systém zavlažování, a to právě v Sadech Bratří Čapků. Později tento projekt chytrého zavlažování, který dokáže snížit spotřebu vody až o jednu čtvrtinu a šetří energie, rozšířila i do dalších parků,“ dodala Zoulová.


Autor: TZ, red

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru