dnes
Neděle - zatazeno
1°C
zítra
Pondělí - polojasno
3°C
pozítří
Úterý - mlha
-1°C
Část koalice v Praze 4 se snaží povýšit ideologii nad službu občanům, říká opoziční zastupitel Míth
Stará Nuselská radnice, ve které probíhají jednání zastupitelstva Prahy 4. Foto: Richenza / Wikimedia Commons

Část koalice v Praze 4 se snaží povýšit ideologii nad službu občanům, říká opoziční zastupitel Míth

Na zítřejším jednání zastupitelstva Prahy 4 k širšímu konsensu zřejmě stále nedojde. Koalice Pirátů, Prahy 4 sobě (Zelení a nezávislí) a hnutí Společně pro Prahu 4 (STAN/KDU-ČSL) má v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu jen nejtěsnější většinu jednoho hlasu. Opoziční blok ODS, hnutí ANO a TOP 09 koalici vyčítá nečinnost, absenci dlouhodobých cílů a prosazování zelené ideologie. „Jako opozice jsme jednotní a věříme, že Praha 4 by měla mít jinou vládu,“ uvedl opoziční zastupitel a bývalý radní čtvrté městské části Jaroslav Míth z ODS.
jaroslav-mith

Ing. Jaroslav Míth

Co je hlavním důvodem k opozičnímu snažení v Praze 4?
Je to záměr části koalice povýšit ideologii nad službu občanům. Vidíme to v mnoha oblastech, především v dopravě. Pořád se hledá  ideologický nepřítel. Dříve to byla jaderná energetika, nyní to jsou auta. Nejde o to občanům skutečně zlepšit život ve městě, hlavní je znepříjemnit život řidičům. Jako příklad uvedu snahu o zasypání podjezdu a instalaci semaforů na magistrálu v úrovni ulice Na Veselí. Takto by se na magistrále vytvořila umělá křižovatka, což by znamenalo, troufnu si to tak pojmenovat, lokální ekologickou katastrofu.

Není označení katastrofa příliš silné slovo?
Není. Nyní v této obytné oblasti auta projíždějí, když tu uděláte špunt, auta se budou hromadit, popojíždět a navíc se doprava rozlije do okolních ulic, kde je relativní klid. V oblasti násobně stoupne množství emisí oproti stavu, když auta jen projedou. Místo hledání skutečných řešení jako je zahloubení magistrály se vymýšlí jen řešení, jak dopravu dusit a s ní dusit i občany.  

Z opozice zaznívá, že koalice není moc soudržná. Není to jen takové testování a okopávání jejích kotníků?
Když se podíváte na výsledky práce koalice a vyjádření jejích představitelů, uvidíte, že to nefunguje, jak má. Je jen údržbová, nepouští se do zásadních věcí. Působí na mě jako svazáci, kteří si vždy něco vyberou, čím chtějí zaujmout a pak tím mávají jako mávátkem. Ale realita je jiná. Tato koalice žije od jednoho jednání rady k druhému, hlavně nic nezkazit a nějak přežít. Nemají žádnou koncepci, vždyť ani nevydali řádné programové prohlášení, takže půl roku po volbách stále nevíme, čeho chtějí dosáhnout.

Důvody, proč se vám stávající koalice nelíbí, jste již popsal, ale nemělo by vedení v čele s Petrem Štěpánkem dostat více času, než pět měsíců?
Je to přeci už dost dlouhá doba na nějaké výsledky. My jsme se doposud chovali konstruktivně a nebyli jsme útoční. Ale právě počínání vedení Prahy 4 a její důraz na ideologická řešení mě utvrzuje v tom, že změna bude žádoucí. Opoziční blok je semknutý, ověřili jsme si, že si sedíme lidsky a vedení Prahy 4 se musí i nadále obejít bez našich hlasů.

Pokud by došlo k rozpadu stávající koalice, jaké by byly priority té nové?
Věřím, že by v ní byla ODS, zájem máme. Naší prioritou by bylo zastavení degradace a demontáže dopravního systému. Doprava je sice přebujelá, je ji nutno řešit, ale ne zaslepeným pohledem. Další prioritou by bylo vytýčení vize a rozvoje Prahy 4, který přesáhne jedno volební období.


Kandidáti na předsedu KDU-ČSL se utkají v debatě

15. ledna 2020 v 05:59

Kandidáti na post předsedy KDU-ČSL, kterými jsou poslanci Jan Bartošek a Marian Jurečka a europoslanec Tomáš Zdechovský, se utkají v debatě v pátek 17. ledna od 14 hodin v Obecním domě v Praze. Debata bude rozdělena do tří bloků a bude přenášena živě na webu a facebooku KDU-ČSL a také na...

Gesce nových radních Prahy 1

14. ledna 2020 ve 23:41

Na mimořádném zasedání Zastupitelstva Městské části Praha 1, konaném v úterý 14. ledna, odvolali zastupitelé dosavadní Radu MČ Praha 1 i předsedy Výborů ZMČ Praha 1 a zvolili nové vedení.

Zastupitelstvo Prahy 12 projedná petici proti zahušťování sídlišť

14. ledna 2020 ve 14:19

Na dnešním jednání zastupitelstva Prahy 12 (od 16 hodin v budově bývalého PRIORu, 2. patro, Sofijské náměstí, Praha 4 – Modřany) bude projednána petice Spolku náš Kamýk proti dalšímu nadměrnému a nekoncepčnímu zahušťování sídlišť, které představují návrhy jednotlivých developerských projektů....

Praha 1 schválila pravidla pro označování provozoven a manuál pro veřejná prostranství

14. ledna 2020 v 10:19

Rada Prahy 1 včera jednomyslně schválila Pravidla pro označování provozoven v centru, která v prosinci přijala rada hlavního města. Stalo se tak ve stejný den, kdy v centru začala demontáž telefonních budek, o kterou zástupci Prahy 1 dlouhodobě usilovali. Z Pražské památkové zóny by měly být...

Další články
Nahoru